Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 stycznia 2017, 18:35

autor: Michał "Meehow" Jodłowski

Seria Deus Ex zawieszona przez rozczarowującą sprzedaż Rozłamu Ludzkości?

Jak wynika z wiadomości opublikowanej przez serwis Eurogamer, rozwój serii Deus Ex mógł zostać zawieszony przez rozczarowujące wyniki sprzedaży ubiegłorocznej gry Deus Ex: Rozłam Ludzkości.

Kiedy znowu zobaczymy Adama Jensena w akcji? - Seria Deus Ex zawieszona przez rozczarowującą sprzedaż Rozłamu Ludzkości? - wiadomość - 2017-01-30
Kiedy znowu zobaczymy Adama Jensena w akcji?

Mamy potencjalnie złe wieści dla fanów cyberpunkowego cyklu Deus Ex. W oparciu o niedawną zapowiedź dużego przedsięwzięcia pod tytułem The Avengers Project i najwidoczniej nie najlepszą sprzedaż ubiegłorocznej gry Deus Ex: Rozłam Ludzkości, serwis Eurogamer wywnioskował w jednej ze swoich wiadomości, że rozwój serii Deus Ex został wstrzymany. Choć rzeczona konkluzja nie została jak na razie potwierdzona ani zdementowana przez wydawcę, firmę Square Enix, to studio Eidos Montreal w komentarzu dla wyżej wspomnianego medium przyznało, że poświęca swoje zasoby współpracy z Marvelem i Crystal Dynamics przy The Avengers Project. Twórcy Rozłamu Ludzkości stwierdzili jednocześnie, że nadal pracują nad projektem Deus Ex Universe oraz rozwojem jego najnowszej odsłony.

Niestety, powyższa deklaracja Eidos Montreal może być złudną nadzieją, jeśli czarny scenariusz napisany przez serwis Eurogamer okaże się prawdziwy. Deus Ex Universe to przedsięwzięcie obejmujące nie tylko produkcje segmentu AAA, jak Rozłam Ludzkości, ale także tytuły mobilne w stylu Deus Ex GO czy całkowicie inne media. W ubiegłym roku wydano chociażby powieść Deus Ex: Black Light autorstwa Jamesa Swallowa oraz serię komiksów pod tytułem Deus Ex Universe: Children’s Crusade. Oba wydawnictwa stanowiły wstęp do fabuły Rozłamu Ludzkości. Trwają także prace nad dodatkiem A Criminal Past.

Przypomnijmy, że w pierwszym tygodniu dostępności gra Deus Ex: Rozłam Ludzkości cieszyła się największym wzięciem wśród użytkowników platformy Steam, a także uplasowała się na pierwszym miejscu sprzedaży w Zjednoczonym Królestwie i na trzecim w Stanach Zjednoczonych. Jeśli chodzi o Polskę, to Rozłam Ludzkości znalazł wielu nabywców wśród klientów sieci empik (podium na każdej platformie docelowej). Niestety czar prysł, kiedy okazało się, że mimo wszystko pierwszy tydzień najnowszego Deus Eksa okazał się znacznie słabszy od wydanego pięć lat wcześniej poprzednika – Deus Ex: Bunt Ludzkości. Dla przypomnienia: Bunt Ludzkości w pierwszym tygodniu sprzedaży rozszedł się w nakładzie około miliona egzemplarzy, a w listopadzie 2011 roku wynik ten zwiększył się do niespełna 2,2 miliona kopii.

W tej chwili trudno mówić o twardych dowodach dla wniosków serwisu Eurogamer, gdyż cała sprawa ma charakter poszlakowy i/lub spekulacyjny. Nie wiemy chociażby, ile dokładnie sztuk nabyli użytkownicy konsol. Jeśli chodzi o komputery osobiste, dane z serwisu SteamSpy wskazują, że aktualnie Rozłam Ludzkości znajduje się w bibliotece około 586 tysięcy graczy, przy czym może być to wartość zaniżona/zawyżona o niecałe 22 tysiące. W kwestii sprzedaży do myślenia mogą jednak dać grudniowe przeceny najnowszego Deus Ex. W przypadku platformy Steam było to 67%, zaś na konsolach: od 68 do 75%. To sporo jak na grę, która zadebiutowała cztery miesiące wcześniej.

Czy ambitny projekt Deus Ex Universe zakończy przedwcześnie swój żywot? To pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi, choć faktycznie istnieją powody by sądzić, że nie należy się spodziewać kontynuacji Rozłamu Ludzkości w przewidywalnej przyszłości (inna sprawa, że na sequel Buntu Ludzkości kazano nam czekać okrągłe pięć lat). Być może na zakończenie roku fiskalnego Square Enix podzieli się twardymi danymi i rozwieje wątpliwości.

Gra Deus Ex: Rozłam Ludzkości zadebiutowała 23 sierpnia 2016 roku na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. W naszej recenzji otrzymała bardzo dobrą notę: 8/10 (identyczną do zbiorczego werdyktu czytelników serwisu gry-online.pl). W serwisie metacritic oceny wystawione przez użytkowników wahają się w zależności od platformy od 6,2 do 7,6/10.