Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość kompendia 27 kwietnia 2017, 20:00

autor: Góral

Deus Ex: Rozłam Ludzkości - kompendium wiedzy [Aktualizacja #11: dodatek A Criminal Past i niepewna przyszłość serii]

Przygotowaliśmy dla Was kolejne kompendium wiedzy, tym razem skupiające się na grze Deus Ex: Rozłam Ludzkości na konsole PlayStation 4, Xbox One i komputery PC. Znajdziecie tu wszystkie najważniejsze informacje odnośnie tej produkcji.

Aktualizacja #11: dodatek Kryminalna przeszłość i niepewna przyszłość serii (działy 6.4 i 7.2).

1. Informacje ogólne

Spis treści:
 • 1. Informacje ogólne
 • 2. Fabuła (2.1. Miejsce akcji, 2.2. Zakończenia Buntu ludzkości, a Rozłam Ludzkości)
 • 3. Rozgrywka (3.1. Sztuczna inteligencja, 3.2. Modyfikacje i umiejętności, 3.3. Deux Ex Breach, 3.4. Poziom trudności „I never asked for this”)
 • 4. Technologia (4.1. Wymagania sprzętowe)
 • 5. Inne informacje (5.1. Edycja kolekcjonerska, 5.2. Pre-ordery, 5.3. Deus Ex GO)
 • 6. Informacje popremierowe (6.1. Odbiór mediów, 6.2. Problemy wersji PC, 6.3. Patche, 6.4. Przyszłość serii)
 • 7. Dodatki (7.1. Dziura w Systemie, 7.2. Kryminalna przeszłość)
 • 8. Multimedia

Deus Ex: Rozłam Ludzkości (Deus Ex: Mankind Divided) to kolejna odsłona zapoczątkowanej przez studio Ion Storm w 2000 roku popularnej serii gier RPG akcji Deus Ex. Jednocześnie jest to druga przygoda Adama Jensena – bohatera Deus Ex: Bunt Ludzkości z 2011 roku. Nowa część została oficjalnie zapowiedziana na początku kwietnia 2015 roku, chociaż, jak to zwykle bywa w branży gier wideo, już wcześniej pojawiały się przesłanki dotyczącego tego projektu. Za tytuł odpowiada zespół Eidos Montreal, który jest również deweloperem wcześniejszej odsłony czy też gry Thief. Deus Ex: Mankind Divided dedykowane jest konsolom PlayStation 4, Xbox One oraz komputerom osobistym. Gra ukazała się 23 sierpnia 2016 roku.

Deus Ex: Rozłam Ludzkości - kompendium wiedzy [Aktualizacja #11: dodatek A Criminal Past i niepewna przyszłość serii] - ilustracja #1

2. Fabuła

Akcja produkcji rozgrywa się w 2029 roku, dwa lata po wydarzeniach przedstawionych w grze Deus Ex: Bunt Ludzkości. Po Incydencie Aug ludzkość została podzielona na zwolenników i przeciwników wszczepów, co wywołało spory chaos, dając szansę do działania terrorystom. Zmodyfikowani osobnicy nie mają łatwego życia i zostali zepchnięci do gett – są elementem społeczeństwa, z którym „normalni” mieszkańcy planety nie chcą mieć nic wspólnego. Objawia się to m.in. licznymi strażnikami patrolującymi lokacje, sprawdzającymi przechodniów itd.

Znany z poprzedniej części Adam Jensen stara się ich powstrzymywać, pracując dla organizacji antyterrorystycznej Task Force 29, będącej nowym oddziałem Interpolu. Bohater jednak nie do końca ufa swoim pracodawcom i współpracuje też z Juggernaut Collective.

