Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 stycznia 2022, 18:10

Dni Lambo i Ferrari w Forzie Horizon 5 oraz wysyp modów do Assetto Corsy - motoprzegląd Drauga

Święta to okres posuchy w branży gier? Twórcy samochodówek chyba o tym nie słyszeli. Forza Horizon 5 dostarczyła moc sezonowych aktywności (i ekskluzywnych aut w nagrodę), a deweloperzy i moderzy zasilili zawartością Assetto Corsę, BeamNG.drive czy RaceRoom Racing Experience.

SPIS TREŚCI:
 1. Forza Horizon 5
 2. Assetto Corsa
 3. BeamNG.drive
 4. Automobilista 2
 5. RaceRoom Racing Experience
 6. GP Bikes
 7. wyprzedaż na Steamie
 8. Motokurier: iRacing x DRAG, KartKraft, DIRT 5, Hot Wheels Unleashed

Tydzień przed Bożym Narodzeniem i tydzień po nim powinien być okresem spokoju, odpoczynku i nadrabiania growych zaległości. Cóż, w segmencie samochodówek to nie do końca tak działa. Niejeden deweloper zostawił na końcówkę roku świąteczną aktualizację swojej gry (z prezentami), a wielu moderów spożytkowało wolny czas, finalizując i udostępniając projekty szykowane miesiącami (tu konkretnie mówimy o modach do Assetto Corsy). Na domiar „złego” zaś mamy wyprzedaże, które dybią na nasze oszczędności z całego roku, kusząc grami w promocyjnych cenach. Mówiąc krótko – dzieje się. Zapraszam więc na końcoworoczny przegląd wieści ze świata gier wyścigowych.

Święta po włosku w Forzie Horizon 5

Jak zapowiedzieli, tak zrobili. A raczej nie zrobili. Studio Playground Games uprzedzało, że końcówkę roku zamierza przeznaczyć na odpoczynek, więc przez ostatnie dwa tygodnie nie dostaliśmy żadnej nowej łatki do Forzy Horizon 5. Odbyły się tylko zaplanowane uprzednio wydarzenia w ramach Playlist Festiwalowych oraz premiery samochodów z DLC – i to na nich się dzisiaj skupię.

Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem marek Ferrari i Lamborghini. W poprzednim przeglądzie pisałem o dwóch wyjątkowych modelach tego pierwszego producenta udostępnionych odpłatnie, a teraz na playlistę trafiły kolejne wozy z wierzgającym rumakiem na masce. Tydzień temu można było zdobyć Ferrari 599 GTO (2010) za 25 punktów, a obecnie zwycięstwo w sezonowych mistrzostwach jest nagradzane Ferrari 575M Maranello (2002). Obie te maszyny powracają z Forzy Horizon 4 (i poprzednich odsłon serii).

Dla odmiany posiadacze Przepustki samochodowej przez ostatnie czternaście dni otrzymali dwa modele Lamborghini. W ostatni czwartek pojawił się Huracan Evo (2020), czyli odświeżona forma maszyny z okładki Forzy Horizon 2, a tydzień wcześniej otrzymaliśmy Espadę 400 GT (1973), czyli jedynego w swoim rodzaju grand tourera, którym mogą podróżować w komfortowych warunkach cztery osoby, ciesząc uszy rasowym brzmieniem silnika V12. Ponadto zgromadzenie 25 punktów z aktywności na bieżącej Playliście Festiwalowej pozwala dodać do garażu Lamborghini Gallardo LP 570-4 Spyder Performante (2012). No i to ostatnia szansa na wywalczenie Aventadora SVJ (2018) – żeby go mieć, trzeba uzbierać aż 200 punktów z playlist w całej Serii 2.

Dni Lambo i Ferrari w Forzie Horizon 5 oraz wysyp modów do Assetto Corsy - motoprzegląd Drauga - ilustracja #1
Lamborghini Espada 400 GT (1973) – właśnie dla takich wyjątkowych maszyn kupuję Car Pass.

Assetto Corsę wciąż otacza żarliwa miłość fanów

Moderzy skupieni wokół Assetto Corsy najwyraźniej też czują potrzebę obdarowywania graczy gwiazdkowymi prezentami – w ostatnich dwóch tygodniach nastąpił wysyp interesujących nowych projektów albo dużych aktualizacji do modów udostępnionych wcześniej. Oto co działo się przez minione czternaście dni na samej tylko stronie RaceDepartment:

