Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 lutego 2003, 14:00

autor: Solnica

Ultra cichy GeForce FX?

Udostępnione w zeszłym tygodniu wyniki testów poziomu hałasu generowanego przez prototypowe egzemplarze kart GeForce FX okazały się tak kompromitujące, iż momentalnie pojawiło się w sieci wiele złośliwych żartów i komentarzy na temat najnowszego dziecka nVidii - do karty momentalnie przylgnęło miano „odkurzacza”. Tymczasem firma Gainward, udostępniła dane techniczne dwóch opracowanych przez nią modeli kart wykorzystujących chipset nVidii, które wyposażone będą we wręcz nierealnie ciche systemy chłodzące.

Udostępnione w zeszłym tygodniu wyniki testów poziomu hałasu generowanego przez prototypowe egzemplarze kart GeForce FX okazały się tak kompromitujące, iż momentalnie pojawiło się w sieci wiele złośliwych komentarzy i żartów na temat najnowszego dziecka nVidii - do karty momentalnie przylgnęło miano „odkurzacza”. Tymczasem firma Gainward, udostępniła dane techniczne dwóch opracowanych przez nią modeli kart wykorzystujących chipset nVidii, które wyposażone będą we wręcz nierealnie ciche systemy chłodzące.

Wspomniane modele kart to Gainward FX PowerPack! Model Ultra/1000 Plus “Golden Sample” oraz Gainward FX PowerPack! Model Ultra/800 Plus “Golden Sample” a generowany przez nie szum zgodnie z udostępnionym przez firmę Gainward oświadczeniem prasowym nie ma przekraczać wartości 7dB, co jest wartością tak niską, iż zaczynam się zastanawiać czy możliwe jest osiągnięcie takiego wyniku przy zastosowaniu nawet bardzo dobrze ułożyskowanego wiatraka. Najcichsze wentylatory na procesory mogą pochwalić się wynikami w okolicach 20dB, czyli o wiele gorszymi (decybel jest jednostką logarytmiczną) od tego, czym chwali się Gainward. Czyżby wiec miał to być jakiś nowy system chłodzenia nie wykorzystujący typowych wentylatorów? A może po prostu osoba redagująca treść oświadczenia prasowego zgubiła jakąś cyferkę? Jest jeszcze trzecia możliwość – to ja coś błędnie zinterpretowałem :)