Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 kwietnia 2011, 10:15

autor: Sarge

Pierwszy Portal w rękach 4 milionów graczy

Portal 2 wczoraj zadebiutował na Steamie i amerykańskich półkach sklepowych, podczas gdy Europejczycy na oficjalną premierę muszą poczekać do piątku. Jest to więc bardzo dobry moment, aby przyjrzeć się bliżej, jak dużo osób zagrało w pierwowzór.

Portal 2 wczoraj zadebiutował na Steamie i amerykańskich półkach sklepowych, podczas gdy Europejczycy na oficjalną premierę muszą poczekać do piątku. Jest to więc bardzo dobry moment, aby przyjrzeć się bliżej, jak dużo osób zagrało w pierwowzór.

Firma Valve potwierdziła serwisowi GameSpot, że pierwszy Portal od dnia swojego debiutu sprzedał się w liczbie niemal 4 milionów egzemplarzy. Trzeba jednak wziąć na poprawkę fakt, że gra wchodzi w skład pakietu The Orange Box, wydanego na PlayStation 3, Xboksa 360 oraz pecety. W jego skład wchodziły jeszcze takie hity, jak Half-Life 2 i dwa dodatki do tego tytułu oraz Team Fortress 2.

Pierwszy Portal w rękach 4 milionów graczy - ilustracja #1
Portal

Tak naprawdę powyższa liczba dotyczy zatem głównie The Orange Box, a dla wielu osób głównym czynnikiem przemawiającym za zakupem tego zestawu był raczej Half-Life 2: Episode Two. Z drugiej strony – Portal na PC dostępny był również jako oddzielny produkt, więc też w pewien sposób przyczynił się do ogólnej sprzedaży. Jesteśmy ciekawi, ile ze wspomnianych milionów graczy skończyło Portal i zdecyduje się na zakup kontynuacji.

Musimy też pamiętać, że pierwsza część omawianej gry logicznej pojawiła się w cyfrowej formie na Steamie, a podane dane nie obejmują nabywców produkcji Valve drogą cyfrowej dystrybucji. W związku z tym realny wynik tak naprawdę jest jeszcze większy, co całkiem dobrze rokuje sprzedaży drugiej odsłony.

Tymczasem Portal 2 dopiero stał się dostępny, a część graczy już narzeka na kilka aspektów tej pozycji. W wybranych opiniach w serwisie Metacritic czytamy, jakoby ukończenie gry zajmowało zaledwie 4 godziny, czemu jednak zaprzeczają redaktorzy serwisu Rock, Paper, Shotgun. Twierdzą oni, że całość jest dwa razy dłuższa, a wspomniane pogłoski powinniśmy uznać za niesprawdzone informacje.

Pierwszy Portal w rękach 4 milionów graczy - ilustracja #2
Portal 2

Niektóre osoby narzekają również, że Portal 2 jest zwykłym konsolowym portem, przez co ucierpiała pecetowa wersja. Rock, Paper, Shotgun uspokaja jednak, że wygląda ona „oszałamiająco”, działając w wysokich rozdzielczościach i z całą pewnością była głównie projektowana z myślą o platformie PC.

Zapewne słyszeliście także o akcji mającej przyspieszyć premierę gry. Ostatecznie ukazała się ona dzięki temu zaledwie kilka godzin wcześniej, co także jest jednym z powodów obiekcji użytkowników. Tak naprawdę jednak najważniejsza jest jakość samego produktu, a o niej będziecie mogli się przekonać pojutrze (o ile nie zakupiliście jej na Steamie lub w wybranych punktach sprzedaży posiadających ją wcześniej).