 1. Użytkownik jurik1984, który specjalizuje się w cyfrowym rekonstruowaniu dawnego motorsportu z bloku wschodniego, udostępnił kolejne cztery kultowe (w naszych stronach) samochody: Moskwicza 412 w wersji cywilnej i rajdowej oraz dwa hatchbacki w wyścigowych odmianach: IŻ-2126 (Orbita) i Łada Samara 2108.
 2. DrDownload517 zaktualizował do wersji 0.2.1 trasę Fluela Pass – prawie 30 kilometrów malowniczych dróg na jednej z alpejskich przełęczy w Szwajcarii. Mimo względnie wczesnego stadium prac, już teraz jest to mod warty uwagi.
 3. Po wielu, wielu aktualizacjach BassGaming wreszcie udostępnił wersję 1.0 moda Halifax GP – fikcyjnego niemieckiego toru wyścigowego, złożonego z ok. 10-kilometrowej pętli prawdziwych dróg w zachodniej części Akwizgranu. Powiedziałem „1.0”? Właściwie to od tamtej pory zdążyły się pojawić jeszcze dwie aktualizacje i już mamy wersję 1.2.
 4. Wydania 1.0 doczekał się też znakomity mod Wicklow Mountains autorstwa Jake’a Graftona. To duża mapa, która zawiera ok. 50 kilometrów krętych i wąskich dróg w Irlandii, na górzystym obszarze na południe od Dublina. Ostatni update m.in. wydłużył trasę o kolejne 5 km.
 5. Kilkadziesiąt kilometrów górskich dróg oferuje również nowy mod, nazwany Santa Monica Mountains – ten dla odmiany pozwala pojeździć po USA (a dokładniej po wybrzeżu Kalifornii, na zachód od Los Angeles). Choć projekt jest dopiero w wersji 0.01 i miejscami ma wybrakowane otoczenie, już teraz prezentuje się imponująco. Polecam też Waszej uwadze resztę twórczości jego autora, Todda K.
Dni Lambo i Ferrari w Forzie Horizon 5 oraz wysyp modów do Assetto Corsy - motoprzegląd Drauga - ilustracja #2
Wicklow Mountains.
 1. Ceniony twórca Fuzo wypuścił kolejny czeski samochód, który z miejsca przyciągnął sporo uwagi. Niepozorna Skoda Octavia Cup z 2008 roku to rekonstrukcja jednego z najpopularniejszych modów do pierwszego rFactora, opracowana z pomocą autorów pierwowzoru.
 2. Project Grindelwald – remake kultowej szwajcarskiej trasy o tej samej nazwie z Gran Turismo 2 – został zaktualizowany do wersji 0.45. Moder Kuwaku17 w tym wydaniu dodał dwa nowe warianty toru i wprowadzil wiele innych zmian.
 3. steel89ita udostępnił podobny projekt, tyle że skierowany do miłośników Gran Turismo 4El Capitan 2004. Ta rekonstrukcja jest jeszcze w fazie beta (0.7), ale już wygląda przyzwoicie.
 4. Albion to projekt przypominający założeniami Halifax GP – 5,7-kilometrowa pętla rzeczywistych dróg przekształconych w przekonujący tor wyścigowy. Interesująca jest lokalizacja tej trasy: okolice Goodwood, czyli miejsca, w którym co roku odbywa się słynny Festival of Speed.
 5. Jeszcze jednym fikcyjnym torem, który dowodzi, że moderom Assetto Corsy nie brak kunsztu, jest Pinwheel Circuit – zlokalizowany „pośrodku całkiem dosłownie niczego” i przeznaczony do wyścigów najwyższego szczebla, z Formułą 1 na czele.
 6. Na koniec wspomnę jeszcze o nieco wcześniejszym nowym modzie Genisa, który pieczołowicie odtwarza rajdowe oesy – tym razem udostępnił prawie 12-kilometrowy podjazd pod hiszpańską górę Veleta (zjazd też jest).

BeamNG.drive jeszcze nie skończyło z prezentami

Tym razem na kolejną porcję zawartości do BeamNG.drive nie przyszło nam czekać prawie pół roku. Deweloper uzupełnił Winter Release z początku grudnia, wypuszczając przed świętami Festive Update (0.24.1) – zresztą zgodnie z zapowiedzią. Główną atrakcją tej aktualizacji jest zupełnie nowy pojazd – współczesny muscle car Bruckell Bastion, dostępny w 20 różnych wariantach (zobaczycie go na pierwszym z poniższych zwiastunów). Do tego dochodzi kompletne odświeżenie i wzbogacenie o nowe odmiany sportowego samochodu Civetta Bolide (trailer nr 2), a także gruntowna przebudowa mapy ETK Driving Center oraz graficzny lifting kolejnych czterech lokacji: Industrial, Gridmap, Hirochi Raceway i Derby (trailer #3). Pojawiły się też nowe misje i inne zmiany – wszelkie szczegóły znajdziecie tutaj.

