Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Słowne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce słowne ułożone według popularności.

słowne
Czas
PC
PC Windows10
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 411
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita5
Xbox
Microsoft XBOX ONE8
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android8Apple iOS8Windows Phone1
Nintendo
Nintendo Switch8
Nintendo Wii
Nintendo DS2Nintendo Wii U5Nintendo 3DS4
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Akcji1
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG1
Strategiczne
Przygodowe
Sportowe
Wyścigi
Symulacje
Logiczne17 Towarzyskie5
Wordhunters
Wordhunters

Towarzyskie 14 listopada 2018

Kompilacja piętnastu minigier, stworzona z myślą o mobilnej aplikacji PlayLink, zmieniającej nasz telefon w kontroler konsoli. W zabawie bierze udział maksymalnie sześć osób podróżujących po największych miastach świata, w których czekają na nich rozmaite słowne wyzwania.

PS4

Scribblenauts Unmasked: A DC Comics Adventure
Scribblenauts Unmasked: A DC Comics Adventure

Logiczne 24 września 2013

Scribblenauts Unmasked: A DC Comics Adventure to gra logicznam w której do rozwiązywania zagadek wykorzystujemy magiczny notes pozwalający zmaterializować każdy wpisany do niego obiekt. Akcja toczy się w komiksowym świecie DC, więc poza zwykłymi przedmiotami możemy przywoływać również słynnych superbohaterów.

PCWiiU3DS

Bananagrams
Bananagrams

Towarzyskie 16 lipca 2019

Cyfrowa adaptacja zabawnej i dynamicznej planszowej gry słownej, w której zajmujemy się układaniem anagramów z dostępnych liter. Konwersją i wydaniem Bananagrams zajęła się firma Asmodee Digital. Gra zawiera tryby single- i multiplayer.

ANDiOS

Scribblenauts Mega Pack
Scribblenauts Mega Pack

Logiczne 18 września 2018

Kompilacja dwóch gier z serii Scribblenauts, czyli Scribblenauts Unlimited oraz Scribblenauts Unmasked: A DC Comics Adventure, które wzbogacono o dodatkowe elementy. W trakcie rozgrywki w Scribblenauts Mega Pack przemierzamy barwne etapy i rozwiązujemy zagadki, przywołując pożądane przedmioty oraz postacie przy pomocy magicznego notesu.

PS4XONESwitch

Scribblenauts Showdown
Scribblenauts Showdown

Logiczne 6 marca 2018

Scribblenauts Showdown jest szóstą częścią docenianej zarówno przez graczy, jak i branżowe media serii przygodowych gier logicznych. Produkcję wyróżnia duża swoboda działania. Za stworzenie tego tytułu odpowiada studio 5th Cell, zaś jego wydaniem zajął się koncen Warner Bross.

PS4XONESwitch

Oh...Sir!! The Insult Simulator
Oh...Sir!! The Insult Simulator

Towarzyskie 25 października 2016

Oh...Sir!! The Insult Simulator to oryginalna gra logiczna, stworzona przez niezależne studio Vile Monarch. Gracze biorą w niej udział w pojedynkach na słowa, rozgrywanych w zróżnicowanych środowiskach i przeciwko galerii barwnych postaci. W trakcie zabawy przychodzi nam toczyć szermierkę słowną z marudną staruszką, fałszywym Rosjaninem, czy choćby z hipsterem, a poszczególne zniewagi, wybierane z obszernej listy, można łączyć w efektowne kombinacje. Nad naszymi poczynaniami na nietypowym polu bitwy czuwa specjalny, przyznający punkty system, a najwyższą nagrodę możemy otrzymać w zamian za kreację obrazy krytycznej. W Oh...Sir!! The Insult Simulator grać można zarówno w pojedynkę, jak i przeciwko innym graczom – tryb multiplayer pozwala na rozgrywkę przez Internet, lub na wspólnym ekranie. Obrazu całości dopełnia prosta oprawa graficzna, w pełni udźwiękowione dialogi oraz specyficzny humor, przywodzący na myśl Latający cyrk Monty Pythona.

