Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 22 września 2010, 19:37

autor: Jiker

CD Projekt wyjaśnia sytuację wokół serwisu GOG.com i zapowiada jego nową wersję

Zamieszanie wokół serwisu dystrybucji cyfrowej GOG.com zostało wreszcie oficjalnie wyjaśnione. Firma CD Projekt dokonała tego za sprawą specjalnej konferencji, którą poprzez Internet mogli śledzić chętni z całego świata.

Zamieszanie wokół serwisu dystrybucji cyfrowej GOG.com zostało wreszcie oficjalnie wyjaśnione. Firma CD Projekt dokonała tego za sprawą zaskakującej pod względem oprawy konferencji, transmitowanej drogą internetową. Niestety, z uwagi na ograniczenia serwerów mogło ją śledzić jednocześnie tylko 600 osób.

Konferencja została przeprowadzona w formie scenki rodzajowej. Rozpoczęła się od przeprosin CDP za niezbyt wyszukaną formę rozdmuchania szumu medialnego wokół GOG.com. Chwilę później Marcin Iwiński, współzałożyciel firmy CD Projekt oraz współtwórca serwisu GOG.com, oraz Guillaume Rambourg, dyrektor zarządzający GOG.com, przedstawili oficjalne stanowisko w kwestii ostatnich wydarzeń dotyczących serwisu Good Old Games.

CD Projekt wyjaśnia sytuację wokół serwisu GOG.com i zapowiada jego nową wersję  - ilustracja #1

Dowiedzieliśmy się w ten sposób, że ostatnie dwa lata, w trakcie których GOG.com znajdował się w fazie bety, zostały ostatecznie zamknięte, w związku z czym już jutro o godzinie 14:00 polskiego czasu swój start zaliczy ostateczna wersja platformy. Z konferencji mogliśmy dowiedzieć się, że programiści zdecydowali się na przepisanie na nowo aż 98% dotychczasowego kodu serwisu, a także wzbogacili go o szereg nowych funkcjonalności. Jedną z nich jest tzw. GOGmixes, czyli usługa mająca zachęcać doświadczonych graczy do służenia pomocą użytkowników stawiających w świecie gier i GOG.com dopiero pierwsze kroki. Twórcy GOG.com chcą również, aby ich serwis był istotną alternatywą dla Steama.

Ponadto wraz z jutrzejszym startem nowego GOG.com, w ofercie serwisu zajdą pierwsze poważne zmiany, które będą sygnalizowane poprzez premierę pozbawionego jakichkolwiek zabezpieczeń antypirackich Baldur’s Gate. Dzieło studia BioWare będzie dostępne w cenie 9,99 dolarów, a w zestawie z nim oferowany będzie również dodatek Tales of the Sword Coast. Z udostępnionych informacji wynika, że do bazy GOG.com trafią wkrótce również inne popularne cRPG. Możemy jedynie domniemywać, że być może znajdą się wśród nich takie tytuły, jak Baldur’s Gate 2, Planescape Torment oraz Icewind Dale.

CD Projekt wyjaśnia sytuację wokół serwisu GOG.com i zapowiada jego nową wersję  - ilustracja #2

Istotną informacją jest oczywiście ta, wedle której GOG.com pozostanie serwisem oferującym gry bez jakiegokolwiek DRM. Dodatkowo większość pozycji znajdujących się w ofercie będzie w całości kompatybilnych z systemem Windows 7, dzięki czemu będą się mogli nimi cieszyć także użytkownicy najnowszego OS-a koncernu Microsoft. Wbrew nadziejom niektórych, CD Projekt nie zdecydował się na zapowiedzenie wsparcia ze strony GOG.com dla Maców.

Jednocześnie niewielką metamorfozę przeszła strona internetowa GOG.com. Zamieszczono na niej m.in. zegar odliczający czas do startu nowej wersji serwisu, a także film będący krótkim podziękowaniem za dotychczasowe dwa lata współpracy. Pod koniec konferencji jej organizatorzy poinformowali nas, że strona serwisu zostanie w najbliższym czasie uzupełniona o cztery kolejne nagrania, odnoszące się do zmian na GOG.com.

Firma CD Projekt ujawniła również swoje dalsze plany na końcówkę 2010 roku. W nadesłanej do nas notatce prasowej poinformowała, że ma w zanadrzu jeszcze trzy konferencje – Disney Day (6 października – przedstawienie planów wydawniczych firmy Disney na czwarty kwartał 2010 roku), Oficjalna premiera gry Music Master: Chopin (21 października – premiera pierwszej polskiej gry muzycznej Music Master: Chopin) oraz Jesienna konferencja CD Projekt (18 listopada – przedstawienie gwiazdkowej oferty wydawniczej CD Projekt na rynek polski, przedpremierowe pokazy gier i filmów planowanych na pierwsze półrocze 2011 roku).