Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360PS3
Okładka Dead Space 2 (PC)

Dead Space 2

Sequel wydanego w 2008 roku survival horroru Dead Space. Produkcją gry zajęło się studio Visceral Games (dawne EA Redwood Shores) przy wsparciu wydawniczym koncernu Electronic Arts. Fabuła Dead Space 2 kontynuuje wątek walki z pasożytniczą rasą nekromorfów.

Akcji | TPP | science fiction | survival horror | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka Dead Space 2 (PC)

data premiery gry:

25sty2011

PC X360 PS3

Dead Space 2 to kontynuacja jednego z największych hitów 2008 roku. Jest to gra akcji TPP w klimacie science-fiction, cechująca się wieloma rozwiązaniami charakterystycznymi dla survival horrorów. Głównym zadaniem gracza jest walka z mutantami i przetrwanie. Produkcję opracowało studio Visceral Games, twórcy m.in. Dante’s Inferno.

Od pierwszego kontaktu z tajemniczym obeliskiem o nazwie Marker (Znak) i znajdującymi się pod jego wpływem Necromorphami mijają trzy lata. Po długiej podróży Isaac Clarke ląduje w mieście zwanym Sprawl. Historia tego miejsca przypomina to, co za sprawą gorączki złota stało się udziałem niezliczonych mieścin na świecie. Na Tytanie (jednym z księżyców Saturna) wiele lat temu wykryto bogate złoża cennych minerałów. W celu ich wydobycia powstała osada górnicza, która potem rozrosła się do rozmiarów miasta.

W czasie eksploracji stacji zwiedzamy dzielnice zamieszkane zarówno przez najbogatszych, prominentnych mieszkańców – w tym zapewne członków rządu oraz kościoła Unitologów, jak i biedotę. W trakcie wyprawy przemierzamy obszary publiczne (centra handlowe, kościoły, szkoły) oraz lokacje zajmowane przez korporacje i wspomniane już organa polityczne. Wbrew nadziejom także tutaj Isaaca dopada przeznaczenie. O ile jednak w „jedynce” trafialiśmy na pokład statku całkowicie opanowanego przez wroga, o tyle na Sprawl jesteśmy świadkami tego, jak zaraza rozpoczyna swój śmiertelny bieg i w jak zastraszającym tempie się rozwija, pochłaniając kolejne obszary stacji.

W Dead Space 2 zmianom poddano m.in. postać samego Isaaca oraz strukturę świata gry, który składa się teraz ze znacznie większej liczby pomieszczeń otwartych. O ile w części pierwszej Isaac był protagonistą o bliżej nieokreślonych cechach – nigdy się nie odzywał i niemal nie wyrażał emocji – o tyle w kontynuacji pełni rolę weterana i autorytetu, mogącego pochwalić się sukcesami w walce z kosmicznymi mutantami. Clarke ma również znacznie większy wpływ na rozwój fabuły i jednocześnie z trudnością rozróżnia granicę pomiędzy rzeczywistością a nawiedzającymi go halucynacjami.

Twórcy zdecydowali się ponadto na zwiększenie dynamizmu walk oraz uzupełnienie bestiariusza o kilku nowych przeciwników, wśród których nie zabrakło działających w grupach nekro-dzieci, prześladujących Isaaca Stalkerów czy potworów plujących kwasem. Nekromorfy zabijamy zarówno przy użyciu doskonale znanych odmian uzbrojenia, jak i zupełnie nowych rodzajów broni. Do tej drugiej kategorii możemy zaliczyć między innymi potrafiącego przybijać wrogów do ścian Javelin Guna czy karabin Seeker Rifle, który jest niezwykle skuteczny w likwidowaniu potworów z dużych odległości.

Znacznie rozszerzono możliwości interakcji z otoczeniem oraz poprawiono sterowanie. Dzięki temu Isaac może teraz używać kończyn oderwanych potworom jako broni ciskanej za pomocą telekinezy.

Nowością w Dead Space 2 jest multiplayer, w którym możemy wcielić się zarówno w ludzi jak i Nekromorfy. W tym pierwszym przypadku dołączamy do drużyny służb bezpieczeństwa uzbrojonej w wymyślne zabawki oraz bronie i próbujemy wypełnić cele danego trybu gry. W roli potworów musimy przeszkodzić żołnierzom za pomocą zróżnicowanych zdolności. Każdy z czterech typów Nekromorfów do wyboru działa i atakuje w inny sposób.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Nośnik: 2 DVD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 3473 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 1946 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Dead Space 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Dead Space 2

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium IV 2.8 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • 10 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Dead Space 2 - recenzja gry
Dead Space 2 - recenzja gry

Recenzja 25 stycznia 2011, 11:17

Wroga menażeria powiększyła się o kilka nowych Nekromorfów, co również należy zaliczyć na plus. Brylują zwłaszcza stwory, które poruszają się szybciej od samego Isaaca – wszelkie starcia z przeciwnikami, potrafiącymi przemieszczać się po planszy w ekspresowym tempie, wyraźnie podnoszą atrakcyjność walk. Wyznam szczerze, że były takie momenty, kiedy stałem w drzwiach, bojąc się zrobić parę kroków naprzód, bo wiedziałem, że ukrywający się nieopodal Stalkerzy natychmiast spróbują mnie staranować. Cieszy również wyraźne zwiększenie poziomu trudności. Poczwary atakują w większych grupach, do bezpośredniego kontaktu także dochodzi częściej niż w pierwowzorze, dzięki czemu trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby wyjść cało z opresji. Prawdziwa masakra czeka jednak w ostatnich rozdziałach. Twórcy upchnęli na planszach tylu przeciwników, że walka staje się piekielnie męcząca. A Isaac przecież do twardzieli nie należy. Zdrowie traci szybko, amunicji zazwyczaj również ma niewiele – jeśli myślicie, że ukończenie „dwójki” z piłą plazmową w łapie jest tak samo proste jak poprzednio, to życzę powodzenia.

PC
X360
PS3