Automobilista 2 wkracza w nowy rok z hukiem

Reiza Studios jednak nie wyrobiło się z uzupełnieniem drugiej części dodatku Racin’ USA do Automobilisty 2 przed końcem roku – jej posiadacze otrzymają tor Road America i dodatkowe amerykańskie bolidy z lat 90. w drugiej połowie stycznia. Niemniej deweloper nie zostawił nas z pustymi rękoma. Wczoraj ukazała się spora aktualizacja 1.3.2.0, która wprowadziła garść pomniejszych użytecznych funkcji oraz dziesiątki poprawek w różnorakich aspektach gry (np. graficzny lifting fragmentów nowych tras i optymalizacja idealnych temperatur opon wszelkich typów). Pełną listę znajdziecie pod powyższym hiperłączem.

Ponadto poznaliśmy plany studia Reiza na dalszą część 2022 roku – są ambitne, bez dwóch zdań. Zespół zamierza wprowadzić w aktualizacjach wyścigi na szutrze, tryb kariery z prawdziwego zdarzenia (a przynajmniej wstęp do niego), dodatkowe multiplayerowe funkcje, lepszą sztuczną inteligencję czy osiągnięcia na Steamie. Nie zabraknie też, ma się rozumieć, wielu niedostępnych wcześniej torów (w tym owalnych) oraz samochodów – w tym od nowych producentów (np. zapowiedzianego niedawno Nissana); zarówno w już istniejących klasach pojazdów, jak i takich, których dotąd nie było w grze.

Poza tymi ogólnikami deweloper podał, od czego konkretnie zamierza zacząć nowy rok. W pierwszym kwartale ukażą się obiecane już dawno temu dodatkowe historyczne warianty torów Spa i Nürburgring z lat 70., które otrzymają posiadacze odpowiednich DLC. W podobnym czasie zobaczymy też bolidy F1 z 1983 roku (najpewniej bezpłatne) – na początek McLarena MP4-1C i jedną „generyczną” maszynę. W kolejnych miesiącach dojdzie więcej klasycznych formuł marek McLaren, Lotus czy Brabham z lat 80. i wczesnych 90.

Dni Lambo i Ferrari w Forzie Horizon 5 oraz wysyp modów do Assetto Corsy - motoprzegląd Drauga - ilustracja #3
McLaren MP4-1C powinien znaleźć się w AMS2 w ciągu kilku(nastu) tygodni.

RaceRoom dostał prezenty, ale jeszcze nie są rozpakowane

Wszyscy spodziewali się, że RaceRoom Racing Experience otrzyma na Gwiazdkę dużą aktualizację z obfitą porcją zawartości – i faktycznie ukazał się update ważący aż 5,1 GB… tyle że nie do końca wiemy, co w nim jest. Na razie otrzymaliśmy tylko parędziesiąt mniejszych i większych zmian w grze (spośród tych drugich na pierwszy plan wysuwa się „kompletny remont” fizyki samochodów należących do kategorii GTO Classics). Na nową zawartość musimy jeszcze trochę poczekać – powinna ona objąć m.in. zapowiedziany we wrześniu tor TT Circuit Assen oraz McLarena 720S GT3 DTM, który został wypatrzony na niedawnych e-sportowych mistrzostwach.

Dni Lambo i Ferrari w Forzie Horizon 5 oraz wysyp modów do Assetto Corsy - motoprzegląd Drauga - ilustracja #4
Audi 90 i Nissan 300ZX – ostatnia aktualizacja R3E poprawiła model jazdy m.in. tych samochodów.

GP Bikes – hardkorowa symulacja motocykli zawitała na Steama

Konkurencja dla studia Milestone zawsze mile widziana – tym razem pojawiło się zagrożenie dla serii MotoGP, tj. realistyczna symulacja wyścigowych motocykli klasy GP. Choć to „zagrożenie” może być nieco na wyrost, biorąc pod uwagę, że GP Bikes obecnie zawiera zaledwie jedną maszynę i nie oferuje nie tylko trybu kariery, ale nawet rywalizacji ze sztuczną inteligencją (są za to wyścigi sieciowe), a przy tym wszystkim wygląda jak produkt sprzed ponad dekady – bo i prace nad nim ruszyły de facto przed ponad dekadą. Jakiego asa w rękawie zatem chowa ta pozycja? Bezkompromisowo realistyczną symulację fizyki, którą wielu graczy w steamowych recenzjach nazywa najlepszą, jaką kiedykolwiek widzieli w grze. Jeśli chcecie się o tym przekonać, możecie zagrać w demo, zanim wydacie 89,99 zł na pełną wersję (no, nie do końca pełną – to wczesny dostęp).

