Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 sierpnia 2010, 20:30

autor: Marcin "Sarge" Skierski

Konferencja Electronic Arts - data premiery Dragon Age II, FIFA 11, Crysis 2, NFS: Hot Pursuit, Bulletstorm i inne

Za nami pierwsza z najważniejszych konferencji na tegorocznych targach gamescom. Swoją ofertę przedstawiła firma Electronic Arts, która wprawdzie nie ujawniła żadnych nowych tytułów, ale poznaliśmy kilka nowych szczegółów na temat tych już znanych. Wśród zaprezentowanych gier wyróżnić można Dead Space 2, Need for Speed: Hot Pursuit, Dragon Age II, czy Crysis 2.

Za nami pierwsza z najważniejszych konferencji na tegorocznych targach gamescom. Swoją ofertę przedstawiła firma Electronic Arts, która wprawdzie nie ujawniła żadnych nowych tytułów, ale poznaliśmy kilka nowych szczegółów na temat tych już znanych. Wśród zaprezentowanych gier wyróżnić można Dead Space 2, Need for Speed: Hot Pursuit, Dragon Age II, czy Crysis 2.

Na początku zapowiedziano, że możemy spodziewać się pokazania przynajmniej dziesięciu pozycji z portfolio wydawcy. Ostatecznie skończyło się na trzynastu, a wśród nich znaleźć można było głównie propozycje dla hardcore’owych graczy, choć „swoje” dostały też osoby niezaznajomione z rynkiem gier wideo.

The Sims 3 na konsole

Rozpoczęto od prezentacji The Sims 3 w wersji na konsole, choć głównie skupiono się na eksponowaniu informacji, które były już znane przed targami. Najwięcej mówiło się więc o mocach karmy, które w tej odsłonie będą pełnić szczególną rolę. Krótko mówiąc, będzie to narzędzie dzięki któremu uzyskamy większą kontrolę nad życiem naszego sima. Gracz może zaoferować swoim podopiecznym zarówno szczęście, jak i największe katastrofy życiowe. Poszczególnych mocy musimy używać ostrożnie, gdyż przesada w którąś stronę może spowodować nieodwracalne skutki.

Konferencja Electronic Arts - data premiery Dragon Age II, FIFA 11, Crysis 2, NFS: Hot Pursuit, Bulletstorm i inne - ilustracja #1

Twórcy zdają sobie sprawę, że specyfika gier na konsolach wymaga od nich nieco innego podejścia do tworzenia swojego dzieła. Dostaniemy więc produkt nieco bardziej zręcznościowy od pierwowzoru, a dodatkowym atutem wersji na PlayStation 3 oraz Xboksa 360 będzie system Trofeów i Osiągnięć. The Sims 3 oprócz tego ukaże się też na Wii i DS-a, ale z wiadomych powodów na podobne rzeczy do odblokowania raczej nie możemy liczyć. Tytuł ten ukaże się 26 października w Europie i będzie w tym tygodniu dostępny w grywalnej wersji na gamescom.

The Sims: Średniowiecze

Zaprezentowane chwilę później The Sims: Średniowiecze jest już przygotowywane tylko z myślą o komputerach PC i będzie czymś odmiennym od tego do czego przyzwyczaili nas twórcy tej serii. O powstawaniu tej pozycji dowiedzieliśmy się kilkanaście dni temu, ale na konferencji mogliśmy zobaczyć ją w ruchu. Najważniejszą zmianą są zupełnie inne realia, w jakich przyjdzie nam „zarządzać” naszymi simami. Przeniesiemy się bowiem do czasów średniowiecznych i nie zbudujemy już nowoczesnych domów, a skupimy się na rozbudowie średniowiecznego królestwa.

Konferencja Electronic Arts - data premiery Dragon Age II, FIFA 11, Crysis 2, NFS: Hot Pursuit, Bulletstorm i inne - ilustracja #2

Na pokazie można było zaobserwować takie mocarstwo, z obowiązkowym zamkiem na czele oraz postawionymi tuż obok niego kluczowymi budynkami, wśród których znaleźć można choćby kościół. Czas prezentacji był ograniczony, zatem nie mogliśmy zobaczyć zastosowania wszystkich elementów królestwa. Już teraz mogliśmy jednak zaobserwować, że choć tematyka jest nieco inna to znajomy interfejs nie pozwala nam zapomnieć z jakim tytułem mamy do czynienia.

