Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4
Okładka NiOh 2 (PS4)

NiOh 2 PS4

Kontynuacja soulslike'a z 2017 roku, za której opracowaniem stoją autorzy oryginału, czyli studio Team Ninja. W NiOh 2 wcielamy się w pół człowieka, pół demona, walczącego z innymi samurajami oraz mitycznymi, nadprzyrodzonymi istotami.

RPG | TPP | fantasy | multiplayer | kooperacja | Japonia | RPG akcji | soulslike | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka NiOh 2 (PS4)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS4:

13marca2020

13marca2020

pudełko PL

13marca2020

PSN

NiOh 2 jest drugą odsłoną cyklu gier typu soulslike zapoczątkowanego w 2017 roku. Za stworzenie tej produkcji odpowiadają autorzy pierwszej części serii, czyli studio Team Ninja; mowa o zespole, w którego portfolio można znaleźć takie serie jak Dead or Alive oraz Ninja Gaiden.

Fabuła

NiOh 2 zabiera nas w podróż do znanej z pierwszej odsłony cyklu, alternatywnej wersji Japonii z okresu Sengoku, przypadającego na XV i XVI wiek. Oprócz wojen, w których pogrążony jest Kraj Kwitnącej Wiśni, niebezpieczeństwo dla jego mieszkańców stanowią yokai, czyli demony i potwory wyjęte wprost z tamtejszej mitologii. Akcja gry została osadzona przed wydarzeniami opowiedzianymi w poprzedniej części serii, a w trakcie zabawy wcielamy się w bohatera (lub bohaterkę), który jako pół człowiek, pół yokai, musi stawić czoła inwazji istot z innego świata.

Mechanika

W NiOh 2 deweloperzy rozwinęli pomysły z wcześniejszej odsłony cyklu, a także wprowadzili kilka zupełnie nowych rozwiązań. Pierwszym z tych ostatnich jest kreacja postaci poprzedzająca właściwą rozgrywkę, która obejmuje wybór płci oraz szerokie możliwości modyfikacji wyglądu.

Obserwując akcję z perspektywy trzeciej osoby (TPP), podczas zabawy zajmujemy się przede wszystkim walką z przeciwnikami; oprócz innych samurajów czy pomniejszych yokai, na naszej drodze stają potężni bossowie. Produkcja cechuje się wysokim poziomem trudności, który znacząco wzrasta, kiedy demony wciągną nas do tak zwanego Dark Realm – miejsca, z którego pochodzą. Choć oponenci są tam potężniejsi, gra jest warta świeczki, gdyż za ich pokonanie otrzymujemy znacznie lepsze nagrody.

Oponentów eliminujemy, korzystając przede wszystkim z broni białej; powracają trzy znane z „jedynki” postawy bojowe, czyli wysoka, średnia oraz niska, a w trakcie starć musimy uważnie obserwować ruchy nieprzyjaciół, stosować szybkie uniki oraz wyprowadzać błyskawiczne kontrataki. Istotną nowością jest natomiast możliwość przemiany w demona, co czyni bohatera silniejszym i odporniejszym na obrażenia.

W miarę postępów zdobywamy punkty doświadczenia i awansujemy na kolejne poziomy, rozwijając umiejętności bojowe protagonisty; poza tym jego potencjał bojowy zwiększamy, pozyskując coraz lepsze wyposażenie. Ponadto pokonane demony pozostawiają po sobie tak zwane „Rdzenie Duszy” (ang. Soul Cores), które służą do poszerzenia wachlarza ataków dostępnych postaci yokai.

Tryby gry

NiOh 2 pozwala na zabawę zarówno w pojedynkę, jak i w multiplayerowym trybie współpracy przeznaczonym dla maksymalnie trzech osób. Poza tym pomoc można uzyskać od towarzyszy sterowanych przez sztuczną inteligencję, wzorowanych na postaciach innych graczy.

Kwestie techniczne

NiOh 2 posiada trójwymiarową grafikę wysokiej jakości. Na tle pierwowzoru tytuł wyróżnia się głównie za sprawą bardziej szczegółowych modeli postaci i przeciwników, a także bogatszego w detale otoczenia.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-3  

Nośnik: 36 GB

Ocena czytelników: 4,5 / 10 na podstawie 148 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.2 / 10 na podstawie 198 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,90 PLN

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI NiOh 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja Nioh 2 – gry, w której chcesz zginąć tysiąc razy
Recenzja Nioh 2 – gry, w której chcesz zginąć tysiąc razy

Recenzja 10 marca 2020, 23:00

Podsumowując, gra nie potrafi zaserwować prawdziwie błyskotliwych układów map, zapadających w pamięć jak niektóre konstrukcje FromSoftware, ale mimo wszystko prezentuje wystarczający poziom, żeby się tym za bardzo nie przejmować. Doceniam za to pójście w nieco bardziej różnorodną kolorystykę – mniej jest w Nioh 2 nocy, a więcej kolorów i akcentów. Przy czym – powiedzmy to sobie szczerze – nie jest to szczególnie ładna gra, co widać po paskudnych wręcz obrzeżach map.