PCPS4XONESwitch

Letter Quest: Grimm's Journey Remastered
Letter Quest: Grimm's Journey Remastered

Logiczne 6 sierpnia 2015

Ulepszona edycja wydanej w 2014 roku na pecetach i urządzeniach mobilnych gry Letter Quest: Grimm’s Journey studia Bacon Bandit Games. Nowa wersja gry pod względem rozgrywki w niczym nie odbiega od swojego pierwowzoru, a podczas zabawy wcielamy się w dwie sympatyczne kostuchy, które miast zabierać kolejne dusze w zaświaty, stają do walki z podobnymi sobie duchami i potworami. Cechą wyróżniającą omawiany tytuł jest toczona w systemie turowym walka, polegająca na układaniu słów niczym w popularnej grze Scrabble. Oprócz znanego z pierwowzoru trybu kampanii, w Letter Quest: Grimm’s Journey Remastered znalazł się zupełnie nowy tryb rozgrywki Endless, w którym staramy się przetrwać jak najdłużej w konfrontacji z hordami nieprzyjaciół. Całość różni się jednak od pierwowzoru głównie pod względem technicznym. Dzięki przepisaniu gry na popularny silnik Unity, nowa wersja oferuje m.in. wyższą rozdzielczość, lepszą jakość tekstur oraz płynniejsze animacje.

PCXONEPSV

Oh...Sir! The Hollywood Roast
Oh...Sir! The Hollywood Roast

Towarzyskie 31 maja 2017

Humorystyczna gra towarzyska autorstwa niezależnego polskiego studia Vile Monarch, będąca spin-offem ciepło przyjętego Oh…Sir!! The Insult Simulator. Produkcja stanowi swoiste rozwinięcie pomysłów poprzedniczki, a gracze biorą tu udział w nietypowych pojedynkach… na obelgi. Zabawa polega więc na wypowiadaniu pod adresem naszego oponenta kolejnych inwektyw, wybieranych z obszernej listy, i łączenia ich w efektowne kombinacje. Po naładowaniu specjalnego wskaźnika odblokowujemy tzw. obrazę krytyczną, która może położyć naszego przeciwnika na łopatki. Oh…Sir! The Hollywood Roast wprowadza przyjazny kreator postaci, w którym możemy tworzyć własnych zawodników i w miarę sukcesów w grze wyposażać w nowe stroje oraz akcesoria. Do dyspozycji graczy oddano też sporą gamę gotowych postaci, wśród których pojawiają się m.in. karykatury popularnych bohaterów srebrnego ekranu. Całość pozwala na zabawę zarówno ze sztuczną inteligencją, jak i w towarzystwie innych graczy.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Super Scribblenauts
Super Scribblenauts

Logiczne 12 października 2010

Kolejna część niezwykle oryginalnej gry logicznej, w której sposobów na ukończenie danego poziomu jest tak dużo, jak wiele może zadziałać nasza wyobraźnia.

NDS

Scribblenauts
Scribblenauts

Logiczne 15 września 2009

Scribblenauts to gra logiczna, w której ukończenie kolejnych poziomów zależy od naszej wyobraźni, a konkretnie od przedmiotów, które sobie do tego "zażyczymy".

NDS

Queen: Play the Game
Queen: Play the Game

Logiczne 27 maja 2015

Przygotowana przez firmę Soshi Games aplikacja mobilna, dedykowana wszystkim fanom legendarnego zespołu Queen. Produkcja zatytułowana Queen: Play the Game jest oficjalnym programem powiązanym z twórczością słynnych muzyków i oferującym rozmaite formy aktywności, wraz z możliwością zdobywania specjalnych nagród. Rozgrywka podzielona została na trzy główne tryby, takie jak puzzle, gry słowne oraz ciekawostki. W każdej z nich znajdują się zaś dodatkowo różne kategorie, takie jak muzyka, teksty, albumy itp., uszeregowane według poziomów trudności. W pierwszym przypadku zabawa polega na układaniu zdjęć z rozsypanych fragmentów, w drugim szukamy wyznaczonych słów na planszy z literami, a ostatnia forma zabawy przypomina telewizyjne teleturnieje, w których odpowiadamy na zadawane pytania, związane z twórczością Freddiego Mercury’ego oraz jego kolegów.

ANDiOS

Use Your Words
Use Your Words

Towarzyskie 4 kwietnia 2017

Gra towarzyska, w której możemy spróbować swoich sił w czterech minigrach opartych na manipulacji słowami. Tytuł opracowano z myślą o zabawie w towarzystwie minimum dwójki osób – zabawa toczy się przy użyciu telefonów lub tabletów obsługujących środowisko HTML5.

PCPS4XONEWiiU

Spellspire
Spellspire

RPG 26 września 2014

Produkcja typu RPG akcji, w której zadaniem gracza jest dotarcie na szczyt tytułowej iglicy skrywającej liczne sekrety i niebezpieczeństwa. Tytuł odznacza się oryginalnym systemem walki – przed rozpoczęciem każdego etapu gra losuje litery, z których w trakcie potyczek układamy słowa; im dłuższy zwrot ułożymy, tym większe obrażenia zadamy przeciwnikowi.