Przejmując kontrolę nad poszczególnymi mieszkańcami otrzymamy dostęp do różnego rodzaju zadań do rozwiązania. Ważną rolę będzie więc spełniać tym razem także warstwa fabularna, choć na jej temat nie znamy żadnych konkretów. Pokazano też przykładową walkę rycerzy na miecze – gracz może wybierać ruchy i zadawane ciosy, wobec czego liczymy na rozbudowanie tego elementu rozgrywki. Gra ukaże się w marcu 2011 roku, a zwiedzający targi mogą sprawdzić ją w grywalnej wersji.

The Sims: Średniowiecze – zwiastun z konferencji

Harry Potter i Insygnia Śmierci

W listopadzie na rynku ukaże się gra Harry Potter i Insygnia Śmierci oparta na filmie oraz książce o tym samym tytule. Pojawi się ona na wielu różnych platformach, ale na konferencji skupiono się na wersji dla Xboksa 360. To wszystko dlatego, że potwierdzono obsługę Kinecta w tej pozycji, choć po krótkim pokazie trudno powiedzieć, czy przejdziemy w ten sposób całą przygodę przeznaczoną dla jednego gracza.

Konferencja Electronic Arts - data premiery Dragon Age II, FIFA 11, Crysis 2, NFS: Hot Pursuit, Bulletstorm i inne - ilustracja #3

Na scenie pojawili się James oraz Oliver Phelphs odgrywający role braci Weasleyów w filmie. Firma Electronic Arts zaangażowała ich do prezentacji nowej odsłony serii przy użyciu Kinecta. Efekt był dość mizerny, bo sterowanie sprowadzało się tylko do pokazywania odpowiednich gestów przed ekranem mających imitować wymachiwanie różdżką.

Jeden z twórców był obecny na pokazie i zwracał uwagę na to, że własnymi rękami sami musimy celować w przeciwników, ale w praktyce wyglądało to tak, że namierzanie prawdopodobnie następowało automatycznie. Bohaterowie w grze sami poruszali się do przodu, zatrzymując się przed wrogami, których trzeba było unicestwić de facto kilkoma machnięciami ręką przed telewizorem. Choć sama gra prezentowała się całkiem nieźle, to wrażenie psuła dodana wyraźnie na siłę obsługa nowych kontrolerów Microsoftu.

Harry Potter i Insygnia Śmierci – prezentacja z konferencji

Dead Space 2

W porównaniu do pokazów na E3, dzisiejsza prezentacja Dead Space 2 była dość stonowana. Takie wrażenie można było odnieść głównie dlatego, że tym razem mniejszy nacisk położono na pokazanie akcji, a większy na samą eksplorację. Mogliśmy zobaczyć głównego bohatera poruszającego się w przestrzeni kosmicznej i reperującego satelitę. Wszystko dzieje się w zwolnionym tempie, co zmienia się za jakiś czas gdy Isaac szybkim lotem przelatuje między przeszkodami, aż trafia do zamkniętego pomieszczenia, na czym krótkie demo się kończy.

Konferencja Electronic Arts - data premiery Dragon Age II, FIFA 11, Crysis 2, NFS: Hot Pursuit, Bulletstorm i inne - ilustracja #4

Deweloper wyraźnie chciał nam tym razem pokazać coś innego niż ostatnio i na pewno mu się to udało, choć całość nie sprawiała tak potężnego wrażenia. Na koniec potwierdzono jeszcze, że wcześniej zapowiadana limitowana edycja Dead Space 2 ukaże się w Europie równo z premierą zwykłej wersji – 28 stycznia 2011 roku. Przypomnijmy, że dostaną ją tylko właściciele PlayStation 3 i będzie wzbogacona o reedycję Dead Space: Extraction znanego z Wii – możemy liczyć na oprawę podbitą do rozdzielczości HD oraz obsługę PlayStation Move.