2.1. Miejsce akcji

Zabawa odbywa się w różnych zakątkach świata. Podczas przygody Jensen trafia m.in. do Utulek Station, księgarni Time Machine i teatru Dvali w czeskiej Pradze oraz odwiedza Dubai – najbardziej zaludnione miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

2.2. Zakończenia Buntu ludzkości a Rozłam Ludzkości

Jak dowiedzieliśmy się podczas rozmowy z Jean-Francoisem Dugasem, reżyserem gry, wybory dokonane w Buncie Ludzkości nie mają większego znaczenia w Rozłamie Ludzkości i każde z zakończeń jest po części kanoniczne, gdyż:

„Kiedy się nad tym zastanowisz, to jedynie trzy osoby wiedzą, co tak naprawdę się wydarzyło: Eliza Cassan, Adam Jensen oraz osoba, która Jensena kontroluje, czyli gracz. Oznacza to, że w świecie Rozłamu Ludzkości istnieją pewne plotki, przekonania, są ludzie, którym wydaje się, że znają prawdę, ale to wszystko jest trochę zakłamane. Nikt jednak nie wie, co tak naprawdę wtedy się wydarzyło. Poza tym pomiędzy grami są prawie dwa lata, więc najprawdopodobniej Adam Jensen miał w tym czasie różne przygody.”

W produkcji nie znajduje się też możliwość importowania zapisanych stanów gry z poprzedniej odsłony.

Deus Ex: Rozłam Ludzkości - Adam Jensen głównym bohaterem gry. - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - kompendium wiedzy [Aktualizacja #11: dodatek A Criminal Past i niepewna przyszłość serii] - wiadomość - 2017-04-27
Deus Ex: Rozłam Ludzkości - Adam Jensen głównym bohaterem gry.

3. Rozgrywka

Podobnie jak Bunt Ludzkości, gameplay w Mankind Divided oferuje nieliniowość i rożne style rozgrywki. Gracze mogą się zarówno skradać, jak i bawić się niczym w rasowym FPS-ie, ewentualnie łączyć oba rodzaje rozgrywki. Cele misji realizować da się przynajmniej na kilka sposobów. Za przykład może posłużyć jedno z zadań, w którym mamy wytropić przywódcę przestępców. Problem w tym, że policja zatrzymała naszego informatora, więc albo go uwolnimy, narażając się stróżom prawa, albo udamy się do jego domu w poszukiwaniu wskazówek, albo całkowicie damy sobie z nim spokój i rozpoczniemy śledztwo na własną rekę.

Nasze poczynania mają wpływ na świat i przebieg rozgrywki. Jeżeli np. wejdziemy spotkanym bandytom w drogę, to w późniejszym czasie mogą nam oni przeszkodzić podczas wykonywania misji. Ważnym elementem gameplayu jest także system dialogów, dzięki któremu niektóre sprawy można załatwić drogą pokojową.

3.1. Sztuczna inteligencja

W porównaniu do wcześniejszej odsłony, tym razem sztuczna inteligencja jest bardziej przebiegła i agresywna. Przeciwnicy poruszają się w grupach, dokładnie patrolują okolicę i nigdy nie pozostają bez wsparcia, co oznacza, że nie spotkamy samotnika, czekającego bezczynnie na śmierć. Dodatkowo podczas walki wrogowie nie patyczkują się i napierają z całej siły, wykorzystując swoje atuty (modyfikacje ciała, mechy, egzoszkielety), flankując itd.

