Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 6 maja 2011, 13:35

autor: sathorn

Rok ochrony tożsamości dla użytkowników PSN. Serwis przechodzi ostatnie testy bezpieczeństwa

Co jeszcze poza darmową zawartością i miesiącem gratisowego dostępu do PlayStation Plus zaoferuje Sony użytkownikom PlayStation Network, aby odzyskać choć w części zaufanie klientów?

Co jeszcze, poza darmową zawartością i miesiącem gratisowego dostępu do PlayStation Plus, zaoferuje Sony użytkownikom PlayStation Network, aby odzyskać choć w części zaufanie klientów? Odpowiedź brzmi – rok ochrony danych osobowych, o którą zadba firma specjalizująca się w walce z kradzieżami tożsamości. Zanosi się na to, że kiedy PSN już ruszy, to przez pewien czas będziemy rozpieszczani. A stanie się to już niedługo, ponieważ usługa weszła w ostatnią fazę wewnętrznych testów.

Rok ochrony tożsamości dla użytkowników PSN. Serwis przechodzi ostatnie testy bezpieczeństwa - ilustracja #1

O bezpieczeństwo naszych danych osobowych przez jeden rok zadba firma Debix w ramach programu All Clear ID Plus. Nie wiadomo dokładnie czym różni się wspomniany pakiet od AllClear ID Pro, którego wykupienie standardowo kosztuje 9,95$/miesięcznie.

Na blogu PlayStation możemy przeczytać o tym, jak dokładnie działa ten system. Debix śledzić będzie środowiska kryminalne, oraz przeglądać informacje o tożsamościach odzyskanych przez stróżów prawa. W sytuacji zanotowania bezprawnego użycia naszych danych osobowych, zostaniemy poinformowani telefonicznie oraz mailowo o takim przypadku. Jeżeli zauważymy jakieś oznaki mogące świadczyć o tym, że ktoś używa naszej tożsamości, sami będziemy mogli skontaktować się z Debixem.

Ponadto przysługiwać nam będzie prawo do współpracy ze specjalistami ds. przywłaszczenia tożsamości, oraz licencjonowanymi prywatnymi detektywami. Obsługa klienta poinstruuje nas dokładnie, jakie kroki mamy przedsięwziąć w związku z zaistniałą sytuacją. Ostatnią formą ochrony, która będzie nam przysługiwała w ramach programu, jest ubezpieczenie od kradzieży tożsamości w wysokości 1 miliona dolarów, oraz pełny zwrot kosztów związanych z jej odzyskaniem.

Niestety usługa w takiej formie obowiązywać będzie na terenie Stanów Zjednoczonych. Sony pracuje nad uruchomieniem podobnego programu w Europie i innych terytoriach, lecz na razie nie podano szczegółów ten temat. Zakładamy jednak, że o nasze bezpieczeństwo będą dbać inne firmy.

W ciągu kilku następnych dni użytkownicy PSN-u otrzymają maile z informacją, jak należy się zalogować na swoje konto. Program obejmie użytkowników ochroną przez rok. Czas na aktywację All Clear ID Plus będziemy mieli do 18 czerwca. Warto się zainteresować i spać spokojnie, nie martwiąc się o to, że ktoś bez naszej wiedzy zaciąga w naszym imieniu kredyt.

Rok ochrony tożsamości dla użytkowników PSN. Serwis przechodzi ostatnie testy bezpieczeństwa - ilustracja #2

Sony informuje także, że PlayStation Network weszło w ostatnią fazę wewnętrznych testów, a pełna funkcjonalność usługi powinna zostać w pełni przywrócona w ciągu kilku dni.

Producent PlayStation zdaje sobie sprawę, że cała sytuacja to nie przelewki. Dziś pojawił się także list Howarda Stringera, prezesa Sony, wystosowany do „drogich przyjaciół”. Znajdujemy w nim kolejne potwierdzenia dotyczące zadośćuczynienia w ramach programu „Welcome Back”, poprawy środków bezpieczeństwa, oraz wspomnianej usługi ochrony tożsamości. Stringer zapewnia także, że nad wykryciem winnych włamania pracuje sztab specjalistów, którzy współpracują m.in. z FBI i innymi organami prawa na całym świecie. W liście czytamy też, że usługa na pewno zostanie przywrócona w ciągu kilku dni.

Erica Ogg, związana z CNET-em twierdzi, że na weekend planowany jest kolejny atak wymierzony przeciwko Sony. Celem mają być strony internetowe japońskiej firmy. Miejmy nadzieję, że praca sztabu speców od zabezpieczeń objęła nie tylko PSN. Jeżeli prawdą jest to co pisze Ogg, to hackerzy twierdzą, że mają już w tej chwili dostęp do niektórych serwerów Sony, a w takim wypadku sytuacja jest niezwykle trudna. Głównymi podejrzanymi są oczywiście członkowie grupy Anonymous, choć oni bezustannie zaprzeczają, że mieli cokolwiek wspólnego z atakami na Sony.

Przypomnijmy, że atak na PlayStation Network odbył się 20 kwietnia i od tego dnia usługa jest niedostępna. Efektem włamania jest wpadnięcie w ręce hackerów 77 milionów kont, wraz z przypisanymi do nich danymi osobowymi i zaszyfrowanymi numerami kart kredytowych.

Rok ochrony tożsamości dla użytkowników PSN. Serwis przechodzi ostatnie testy bezpieczeństwa - ilustracja #3