Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4
Okładka Yakuza 6: The Song of Life (PS4)

Yakuza 6: The Song of Life PS4

Kontynuacja popularnego w Japonii cyklu gier akcji o tematyce gangsterskiej od firmy SEGA. Tytułowa Yakuza to japońskie określenie na ogólnie pojętą przestępczość zorganizowaną oraz członków tamtejszego półświatka.

Akcji | TPP | gangsterskie | beat 'em up | Japonia | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka Yakuza 6: The Song of Life (PS4)

wydawca: SEGA

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PS4:

17kwietnia2018

17kwietnia2018

pudełko PL

17kwietnia2018

PSN

Yakuza 6: The Song of Life to następna odsłona cyklu przygodowych gier akcji, przedstawiających kulisy działania japońskiego półświatka. Seria narodziła się w 2005 roku, na konsoli PlayStation 2, a od premiery swej pierwszej części doczekała się zarówno kilku głównych części, jak i rozmaitych spin-offów. Warto również dodać, że w opisywanej produkcji (opracowanej przez firmę Sega z myślą o platformie PS4) wystąpił Takeshi Kitano – japoński reżyser i aktor odpowiadający za stworzenie filmowej adaptacji pierwszej odsłony cyklu, która zadebiutowała na srebrnym ekranie w 2005 roku.

Fabuła

Wydarzenia przedstawione w grze Yakuza 6: The Song of Life są ostatnim rozdziałem opowieści o Kazumie Kiryu. Na historię składa się trzynaście rozdziałów, a koncentruje się ona w całości na jego postaci.

Akcja rozpoczyna się trzy lata po finale piątej części; główny bohater, nazywany „Smokiem Dojimy”, wychodzi z więzienia i udaje się do założonego przez siebie sierocińca w Okinawie, by spotkać się z Haruką – swą przybraną córką. Na miejscu dowiaduje się, że nastolatka przepadła bez wieści, toteż chcąc ją odnaleźć, wyrusza do tokijskiej dzielnicy Kamurocho (wzorowanej na prawdziwym Kabukicho). Tam z kolei odkrywa, że Haruka padła ofiarą wypadku i obecnie jest w śpiączce; jakby tego było mało, na świat przyszedł jej syn – Haruto. Chcąc dowiedzieć się, co się wydarzyło podczas jego nieobecności, protagonista odbywa następną podróż – tym razem do Onomichi w prefekturze Hiroszima. Sprawy zaczynają dodatkowo się komplikować, kiedy wbrew swemu wcześniejszemu postanowieniu heros wplątuje się wojnę toczoną przez chińskie triady i jego były klan – Tojo.

Mechanika

W wydanej na konsoli PS4 grze Yakuza 6: The Song of Life akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Twórcy oddają do naszej dyspozycji dwie fikcyjne dzielnice, czyli tokijskie Kamurocho i hiroszimskie Onomichi, które dzięki zastosowaniu zupełnie nowej technologii nie składają się z dziesiątek mniejszych lokacji wczytywanych osobno, lecz mają otwartą strukturę. Motorem opowieści są zadania fabularne. W przeciwieństwie do bohaterów większości gier z otwartym światem Kazuma nie może korzystać z pojazdów, toteż do poszczególnych punktów dociera na piechotę lub taksówką. Choć solą rozgrywki są starcia z przeciwnikami, nie uświadczymy tu broni palnej; eliminujemy ich bowiem w walce na pięści. W trakcie takich pojedynków kluczem do sukcesu jest łączenie poszczególnych ciosów w widowiskowe kombinacje, robienie użytku z elementów otoczenia oraz umiejętne korzystanie z tak zwanego Heat Gauge – specjalnego wskaźnika, po którego napełnieniu możemy wyprowadzić jeden cios specjalny lub wejść w tryb furii i okładać przeciwnika mocarnymi ciosami.

Poza tym na realizację czeka kilkadziesiąt zadań pobocznych (tak zwanych Substories); są to zarówno proste misje polegające na przykład na udawaniu maskotki sklepu, jak i bardziej rozbudowane questy pokroju poszukiwania bezdomnych kotów i oddawania ich do tak zwanego Nyan Nyan Teahouse, dostarczania lekarstw potrzebującym czy obrony kobiet przed napastnikami. Na osobną wzmiankę zasługuje Clan Creator, czyli bitwy o kontrolę nad poszczególnymi terytoriami, które przedstawiono w formie prostego RTS-a. Dopełnieniem tego wszystkiego są rozmaite aktywności prezentowane w formie minigier (jak baseball, rzutki, madżong czy prowadzenie rozmów z modelkami). Uwagę zwraca też salon gier Segi, w którym możemy pobawić się okrojoną wersją gry Virtua Fighter 5: Final Showdown; oprócz tego autorzy pozwalają nam zagrać między innymi w takie klasyki, jak OutRun lub Space Harrier.

Za podejmowanie się wyżej wymienionych aktywności zdobywamy punkty doświadczenia, które możemy przeznaczyć na zakup nowych umiejętności oraz rozwój statystyk bohatera.

Kwestie techniczne

Dzięki zastosowaniu nowego silnika graficznego Yakuza 6: The Song of Life jest najlepiej prezentującą się częścią serii. Modele postaci okraszono znacznie większą liczbą detali, z kolei pełne szczegółów lokacje mienią się feerią neonowych barw i z każdej strony atakują reklamami; poza tym po ulicach wałęsają się tłumy postaci neutralnych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 1367 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.8 / 10 na podstawie 36 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,00 PLN

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Yakuza 6: The Song of Life

Klasyfikacja PEGI Yakuza 6: The Song of Life

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja gry Yakuza 6 – obnażamy mroczne kulisy brutalnego świata japońskiej mafii
Recenzja gry Yakuza 6 – obnażamy mroczne kulisy brutalnego świata japońskiej mafii

Recenzja 21 marca 2018, 15:20

Opowieść rozwija się niespiesznie, podczas pierwszych godzin rozgrywki głównie generując nowe pytania i wprowadzając kolejnych bohaterów. Choć przez długi czas otrzymujemy jedynie strzępy informacji, wystarczają one, by błądzenie po omacku, zamiast irytować, coraz bardziej intrygowało. Świetnie nakreślone i doskonale zagrane przez aktorów głosowych postacie szybko wzbudzają sympatię bądź antypatię, dzięki czemu, gdy w końcu dochodzi do wykładania kart na stół i ujawniania prawdziwych intencji poszczególnych aktorów tej sztuki, zdrady faktycznie bolą, a niespodziewana pomoc zaskakuje.