3.2. Modyfikacje i umiejętności

W Deus Ex: Rozłam Ludzkości mamy dwa razy więcej modyfikacji, niż w Buncie Ludzkości. Jensen może korzystać z takich dobrodziejstw jak umiejętności zdalnego hakowania wieżyczek i komputerów, widzenia przez ściany i skanowania przeciwników w poszukiwaniu amunicji oraz elektroniki, analizowania stanu psychicznego osoby z którą rozmawia (zdobyte informacje można wykorzystać podczas rozmowy) itd. Całą produkcję można np. ukończyć bez zabijania kogokolwiek, w związku z czym główny bohater otrzymał szereg nowych gadżetów, w tym ładunek Tesli, potrafiący porazić do czterech przeciwników za jednym zamachem, czy też Ścieżkę Ikara, czyli moc umożliwiającą teleportowanie się we wskazane miejsce. Ponadto Adam Jensen nauczył się nokautować wrogów zza osłony. Wszystko to nie znaczy jednak, że miłośnicy drugiego stylu gry, a więc tego nastawionego na liczne konfrontacje, nie mają czego szukać w Deus Ex: Mankind Divided. Podopieczny potrafi wystrzeliwać z rąk nie tylko ostrza, o których wiedzieliśmy wcześniej, ale także ładunki wybuchowe. Ponadto wspomniana Ścieżka Ikara również może być wykorzystywana do walki – wystarczy wskazać przeciwnika, by Adam położył go na łopatki potężnym uderzeniem.

3.3. Deux Ex Breach

Tuż przed targami E3 2016, studio Eidos Montreal pokazało nowy fragment rozgrywki oraz ujawniło tryb Deux Ex Breach. W odróżnieniu od głównego wątku, ta forma zabawy jest czysto zręcznościowa i nastawiona przede wszystkim na strzelanie. Gracze wcielają się w hakera o ksywce Ripper, włamującego się do najlepiej strzeżonych serwerów, by pozyskać i ujawnić cenne dane. W tym celu przenosi się do wirtualnego świata i w postaci awatara walczy z rozmaitymi zabezpieczeniami. W trakcie rozgrywki zdobywa się doświadczenie i pieniądze, dzięki którym nabywa się tak zwane „booster packi”, pozwalające stawiać czoła coraz to trudniejszym wyzwaniom.

Aktualizacja: Deus Ex: Breach i Deus Ex: Mankind Divided - VR Experience za darmo na PC

W styczniu 2017 roku firma Square Enix udostępniła tryb Deux Ex Breach jako samodzielny produkt na komputerach osobistych. Pobierzecie go za darmo ze Steama. Ponadto jeżeli posiadacie gogle rzeczywistości wirtualnej (HTC Vive, Oculus Rift i OSVR), to bez ponoszenia żadnych kosztów możecie też sprawdzić Deus Ex: Mankind Divided - VR Experience. Jest to mała pokazówka, pozwalająca tylko zwiedzić cztery lokacje z Deus Ex: Rozłam Ludzkości.

3.4. Poziom trudności „I never asked for this”

W produkcji pojawił się specjalny poziom trudności przeznaczony dla najodważniejszych i najbardziej wymagających graczy. Twórcy nazwali go „I never asked for this” i oprócz większego wyzwania ze strony przeciwników, oferuje on też system permadeath. W związku z tym, jeżeli główny bohater zginie podczas przygody, to trzeba będzie ją powtórzyć od samego początku.

4. Technologia

Deus Ex: Mankind Divided stworzone zostało z myślą wyłącznie o konsolach PlayStation 4, Xbox One i komputerach PC. W związku z tym produkcja działa w oparciu o nową technologię Dawn Engine. Gra powstała we współpracy z firmą AMD i wspiera biblioteki DirectX 12 oraz technikę TressFX 3.0, odpowiadającą za realistyczny wygląd oraz zachowanie włosów. Ponadto w produkcji znajduje się specjalny benchmark, pozwalający sprawdzać wydajność naszego sprzętu i dostosować pod niego ustawienia graficzne produkcji.

4.1. Wymagania sprzętowe

Minimalne:

 • Procesor: Intel Core i3-2100 lub podobny od AMD;
 • Karta grafiki: AMD Radeon HD 7870 (2GB) lub NVIDIA GeForce GTX 660 (2GB);
 • Pamięć: 8 GB RAM;
 • Twardy dysk: 45 GB wolnego miejsca;
 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 7.1 SP1 lub nowszy.