Dead Space 2 – prezentacja z konferencji

Need for Speed: Hot Pursuit

Gdy na scenę wkroczyła jedna z osób odpowiedzialnych za Need for Speed: Hot Pursuit, zaczęła ona zachwalać system „autolog”. Monitoruje on nasze postępy i statystyki oraz pokazuje osiągnięcia naszych przyjaciół. Dla przykładu pokazano komunikat powiadamiający grającego o tym, że jeden ze znajomych pobił czas na pewnej trasie, w związku z czym prezenter postanowił pobić ten wynik.

Konferencja Electronic Arts - data premiery Dragon Age II, FIFA 11, Crysis 2, NFS: Hot Pursuit, Bulletstorm i inne - ilustracja #5

Spośród dostępnych samochodów wybrał Porsche 911 GT3 RS i stanął do wyścigu wraz z innymi kierowcami. Oprócz konieczności dojechania na metę na jak najlepszym miejscu musiał martwić się jeszcze o ścigającą go policję oraz uciekający czas. W czasie jazdy w oczy rzuca się niesamowita dynamika, potęgowana dodatkowo przez możliwość rozbijania ścigających nas radiowozów. Z czasem jednak uniknąć złapania jest coraz trudniej, bowiem na jezdni ustawiane są kolczatki, policja stawia blokady, a ostatecznie przeszkadza nam także helikopter.

Na sam koniec pokazano jeszcze nowy zwiastun przedstawiający bonusy dodawane do zapowiedzianej właśnie limitowanej edycji gry. Osoby które się na nią zdecydują dostaną dwa dodatkowe samochody oraz wcześniejszy dostęp do czterech kolejnych.

Need for Speed: Hot Pursuit – zwiastun edycji limitowanej z konferencji

Medal of Honor

Pojawienie się jednego z twórców nowej odsłony Medal of Honor mogło zwiastować kolejną prezentację gry oraz być może szerszy pokaz wybranej misji w trybie dla jednego gracza. Niestety ograniczono się tylko do wiadomości, o której mówiło się już od jakiegoś czasu. Potwierdzono bowiem, że przy tworzeniu jednoosobowej kampanii deweloper konsultuje się z prawdziwymi żołnierzami biorącymi udział w wielu bitwach. Dzięki temu mamy dostać produkt o możliwie jak najbardziej realnych doświadczeniach, ale tak naprawdę dopiero przy premierze przekonamy się ile w tym prawdy.

Konferencja Electronic Arts - data premiery Dragon Age II, FIFA 11, Crysis 2, NFS: Hot Pursuit, Bulletstorm i inne - ilustracja #6

Zaprezentowano też krótki filmik z wypowiedziami takich konsultantów, a całość została zrealizowana w stylu filmu dokumentalnego. Ocenzurowano więc twarze występujących na ekranie żołnierzy, a poszczególne kwestie co jakiś czas przerywane są krótkimi fragmentami wyjętymi prosto z gry.

Medal of Honor – zwiastun z konferencji

Star Wars: The Old Republic

W przypadku Star Wars: The Old Republic możemy mówić o krótkiej wzmiance. Na scenie pojawił się bowiem Ray Muzyka z BioWare, który na początek pragnął ogłosić że na targach po raz pierwszy będzie można sprawdzić ten tytuł w wersji grywalnej. Oprócz tego w trakcie imprezy mamy dostać zwiastun pokazujący walkę powietrzną w kosmosie.

Mass Effect 2

Wszystkim z pewnością szybciej zabiły serca, gdy Ray Muzyka zaczął mówić o dużym ogłoszeniu związanym z serią Mass Effect. Większość spodziewała się już zapewne dość nieoczekiwanej zapowiedzi trzeciej części, ale okazało się, że chodzi o „dwójkę”. Ku uciesze posiadaczy PlayStation 3 ogłoszono bowiem, że Mass Effect 2 ukaże się w styczniu 2011 roku właśnie na konsoli Sony. Co więcej, ma to być edycja dopakowana o nieokreśloną zawartość dodatkową, oczekujemy zatem umieszczenia na płycie wydanych do tej pory dodatków typu DLC. Jest to o tyle zaskakująca informacja, że dotychczas była konsekwentnie dementowana zarówno przez twórców, jak i samego wydawcę.

