Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4
Okładka Yakuza 5 Remastered (PS4)

Yakuza 5 Remastered PS4

Zremasterowana wersja gry Yakuza 5, czyli produkcji, która w momencie premiery była największą odsłoną tego popularnego cyklu. W trakcie zabawy w Yakuza 5 Remastered wcielamy się w piątkę bohaterów, trafiając w sam środek wojny pomiędzy klanem Tojo i przymierzem Omi.

Akcji | TPP | gangsterskie | elementy RPG | beat 'em up | reedycje/remastery/remaki | Japonia | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka Yakuza 5 Remastered (PS4)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PS4:

11lutego2020

11lutego2020

PSN

Yakuza 5 Remastered jest zremasterowaną wersją gry Yakuza 5; w momencie premiery oryginał był najbardziej rozbudowaną odsłoną cyklu. Opisywana pozycja została wydana przez firmę Sega, a pojawiła się na platformie PS4.

Fabuła

Akcja gry Yakuza 5 Remastered toczy się po dwóch latach od wydarzeń przedstawionych w poprzedniej części serii. Kazuma Kiryu porzucił gangsterskie życie na rzecz pracy taksówkarza w Fukuoce; niestety sprawy nie idą po jego myśli, gdyż wraz z wybuchem wojny pomiędzy klanem Tojo i przymierzem Omi, Kiryu po raz kolejny musi powrócić na przestępczą ścieżkę. „Smok Dojimy” nie jest przy tym jedynym grywalnym bohaterem; w trakcie zabawy wcielamy się też w Shuna Akiyamę (który przyjechał do Osaki w celach biznesowych), Taigę Saejimę (odsiadującego trzy lata więzienia), Tatsuo Shinadę (byłego zawodnika baseballa) czy wreszcie Harukę (przybraną córkę Kazumy, która występuje w grach z cyklu od jego pierwszej odsłony). Oprócz głównego wątku fabularnego w grze pojawiają się poboczne opowieści poświęcone każdej postaci.

Mechanika

W wydanej na platformie PS4 grze Yakuza 5 Remastered akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Autorzy oddają do naszej dyspozycji pięć fikcyjnych dzielnic wzorowanych na prawdziwych dystryktach japońskich miast; mowa o tokijskim Kamurocho (wzorowanym na Kabukicho), Sotenbori w Osace (odpowiednik prawdziwego Dotonbori), Nagasugai w Fukuoce (zainspirowanym przez Nakasu), części Sapporo wzorowanej na Susukino oraz Kin'eicho, czyli fikcyjnej wersji Sakae w mieście Nagoya.

Każda z nich ma otwarty charakter, a przemierzając ich ulice, wykonujemy zadania fabularne i podejmujemy się rozmaitych aktywności pobocznych oraz bawimy z szeregiem minigier. Wśród tych ostatnich prym wiodą klasyki Segi, czyli automatowe wersje Virtua Fighter 2 oraz Taiko: Drum Master; niemniej na uwagę zasługują również kluby z hostessami, karaoke czy choćby bitwy na śnieżki. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, by jako Kazuma wcielić się w taksówkarza, w skórze Haruki spróbować swoich sił w tańcu, natomiast wcielając się w Saejimę, można udać się na polowanie w górach Hokkaido.

Oczywiście w grze nie brakuje będących znakiem rozpoznawczym serii starć na pięści, w których sukces zapewnia przede wszystkim umiejętne żonglowanie dostępnymi atakami i łączenie ciosów w widowiskowe kombinacje; poszczególni bohaterowie dysponują przy tym unikalnymi ruchami, których wachlarz poszerzamy w miarę postępów.

Kwestie techniczne

Pracując nad grą Yakuza 5 Remastered, autorzy skoncentrowali się na poprawie jakości oprawy graficznej; dzięki temu tytuł działa w rozdzielczości 1080p i sześćdziesięciu klatkach na sekundę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 9,1 / 10 na podstawie 326 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.1 / 10 na podstawie 89 głosów czytelników.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Yakuza 5 Remastered

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy.
The Yakuza Remastered Collection trafiła do sprzedaży w PS Store
The Yakuza Remastered Collection trafiła do sprzedaży w PS Store

wiadomość20 sierpnia 2019

Do europejskiego i amerykańskiego PlayStation Store trafiła składanka The Yakuza Remastered Collection. Choć obecnie można sprawdzić tylko zremasterowaną wersję gry Yakuza 3, wiemy już, jak długo trzeba będzie czekać na odświeżenie Yakuzy 4 i Yakuzy 5.

Remastery gier Yakuza 3, 4 i 5 doczekają się wersji anglojęzycznych
Remastery gier Yakuza 3, 4 i 5 doczekają się wersji anglojęzycznych

wiadomość31 maja 2018

Zapowiedziane w zeszłym tygodniu remastery gier Yakuza 3, Yakuza 4 i Yakuza 5 doczekają się wersji anglojęzycznych. Co więcej, nie będą one w żaden sposób ocenzurowane w porównaniu z japońskimi wydaniami. Poznaliśmy również wyniki sprzedaży Yakuza 6: The Song of Life, zbliżające się do miliona kopii.

Yakuza 3-5 z remasterami, gra planszowa Crusader Kings i inne wieści
Yakuza 3-5 z remasterami, gra planszowa Crusader Kings i inne wieści

wiadomość22 maja 2018

Dziś piszemy o zapowiedzi ulepszonych wersji gier Yakuza 3, Yakuza 4 i Yakuza 5 na PS4, udanej zbiórce pieniędzy na grę planszową Crusader Kings i o odebraniu Electronic Arts licencji golfowego PGA Tour, którą teraz mogą pochwalić się twórcy The Golf Club. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.