Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 czerwca 2011, 12:05

autor: Marcin "Sarge" Skierski

Mass Effect 3 - data premiery, obsługa Kinecta i nowe filmy z rozgrywki

Wczorajszy dzień przyniósł garść szczegółów na temat Mass Effect 3. Nie tylko ujawniono nowe fragmenty rozgrywki, ale też podano dokładną datę premiery i potwierdzono wsparcie dla Kinecta w wersji na Xboksa 360.

Wczorajszy dzień przyniósł garść szczegółów na temat Mass Effect 3. Nie tylko ujawniono nowe fragmenty rozgrywki, ale też podano dokładną datę premiery i potwierdzono wsparcie dla Kinecta w wersji na Xboksa 360.

O tej ostatniej nowince spekulowało się od kilku dni, a wczoraj znalazła swoje potwierdzenie na konferencji Microsoftu w Los Angeles. Nie wiadomo na razie, czy gra zrobi jakiś użytek z sensorów ruchu w nowatorskim kontrolerze. Zamiast tego zaprezentowano możliwości w zakresie rozpoznawania głosu.

Jedną z nich jest prowadzenie dialogów przez samodzielne wypowiadanie poszczególnych kwestii. Mechanizm polega na tym, że gdy wyświetlane są one na kole dialogowym, musimy przeczytać tą najbardziej nam odpowiadającą. Wtedy Shepard automatycznie zastosuje daną wypowiedź w rozmowie bez konieczności używania przez nas pada. Na dobrą sprawę w tym momencie zabawy będziemy mogli odłożyć go na bok.

Drugim atutem Kinecta w Mass Effect 3 jest opcja wydawania rozkazów. Wprawdzie tutaj użycie standardowego kontrolera jest nieodzowne (sterowanie postacią pozostaje bez zmian), ale już przydzielanie poleceń naszym kompanom zostanie w pełni zautomatyzowane. Po wcześniejszym nakierowaniu celownika na cel, musimy wypowiedzieć imię interesującego nas bohatera i konkretną kwestię. Przykładowo komenda „Liara, move up” spowoduje, że wyślemy Liarę w wyznaczone przez nas miejsce.

Tymczasem konferencja Electronic Arts była źródłem materiałów filmowych prezentujących rozgrywkę z użyciem pada. Zaprezentowana została walka z wieloma przeciwnikami, przez co gra przypominała tak naprawdę rasową strzelaninę, a nie pozycję z elementami cRPG. Całość została zwieńczona ostrzeliwaniem gigantycznego mecha ze stacjonarnego działka. Z kolei na samym dole wiadomości znajdziecie jeszcze jeden materiał pokazujący Sheparda w akcji.

Na koniec zdradzono, że Mass Effect 3 zadebiutuje na rynku 6 marca 2012 roku. Termin dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych. Premiera europejska odbędzie się zapewne 9 marca, czyli ze standardowym, trzydniowym opóźnieniem w stosunku do USA. Gra ukaże się na pecetach, PlayStation 3 oraz Xboksie 360.

Mass Effect 3 - data premiery, obsługa Kinecta i nowe filmy z rozgrywki - ilustracja #1

Jak ujawniła firma Electronic Arts, w Stanach Zjednoczonych dzieło BioWare ukaże się również w wersji Special Edition. W jej skład wejdzie metalowe opakowanie na płytę, art-book w twardej oprawie, komiks Dark Horde, ścieżka dźwiękowa, litografia Normandii oraz ekskluzywna plakietka N7. Oprócz tego w środku znajdziemy kod umożliwiający ściągnięcie dodatkowej misji, postaci, kilku broni oraz specjalnego robota o wyglądzie psa. Całość będzie kosztować 80 dolarów (ok. 216 złotych bez podatku VAT) i być może trafi także do Europy – na stosowne potwierdzenie musimy jednak jeszcze poczekać.