Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 20 kwietnia 2009, 07:20

autor: Maciej "Maciej Śliwiński" Śliwiński

E-Sport: Podsumowanie tygodnia (13-20 kwietnia)

W ubiegłym tygodniu zawodnicy byłego Meet Your Makers znaleźli nowe zespoły. Gracze Warcrafta 3 zakontraktowani zostali przez amerykański zespół Evil Geniuses, a żeńska dywizja Counter Strike 1.6 utworzyła zupełnie nowy zespół o wdzięcznej nazwie Pink Zinic.

W ubiegłym tygodniu zawodnicy byłego Meet Your Makers znaleźli nowe zespoły. Gracze Warcrafta 3 zakontraktowani zostali przez amerykański zespół Evil Geniuses, a żeńska dywizja Counter Strike 1.6 utworzyła zupełnie nowy zespół o wdzięcznej nazwie Pink Zinic.

Europejskie trio graczy Warcraft 3 TFT od piątku reprezentuje barwy jednego z najlepszych zespołów esportowych za oceanem. Do Evil Geniuses, które do tej pory znane było raczej na scenie Counter Strike, dołączyli Manuel "Grubby" Schenkhuizen, René "Ciara" Krag oraz Dmitriy "Happy" Kostin. Menadżerem zespołu zostanie Cassandra Ng, prywatnie partnerka Schenkhuizena. Zespół EG najwidoczniej stara się umocnić swoją pozycję na europejskim rynku esportowym. Gracze tej drużyny niedawno brali udział w finałach Intel Extreme Masters w Niemczech, a kilka dni wcześniej zarząd drużyny przyjął również zespół DotA, modyfikacji do WC3 szczególnie popularnej w Europie. Co ciekawe w dywizji tej występuje pochodzący z Polski Filip "Fanat1c" Boguszewski, który ma za sobą występy w najlepszym krajowym zespole – D-Link PGS.

E-Sport: Podsumowanie tygodnia (13-20 kwietnia) - ilustracja #1

Jeszcze mocniejszym akcentem było utworzenie zupełnie nowej drużyny Pink Zinic. Różowy zespół stworzyły zawodniczki, które w ubiegłym roku zdobyły tytuł Mistrzyń Świata w Counter Strike 1.6. Prezentacja kobiecej drużyny odbyła się w sobotę podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w Kopenhadze. Zaproszenia na nią otrzymały czołowe esportowe media z całej Europy, w tym z Polski. Już po zaledwie kilku dniach działania, widać, że drużyna będzie stawiała mocno na promowanie wizerunku zawodniczek i marketing, a wynik sportowy będzie sprawą drugorzędną. Cała piątka dziewczyn będzie uczestniczyć w rozmaitych akcjach promocyjnych, utrzymać stałe kontakty ze społecznością graczy za pomocą blogów oraz specjalnych materiałów wideo. Pierwszy z nich dostępny jest już w serwisie YouTube. Krótkie wideo z prezentacją zawodniczek oraz ich sesją fotograficzną można obejrzeć tutaj.

Dalej jednak nie wiadomo, jak potoczą się losy złotej polskiej piątki, która do niedawna reprezentowała drużynę Meet Your Makers. Początkowo zespół zrezygnował z wyjazdu do Korei na ostatnią imprezę pod szyldem ESWC, która odbędzie się na początku maja. Kilka dni temu pojawiła się jednak informacja, że zespół do Azji poleci przy wsparciu nowego sponsora i drużyny. W wywiadzie dla serwisu counter-strike.pl, lider drużyny, Filip ‘Neo’ Kubski przyznał jednak, że to na razie nic pewnego. Jeszcze więcej wątpliwości co do przyszłości graczy wywołał swoją wypowiedzią dotychczasowy menadżer zespołu, Ronnie 'TwAizZ' Jelsbak. Podczas wspomnianej konferencji prasowej, Jelsbak powiedział polskim dziennikarzom, że nic nie wie na temat potencjalnego wyjazdu do Korei. Polskim fanom pozostaje czekać z nadzieją na rozwój wydarzeń, tym bardziej, że zawodnicy jednego z najlepszych zespołów w historii Counter Strike zaczynają przebąkiwać o zakończeniu kariery.

E-Sport: Podsumowanie tygodnia (13-20 kwietnia) - ilustracja #2

Electronic Sports League, największe centrum ligowe w Europie, które w ostatnich miesiącach otworzyło się również na graczy w Stanach Zjednoczonych i Azji, poinformowało w ubiegłym tygodniu, że liczba graczy zarejestrowanych i biorących udział w rozgrywkach ESL przekroczyła dwa miliony. Co ciekawe, graczem, który założył szczęśliwe konto, jest…kobieta. Siedemnastoletnia Niemka, Kim Ina Weber w nagrodę od władz ESL otrzymała konto Premium.

Najbardziej znany na świecie profesjonalny gracz, Jonathan "Fatal1ty" Wendel, trafił do Księgi Rekordów Guinnesa. Wszystko, dzięki godzinnej rozgrywce w trybie DM w Quake 4. Wendel podczas 60 minut gry zdobył 672 fragi, co pozwoliło mu ustanowić rekord świata w tej kategorii. Wendel od lat uchodzi za najbardziej znanego gracza na świecie. Na swoim koncie ma wiele sukcesów i 12 tytułów Mistrza Świata zdobytych na różnych platformach. Największe sukcesy odnosił jednak w grach FPS, między innymi w Quake 3 oraz Painkillera. Podczas CPL World Tour, którego sztandarową grą była właśnie produkcja polskiego People Can Fly, Wendel wygrał 150 tysięcy dolarów, a jego pojedynki w czasie całej imprezy z Holendrem Sanderem "Vo0" Kaasjagerem przeszły do historii sportów elektronicznych. Wielki finał między tymi zawodnikami można zobaczyć tutaj.