Zalecane:

 • Procesor: Intel Core i7-3770K lub AMD FX 8350 Wraith;
 • Karta grafiki: AMD Radeon RX 480 lub NVIDIA GTX 970 (do rozgrywki w rozdzielczości 1920 x 1080);
 • Pamięć: 16 GB RAM;
 • Miejsce na dysku: 55 GB wolnego miejsca (uwzględniono przestrzeń potrzebną dla DLC);
 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10.

5. Inne informacje

5.1. Edycja kolekcjonerska

Deus Ex: Rozłam Ludzkości - kompendium wiedzy [Aktualizacja #11: dodatek A Criminal Past i niepewna przyszłość serii] - ilustracja #7

Edycja kolekcjonerska sprzedawana jest w cenie 129,99 euro (około 550 zł – wersja konsolowa) i 119,99 euro (około 508 zł – wersja PC). W pudełku znajdują się następujące elementy:

 • gra,
 • limitowana edycja steelbooka,
 • 9-calowa figurka Adama Jensena,
 • 48-stronicowy artbook,
 • wszystkie bonusy z akcji Augment Your Pre-Order.

5.2. Pre-ordery

Akcja Augment You Pre-order, w ramach której gracze, składając zamówienia przedpremierowe na Deus Ex: Rozłam Ludzkości, odblokowywali kolejne progi z różnymi nagrodami do wyboru (np. jeden z trzech dodatków ze skórkami, ścieżka dźwiękowa albo album z grafikami koncepcyjnymi itd.) okazała się niewypałem. Fanom nie spodobała się tego typu inicjatywa, w związku z czym firma Square Enix postanowiła z niej zrezygnować. Dodatkowo wszystkie dodatki oferowane podczas rzeczonej akcji (bonusowej misji Desperate Measures, pakiet skórek dla Jensena, a także zestaw przedmiotów do spożytkowania w grze) były dostępne dla każdego, kto skusił się na złożenie zamówienia przedpremierowego lub załapał się na pierwszy nakład produkcji.

Aktualizacja:

W styczniu 2017 roku firma Square Enix postanowiła rozdać wszystkim osobom posiadającym grę Deus Ex: Rozłam Ludzkości wspomniane wyżej dodatki za darmo.

5.3. Deus Ex GO

Deus Ex GO zostało zapowiedziane 8 czerwca 2016 roku. Jest to kolejna odsłona mobilnych spin-offów największych marek znajdujących się w portfolio firmy Square Enix. Po grach Hitman GO i Lara Croft GO przyszedł czas na Deus Ex’a. W produkcji wcielamy się w Adama Jensena, głównego bohatera Deus Ex: Rozłam Ludzkości, który wykonuje rozmaite misje, podzielone na szereg niewielkich poziomów. W odróżnieniu od normalnych odsłon serii, w tym przypadku mamy do czynienia z turową grą logiczną, przypominającą przywołane przed chwilą dwie aplikacje.

6. Informacje popremierowe

6.1. Odbiór mediów

Deus Ex: Rozłam Ludzkości został bardzo dobrze odebrany przez media. W większości przypadków recenzenci chwalą rozbudowaną rozgrywkę, modyfikacje ciała czy też stylistykę gry oraz grafikę. Zawodem jest za to fabuła z rozczarowującym zakończeniem. Niemniej oceny mówią same za siebie:

6.2. Problemy wersji PC

O ile w przypadku konsolowego wydania gracze nie mają żadnych większych problemów technicznych, tak PC-towcy w wielu przypadkach nie są w pełni usatysfakcjonowani. Okazało się bowiem, że w polskim wydaniu zastosowano niecodzienne rozwiązanie i zamiast kodu na Steam, w pudełkowej wersji znajduje się klucz, który trzeba wpisać w załączonym programie. Dopiero on generuje prawidłowy kod. Zamieszczona na płycie aplikacja nie działa jednak poprawnie i nie pozwala aktywować gry użytkownikom systemu operacyjnego Windows 7. Firma Cenega dość szybko uporała się z problemem i udostępniła naprawioną wersję programu, którą pobierzecie z tego miejsca.