Mass Effect 2 na PS3 – zwiastun z konferencji

Dragon Age II

Wiele osób z niecierpliwością czekało na prezentację rozgrywki w Dragon Age II. Niestety jeszcze się jej nie doczekaliśmy, ale zdradzono przynajmniej dokładny termin premiery gry. Okazuje się, że ukaże się ona 11 marca 2011 roku w Europie, a trzy dni wcześniej w Stanach Zjednoczonych. Przy okazji rzucono też kilka sloganów o poprawionym sterowaniu i kontroli walki, większej ilości potyczek i bardziej złożonej fabule, ale nie było czasu na przedstawienie większej ilości konkretów.

Konferencja Electronic Arts - data premiery Dragon Age II, FIFA 11, Crysis 2, NFS: Hot Pursuit, Bulletstorm i inne - ilustracja #7

Zaprezentowano też nowy zwiastun zatytułowany Destiny. Był to filmik renderowany pokazujący pojedynek Hawke’a z rogatym potworem. Niestety nie zaprezentowano choćby skrawka rozgrywki, czy krótkich scen na silniku gry. Udostępniony materiał jednak wystarczająco rozbudza apetyty fanów przedstawiając też najprawdopodobniej retrospekcje z życia głównego bohatera. Dało się odczuć spory nacisk na ten element i chęć pokazania graczom, że historia sterowanej przez nas postaci rzeczywiście tym razem będzie odgrywała dużo większą rolę niż kiedykolwiek.

Dragon Age II – zwiastun z konferencji

Crysis 2

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w Kolonii po raz pierwszy zaprezentowano nam tryb wieloosobowy w Crysis 2. Na scenie pojawiło się ok. dziesięciu graczy, którzy wzięli udział w potyczce Team Instant Action, czyli odpowiedniku Team Deathmatch. Dwie kilkuosobowe drużyny stanęły przeciw sobie na dużej mapie ulokowanej w Nowym Jorku, by zdobyć jak największą ilość fragów. Komentujący ich poczynania wyrażał się w samych superlatywach na temat dostępnych aren w końcowym produkcie – podobno ulokowanie ich w wielkim mieście dało wielkie możliwości twórcom, a poszczególne twory mają cechować się sporą różnorodnością.

Konferencja Electronic Arts - data premiery Dragon Age II, FIFA 11, Crysis 2, NFS: Hot Pursuit, Bulletstorm i inne - ilustracja #8

Cechą charakterystyczną zaprezentowanej mapki jest jej wielopłaszczyznowość – jeden z graczy zaczyna bitwę na dachu jednego z budynków, by już niedługo później wylądować dużo niżej i przedzierać się ciasnymi korytarzami. Wyraźnie widać, że grające osoby nie posiadały najwyższych umiejętności lub celowo grały słabo, bo jeden z zawodników nie miał żadnych problemów z eliminowaniem opponentów.

Elementem odróżniającym tryb wieloosobowy w Crysis 2 od konkurencyjnych produkcji są specjalne umiejętności sterowanej przez nas postaci. Możemy skorzystać z kamuflażu (jesteśmy chwilowo niemal niewidzialni), użyć specjalnych gogli, skakać na dalekie odległości, czy wspinać się po przeszkodach. Wszystko to sprawia, że możemy szybko trafić w miejsca niedostępne w innych strzelaninach. Pokaz zakończył się w momencie, gdy jedna z drużyn przejęła potężnie uzbrojony latający myśliwiec.

Crysis 2 – prezentacja trybu multiplayer z konferencji

Bulletstorm

Gdy na konferencji pojawił się Adrian Chmielarz w towarzystwie Tanyi Jennsen, stało się jasne, że za chwilę zobaczymy w akcji Bulletstorm – nową produkcję polskiego studia People Can Fly. Zobaczyliśmy w akcji jeden z poziomów rozgrywających się w zrujnowanym mieście opanowanym przez zmutowane istoty. Główny bohater wraz ze swoją towarzyszką musi przedzierać się do przodu eliminując po drodze napotkanych przeciwników.