Motoprzeceny na Steamie

Skoro w poprzednim przeglądzie wynotowałem okazje ze świątecznej wyprzedaży w Epic Games Store, wypada, bym uczynił to samo dla Steama, prawda? Jeszcze do 5 stycznia możecie wydać pieniądze znalezione pod choinką na mnóstwo gier wyścigowych w niższych cenach – oto co ciekawsze oferty, na które trafiłem:

 1. art of rally – 58,49 zł
 2. Assetto Corsa: Ultimate Edition – 29,03 zł (ze wszystkimi DLC)
 3. Assetto Corsa Competizione – 57,46 zł
 4. Automobilista 2 – 57,19 zł
 5. BeamNG.drive – 71,99 zł
 6. Burnout Paradise Remastered – 17,47 zł
 7. DiRT Rally 2.0: GotY Edition – 35,74 zł (ze wszystkimi DLC)
 8. F1 2021 – 107,96 zł
 9. Forza Horizon 4 – 70,94 zł
 10. Gravel – 10,79 zł
 11. GRID (2019) – 17,99 zł
 12. MotoGP 20 – 35,74 zł
 13. MotoGP 21 – 89,99 zł
 14. Need for Speed: Heat – 57,98 zł
 15. Project CARS 2: Deluxe Edition – 44,97 zł (ze wszystkimi DLC)
 16. Project CARS 3 – 74,70 zł
 17. rFactor 2 – 28,99 zł
 18. RIDE 3 – 28,59 zł
 19. Sebastien Loeb Rally Evo – 7,19 zł
 20. The Crew: Ultimate Edition – 49,97 zł (ze wszystkimi DLC)
 21. The Crew 2 – 39,98 zł
 22. WRC 8 – 32,39 zł
 23. WRC 10 – 120,59 zł
 24. Wreckfest – 49,99 zł

MOTOKURIER

 1. Twórcy iRacing wzmocnili swoje szeregi, kupując dwuosobowe studio Orontes Games – stojące za grą DRAG (to futurystyczne off-roadowe wyścigi z dość zaawansowaną fizyką), która od prawie półtora roku znajduje się we wczesnym dostępie na Steamie… i nie wiadomo, czy kiedykolwiek z niego wyjdzie, zważywszy przejęcie dewelopera oraz fakt, że ostatnia aktualizacja do niej pojawiła się w lutym.
 2. Również twórcy KartKraft przygotowali świąteczną aktualizację z prezentami. Oferują w niej wersję beta sieciowego trybu multiplayer oraz nowy tor: Whilton Mill.
 3. DIRT 5 najpierw trafił do abonentów Game Passa, a teraz dostaną go również użytkownicy konsol PlayStation 4 i 5 opłacający subskrypcję PS Plus – nastąpi to 4 stycznia.
 4. Studio Milestone wiedziało, co robi, pompując miliony w marketing i tworzenie DLC do Hot Wheels Unleashed – gra sprzedała się już w milionie egzemplarzy. Ogłoszenie tego rekordowego dla dewelopera wyniku uświetnia udostępnienie trzech darmowych samochodzików w ramach zestawu Christmas Pack.

Nie macie jeszcze dość czytania o grach wyścigowych? W takim razie możecie zajrzeć do poprzednich motoprzeglądów:

 1. 18 grudnia: Okruszek wiedzy nt. Forzy Motorsport (8) i ekskluzywne Porsche w GT7
 2. 4 grudnia: Cisza przed burzą w Forzie Horizon 5 i zaciekły atak Automobilisty 2
 3. 20 listopada: Wiek dziecięcy Forzy Horizon 5 i więcej trailerów Gran Turismo 7
 4. 6 listopada: Forza Horizon 5, czterokroć Gran Turismo 7 i katastrofa NASCAR 21
 5. 24 października: Forza Horizon 5 i Automobilista 2 mają BMW, a F1 2021 ma Imolę
 6. 10 października: Gran Turismo 7 hamuje z Brembo, a Forza Horizon 5 idzie w… fabułę
 7. 25 września: Forza Motorsport (8) i Gran Turismo 7 zdradzają swoje sekrety
 8. 12 września: Forza Horizon 5 traci wiele Porsche, a Gran Turismo 7 zyskuje
 9. 28 sierpnia: Forza Horizon 5 pokazuje swoje auta, a Assetto Corsa wychodzi z cienia
 10. 13 sierpnia: Subaru w WRC 10 (!), półpowrót Carmageddona i agonia GTR 3
 11. 31 lipca: Codemasters szuka odkupienia, a Rockstar igra z licencjami
 12. 17 lipca: Tuning audio w Forza Horizon 5 i drgawki GT Sport