To jednak nie wszystko, gdyż gracze z całego świata napotkali na rozmaite problemy techniczne. Dotyczą one optymalizacji, bugów występujących podczas rozgrywki czy też braku wibracji podczas gry na padzie. By polepszyć działanie gry, deweloper zaleca zabawę w 1080p, zaktualizowanie sterowników do najnowszych czy też wyłączenie MSAA i Contact Hardening Shadows. Są to jednak tymczasowe rozwiązania, a konkretna pomoc przyjdzie najpewniej w nadchodzących patchach.

6.3. Patche

Deus Ex: Rozłam Ludzkości od momentu premiery doczekał się kilku patchy. Poprawiono w nich m.in. stabilność działania, dodano nową zawartość do trybu Breach, wprowadzono wsparcie dla bibliotek DirectX 12, a następnie naprawiono problemy, które pojawiły się po włączeniu ich obsługi. Poza tym wyeliminowano szereg rozmaitych błędów, a także zatroszczono się o HDR na konsolach PlayStation 4 i Xbox One S.

6.4. Przyszłość serii

Niewykluczone, że Deus Ex: Rozłam Ludzkości jest ostatnią częścią serii. Firma Square Enix niczego nie ujawniła, ale w styczniu 2017 roku w serwisie Eurogamer pojawiły się informacje o niezadowalającej sprzedaży produkcji i zawieszeniu cyklu. Jakiś czas później źródła serwisu Kotaku potwierdziły te doniesienia, dodatkowo zdradzając, że studio Eidos Montreal anulowało kontynuację Rozłamu Ludzkości i zostało oddelegowane do prac przy niezapowiedzianym jeszcze Shadow of the Tomb Raider oraz produkcji opartej na Strażnikach Galaktyki.

7. Dodatki

7.1. Dziura w Systemie

Pod koniec września 2016 roku ukazał się pierwszy fabularny dodatek zatytułowany Dziura w Systemie (System Rift). Nie wprowadza on żadnych większych zmian w rozgrywce, ale za to daje dostęp do nowej misji zleconej przez Franka Pritcharda – byłego partnera Jensena. Naszym zadaniem jest włamanie się do pilnie strzeżonego banku danych Ostrza Palisade, gdzie przechowywane są informacje o tajemniczej organizacji Santeau Group oraz prawdziwej tożsamości Iluminatów.

Rozszerzenie wchodzi w skład przepustki sezonowej, ale jeżeli jej nie posiadacie, to dodatek kupicie na Steamie (11,99 euro – około 52 zł), w Xbox Store (44,99 zł) i w PlayStation Store (49 zł).

7.2. Kryminalna przeszłość

Drugim płatnym rozszerzeniem do gry Deus Ex: Rozłam Ludzkości jest zapowiedziane w styczniu 2017 roku A Kryminalna przeszłość (Criminal Past). Tym razem jest to prequel wydarzeń z „podstawki”. Adam Jensen podejmuje się jednej z pierwszych misji dla organizacji Task Force 29, podczas której zostaje wysłany pod przykrywką do zakładu karnego, gdzie przebywają przestępcy posiadający cyberwszczepy. Na miejscu musi odkryć, co się stało z poprzednim agentem.

Premiera dodatku odbyła się 23 lutego 2017 roku na konsolach PlayStation 4 (49 zł), Xbox One (44,99 zł) oraz PC-tach (11,99 euro – około 51 zł). Dostępny jest on także w ramach przepustki sezonowej.

Deus Ex: Rozłam Ludzkości - kompendium wiedzy [Aktualizacja #11: dodatek A Criminal Past i niepewna przyszłość serii] - ilustracja #12

8. Multimedia