Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 lipca 2020, 10:36

Ghost of Tsushima 15. najlepiej ocenioną grą ekskluzywną na PS4

Według serwisu Metacritic Ghost of Tsushima to piętnasty najwyżej oceniany exclusive na PlayStation 4, a siedemnasty, gdy zignorujemy okazjonalne konwersje niektórych tytułów na PC.

Ghost of Tsushima 15. najlepiej ocenioną grą ekskluzywną na PS4 - ilustracja #1
Ghost of Tsushima to ostatni duży exclusive na PS4.

Przedwczoraj na rynku zadebiutowała gra Ghost of Tsushima. Jej premiera była ważnym momentem, gdyż produkcja jest ostatnim dużym exclusive’em, jaki trafił na PlayStation 4. Serwis Forbes z tej okazji postanowił opracować podsumowanie biblioteki projektów dostępnych wyłącznie na tę konsolę, sporządzając listę najwyżej ocenianych tytułów.

Bazowano na średnich ocen obliczonych przez serwis Metacritic. Redaktor Forbesa trochę się pomylił w zestawieniu, twierdząc, że najnowsza produkcja studia Sucker Punch jest na siedemnastym miejscu, gdyż przegapił fakt wydania Journey oraz NiOh na PC. W rzeczywistości Ghost of Tsushima znajduje się na pozycji numer piętnaście wśród najwyżej ocenianych exclusive’ów dostępnych na konsolę firmy Sony. Siedemnaste miejsce zajmuje tylko wtedy, gdy liczymy jedynie produkcje niedostępne na konsolach Nintendo Switch i Xbox One.

Najwidoczniej Forbes nie uznaje pecetów za bezpośrednią konkurencję dla PS4. Podobne podejście mają zresztą również firmy Microsoft i Sony. Ta pierwsza wypuszcza obecnie na PC wszystkie swoje produkcje. Sony jest bardziej ostrożne w tej kwestii, ale i tak zdecydowało się wypuścić komputerową wersję Horizon: Zero Dawn, która ukaże się w przyszłym miesiącu. Kiedy to się stanie Ghost of Tsushima awansuje na pozycję czternastą poniższego zestawienia.

Najwyżej oceniane exclusive’y na PlayStation 4

#

Gra:

Średnia ocen wg. serwisu Metacritic:

1

Persona 5 Royal

95%

2

The Last of Us Remastered

95%

3

God of War

94%

4

The Last of Us: Part II

94%

5

Persona 5

93%

6

Uncharted 4: A Thief's End

93%

7

Bloodborne

92%

8

Dreams

89%

9

Horizon: Zero Dawn

89%

10

Spider-Man

87%

11

Uncharted: The Nathan Drake Collection

86%

12

NiOh 2

85%

13

Ratchet And Clank

85%

14

Uncharted Lost Legacy

84%

15

Ghost of Tsushima

83%

16

MLB: The Show 20

83%

17

The Yakuza Remastered Collection

83%

18

Yakuza 6: The Song of Life

83%

19

MLB The Show 14

83%

20.

Yakuza 5 Remastered

82%

Powyższa lista jest imponująca i bardzo różnorodna. Pokazuje jednak również, jak dużą rolę odgrywają obecnie produkcje wieloplatformowe. Gdy usuniemy bowiem wymóg wyłączności, Ghost of Tsushima jest dopiero 194. najwyżej ocenianą grą na PlayStation 4.

Oczywiście, dla wielu osób exclusive’y odgrywają decydującą rolę przy wyborze, jaką platformę kupić. Spodziewamy się więc, że firma Sony dalej będzie mocno inwestowała w gry tego typu, aby zachęcić nas do nabycia PS5.

Przypomnijmy, że Ghost of Tsushima ukazało się 17 lipca tego roku,. Tytuł bardzo przypadł do gustu naszemu redaktorowi, który wystawił mu notę 9.0/10.

  1. Recenzja Ghost of Tsushima – wspaniałe pożegnanie PS4
  2. Ghost of Tsushima - poradnik do gry
  3. Oficjalna strona internetowa gry Ghost of Tsushima
  4. Wszystko o Ghost of Tsushima