Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePCiOSWP
Okładka The Sims: Medieval (PC)

The Sims: Średniowiecze

The Sims: Medieval

The Sims: Średniowiecze to spin-offowa odsłona popularnego cyklu symulacji życia The Sims. Produkcją gry zajęło się studio Maxis.

Symulacje | ekonomiczne | średniowiecze | symulator życia

Okładka The Sims: Medieval (PC)

data premiery gry:

22mar2011

PC

22wrz2011

iOS

25mar2013

WP
Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Sims Średniowiecze to specjalna odsłona cyklu The Sims, przenosząca popularny i uznany model rozgrywki w czasy średniowiecza. Produkcja – łącząca w sobie elementy strategii i cRPG – została opracowana przez The Sims Studio.

W odróżnieniu od standardowych edycji serii The Sims, których akcja toczy się w czasach współczesnych, zabawa w The Sims Średniowiecze sprowadza się do rozbudowy średniowiecznego królestwa. Gracz sprawuje pełną kontrolę nad całym procesem, jednakże – co warto odnotować – kierunek rozwoju jest w znacznym stopniu uzależniony od tego, w jaką wciela się postać.

Mianowicie, w zależności, czy w danym momencie gracz steruje królem bądź królową, rycerzem bądź czarodziejem, kowalem bądź bardem, zawarta historia opowiadana jest z nieco innej perspektywy. Wiąże się to z dostępem do odrębnego zestawu questów, które nie tylko rozwijają fabułę, ale również wpływają na kształt przedstawionego świata. Wśród zadań znalazło się wiele klasycznych historii, kojarzonych przez wszystkich miłośników średniowiecznych lub fantastycznych klimatów (m.in. wykucie legendarnego miecza, zaaranżowanie królewskiego wesela, ochrona królestwa przed złym czarnoksiężnikiem, odnalezienie fontanny młodości).

Mimo zaproponowanego przez twórców podziału na role, podejmowane przez gracza decyzje wpływają przede wszystkim na rozwój królestwa. W grze decydujemy zatem, czy jego potęgę zbudujemy na fundamencie regularnie wzmacnianych więzi pomiędzy mieszkańcami, czy też podejmując próbę podboju ziem należących do sąsiadów. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby gracz skupił się w całości na sobie, zupełnie nie dbając o poddanych. Z drugiej strony, przejmując kontrolę nad władcą może równie dobrze okazać się człowiekiem praworządnym i sprawiedliwym, cieszącym się wielkim i niewymuszonym uznaniem wśród mieszkańców królestwa.

W The Sims Średniowiecze nacisk położony został na immersję, której wysoki poziom osiągnięto przede wszystkim poprzez oddanie w ręce gracza mechanizmów pozwalających wpływać na kształt otaczającego go świata, a także na wygląd postaci. W tym ostatnim przypadku nabywca gry ma możliwość dostosowania charakteru danego bohatera, a także określenia jego zakresu zadań. I nie chodzi tu tylko o realizację questów, ale również codziennych czynności (handel, opieka nad dzieckiem, udział w turnieju rycerskim), przywodzących na myśl Simy z klasycznych odsłon The Sims.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 1099 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 822 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

Gry podobne do The Sims: Średniowiecze

Klasyfikacja PEGI The Sims: Średniowiecze

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Sims: Średniowiecze

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium IV 2.4 GHz
  • 1.5 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 5900 lub lepsza); 5.3 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
The Sims: Średniowiecze - recenzja gry
The Sims: Średniowiecze - recenzja gry

Recenzja 28 marca 2011, 14:39

The Sims: Średniowiecze to prawdziwa kopalnia absurdalnych pomysłów, kpin z klimatów fantasy, a także głupkowatych, ale mimo wszystko sympatycznych dowcipów. W jakiej innej grze przemieniamy poddanych w golemy, rozkuwamy pas cnoty pacjentce czy walczymy z krwiożerczymi wiewiórkami. Naturalnie nie brakuje też poważniejszych i bardziej średniowiecznych tematów – intryg politycznych i łóżkowych, skrytobójstwa, kradzieży, śmierci i wojen, a nawet motywów religijnych. Nigdy jednak nie jesteśmy świadkami brutalnych czy jednoznacznie niepoprawnych politycznie scen. Nawet podbijanie sąsiednich włości i drobne starcia przedstawicieli dwóch kościołów zostały zobrazowane w postaci misji, podczas których wykonujemy przezabawne rzeczy. Gra może wciągnąć i zainteresować także osoby, które zwykle unikały serii. Taką moc mają właśnie konkretne fabularne zadania oraz wyzwania, przed jakimi stajemy. Nie chodzi już tylko o ustalenie doskonałego harmonogramu dnia – tutaj, po kilkunastu godzinach rozgrywki, jesteśmy oceniani i nie zawsze wygrywamy.

PC
iOS
WP