Konferencja Electronic Arts - data premiery Dragon Age II, FIFA 11, Crysis 2, NFS: Hot Pursuit, Bulletstorm i inne - ilustracja #9

Znany jest już Wam zapewne system punktacji w tej grze, premiujący efektowny styl, w jakim wykańczamy wrogów. Można się mu było przyjrzeć po raz kolejny na prezentacji, podobnie jak nowej broni przypominającej nieco dopakowany shotgun. W jednym z trybów strzelania odrzuca on adwersarzy na dużą odległość, z kolei w drugim spala ich na miejscu. Łączenie poszczególnych ataków i korzystanie ze specjalnych umiejętności (np. energetycznego bata) powoduje, że dostajemy zdecydowanie więcej punktów niż zwykle.

W oczy rzuca się piękna oprawa graficzna, którą zapewnia najnowsza wersja Unreal Engine 3. Możliwości tego silnika pokazuje końcowa scena, gdy przy takim przepychu wizualnym naszym oczom ukazuje się ogromna kreatura, przewyższająca naszego bohatera przynajmniej kilkaset razy.

Bulletstorm – prezentacja z konferencji

EA Sports Active 2

Pod koniec konferencji przygotowano coś dla casualowych graczy. EA Sports Active 2 w przeciwieństwie do pierwowzoru ukaże się na kilku platformach – konkretnie chodzi o PlayStation 3, Xboksa 360 oraz Wii. Wszystkie trzy wersje za sprawą specjalnego urządzenia będą monitorowały rytm bicia naszego serca, dzięki czemu na bieżąco skontrolujemy jak bardzo jesteśmy zmęczeni.

Konferencja Electronic Arts - data premiery Dragon Age II, FIFA 11, Crysis 2, NFS: Hot Pursuit, Bulletstorm i inne - ilustracja #10

Ciekawostką jest fakt, że do ekipy tworzącej dołączył David Beckham. Nie powiedziano wprawdzie jaką konkretnie rolę pełni w studiu (takiej informacji mamy się spodziewać w ciągu najbliższych kilku tygodni), ale prezentujący grę Peter Moore stwierdził, że jest to doskonały przykład osoby, która do celu dąży poprzez ciągłe ćwiczenia i ciągły upór. Innymi słowy – Beckham ma być wzorem do naśladowania dla użytkowników gry. EA Sports Active 2 ukaże się 19 listopada w Europie.

EA Sports Active 2 – zwiastun z konferencji

FIFA 11

Ostatnim tytułem zaprezentowanym na konferencji była FIFA 11. Pisaliśmy o niej już wiele razy na łamach naszego serwisu, więc część informacji ujawnionych na targach powtarza się z tymi już znanymi. Nie znaczy to jednak wcale, że nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Po raz kolejny wspomniano o znanych już nowinkach takich jak Personality Plus (mający odzwierciedlić cechy zawodników w grze), Pro Passing (jeszcze bardziej dokładne podania), czy Creation Centre (zwiększone możliwości kreacji piłkarzy).

Konferencja Electronic Arts - data premiery Dragon Age II, FIFA 11, Crysis 2, NFS: Hot Pursuit, Bulletstorm i inne - ilustracja #11

Z najważniejszych nowinek potwierdzono możliwość gry po sieci aż 22 graczy w jednym meczu. Oznacza to, że każdy piłkarz na boisku będzie mógł być kontrolowany przez nas – włącznie z bramkarzami. W tych ostatnich możemy się wcielić także w nowym trybie kariery, który zastąpi Zostań Gwiazdą, oraz zabawę w menedżera. Ponieważ dobrze przyjęto kontrolę w 360 stopniach, teraz dostaniemy również tak samo dokładne sterowanie w momencie walki o pozycję. Ciężko na tę chwilę wprawdzie powiedzieć jak to będzie wyglądać, ale zapowiada się intrygująco.

Zaprezentowano też nowy zwiastun, który pokazuje wszystkie te nowinki w akcji oraz zapowiada możliwość zaawansowanego zapisywania i zarządzania powtórkami wybranych przez nas akcji. Na końcu materiału filmowego pojawiła się też wiadomość, że 16 września możemy spodziewać się wersji demonstracyjnej FIFY 11. To nieco wcześniej od premiery pełnej wersji, która w Europie odbędzie się 1 października.

FIFA 11 – zwiastun z konferencji