Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 marca 2021, 10:15

autor: Adrian Werner

Ghost of Tsushima ukończyło wyjątkowo dużo osób; gra pobiła Horizon i RDR2

Ghost of Tsushima może pochwalić się bardzo wysokim wskaźnikiem ukończenia kampanii. Z gier z otwartym światem na PS4 lepszy wynik posiada tylko Marvel's Spider-Man.

Serwis Ungeek opublikował ciekawą analizę dotyczącą gier z otwartym światem wydanych na PlayStation 4. Wynika z niej, że Ghost of Tsushima ukończyła ponad połowa osób, które zagrały w ten tytuł, co jest wynikiem rzadko spotykanym w tej kategorii.

Dane uzyskano porównując Trofea przyznawane po przejściu głównych wątków w produkcjach z otwartym światem. W przypadku Ghost of Tsushima nosi ono nazwę „Mono no Aware” i uzyskało je 50,2% posiadaczy gry. W tej kategorii wyższym wynikiem (50,8%) może pochwalić się tylko Marvel's Spider-Man. Warto jednak pamiętać, że ukończenie kampanii w drugiej z tych produkcji zajmuje ok. 25-30 godzin, podczas gdy Tsushima pod tym względem potrafi być nawet dwukrotnie bardziej wymagająca pod względem czasowym. Jeszcze lepszy wskaźnik ukończenia ma Miles Morales (66,1%), ale ta kampania jest jeszcze krótsza niż podstawowego Spider-Mana.

Fakt, że prawie co drugi gracz nie ukończył kampanii z Ghost of Tsushima może wydawać się zaskakujący dla osób, które nie śledzą podobnych statystyk. W rzeczywistości jednak 50,2% jest bardzo wysokim wynikiem, gdyż standardem w przypadku gier z otwartym światem jest ok. 30%. Produkcje tego typu są bardzo obszerne i większość osób poddaje się na długo przed dotarciem do finału historii. Jak powszechne jest to zjawisko, można się przekonać przeglądając przygotowane przez serwis Ungeek zestawienie wielkich przebojów w tej kategorii:

Wskaźniki ukończenia kampanii w grach na PS4:

Gra

Jak wielu gracz ukończyło główny wątek w kampanii:

Marvel's Spider-Man

50.8%

Ghost of Tsushima

50,2%

Assassin’s Creed Origins

38.2%

Dying Light

37,4%

Far Cry 5

36.7%

Days Gone

34.7%

Horizon Zero Dawn

34.1%

The Outer Worlds

33,9%

Assassin’s Creed Odyssey

30%

The Witcher 3: Wild Hunt

29.8%

Death Stranding

28.6%

Red Dead Redemption II

28.2%

Watch Dogs 2

24.9%

Cyberpunk 2077

23%

Assassin’s Creed Valhalla

19.8%

Należy dodać, że ogólnie wielu graczy nie kończy gier, nie tylko tych z otwartym światem. W zeszłym roku pisaliśmy, że trzy miesiące po premierze kampanię The Last of Us: Part II ukończyło 58,5% graczy, co stanowiło jeden z najlepszych rezultatów wśród gier na PlayStation 4, a przecież jest to stosunkowo krótka produkcja.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że dwa miesiące po debiucie Ghost of Tsushima wskaźnik przejścia kampanii wynosił 40%, więc od tego czasu wyraźnie wzrósł. Podejrzewamy, że dużą w tym rolę odegrał fakt, że gra oferuje liczne ulepszenia graficzne na PS5, więc osoby które kupiły next-gena Sony z chęcią udały się na wyprawę do wirtualnej Japonii w grze studia Sucker Punch. Zwłaszcza że na razie wybór produkcji opracowanych specjalnie z myślą o nowej generacji jest skromny.

  1. Recenzja Ghost of Tsushima – wspaniałe pożegnanie PS4
  2. Ghost of Tsushima – poradnik
  3. Ghost of Tsushima – strona oficjalna