PCPS4XONESwitchANDiOSWPPSV

Trancelation
Trancelation

Logiczne 12 marca 2019

Gra logiczna z elementami zręcznościowymi, w której celem jest jak najszybsze łączenie w pary wyrazów i ich tłumaczeń (w trybie głównym) lub zbieranie różnokolorowych kropek (w dodatkowym). Nie jest to jednak proste, na drodze sterowanego przez gracza znacznika stają bowiem liczne przeszkody i przeciwnicy. Tytuł wyróżnia się nietypową, psychodeliczną atmosferą.

PC

Word Puzzles by POWGI
Word Puzzles by POWGI

Logiczne 11 lutego 2016

Kolekcja kilkudziesięciu zagadek słownych reprezentujących sześć zróżnicowanych typów łamigłówek. Word Puzzles by POWGI jest dziełem amerykańskiej firmy Puzzle on word games Inc., która specjalizuje się w wydawaniu podobnych aplikacji.

SwitchWiiU3DS

Word Logic by POWGI
Word Logic by POWGI

Logiczne 18 sierpnia 2016

Zestaw kilkudziesięciu zagadek słownych reprezentujących sześć zróżnicowanych typów łamigłówek.

WiiU3DS

One Word by POWGI
One Word by POWGI

Logiczne 18 grudnia 2018

Gra logiczna, w której zadaniem graczy jest uzupełnianie znanych z historii cytatów za pomocą słów wyszukiwanych w polu losowo dobieranych liter. One Word by POWGI posiada w sumie sześćset zagadek. Gra jest dziełem Puzzle on word games Inc.

PS4PSV

Letter Quest: Grimm's Journey
Letter Quest: Grimm's Journey

Logiczne 30 stycznia 2014

Nietypowa gra logiczna studia Bacon Bandit Games, stanowiąca oryginalne połączenie turowego RPG z elementami popularnej gry słownej Scrabble. W Letter Quest: Grimm’s Journey kierujemy poczynaniami dwóch "ponurych żniwiarzy" o imionach Grimm i Rose, którzy muszą stawić czoła zastępom duchów, potworów i innych pomiotów zła, wykorzystując do tego celu wyłącznie… potęgę słów. Podczas zabawy przemierzamy pięć zróżnicowanych krain, tocząc turowe pojedynki z kolejnymi przeciwnikami, by w miarę postępów rozgrywki ulepszać swoją postać oraz posiadaną przez nią broń. Sama walka zrealizowana została jednak w dosyć nietypowy sposób, gdyż kolejne potyczki opierają się na układaniu słów z potężnego słownika, zawierającego 190 tys. angielskich wyrazów. Liczba ran zadanych wrogowi zależy zaś od liczby punktów otrzymanych za dane słowo, a efekt ten możemy dodatkowo modyfikować, korzystając z magicznych eliksirów i przedmiotów, nabywanych za zdobywanie w trakcie gry klejnoty.

PCANDiOS

Alphabear
Alphabear

Logiczne 20 marca 2015

Opracowana przez studio Spry Fox mobilna gra logiczno-edukacyjna, w której zadaniem graczy jest układanie słów z dostępnych na ekranie klocków z literami. Po ułożeniu wyrazu w miejscach, w których znajdowały się użyte litery, pojawiają się tytułowe misie, odblokowujące nam dostęp do kolejnych klocków i zapewniające różnorakie bonusy punktowe. Z biegiem czasu misie stają się coraz większe, co znacznie zwiększa nasz ostateczny wynik. Cała trudność w Alphabear polega zaś na tym, że każda z literek pozostaje na planszy określoną liczbę rund, a jeśli nie uda nam się wykorzystać na czas danej litery, zmienia się ona w niemożliwą do usunięcia "przeszkadzajkę", blokującą dostęp do części planszy i powiększanie się wspomnianych misiów. Zabawa może toczyć się w kilku zróżnicowanych trybach rozgrywki, których dostępność ulega zmianie każdego dnia. Całość dystrybuowana jest w modelu free-to-play i jak na grę logiczną, odznacza się barwną i atrakcyjną oprawą wizualną.

PCANDiOS

Word Sudoku by POWGI
Word Sudoku by POWGI

Logiczne 23 października 2018

Klasyczna gra logiczna, która jest elektroniczną wersją popularnej liczbowej łamigłówki Sudoku. Poza standardowym wariantem zabawy Word Sudoku by POWGI oferuje także jego słowną wersję. Gra jest dziełem Puzzle on word games Inc.

PS4SwitchPSV

Word Search by POWGI
Word Search by POWGI

Logiczne 16 kwietnia 2015

Gra logiczna, w której zadaniem graczy jest wyszukiwanie słów na tablicy wypełnionej rzędami liter. Word Search by POWGI oferuje trzysta rożnych zagadek oraz tryb zabawy wieloosobowej. Za grę odpowiada studio Puzzle on word games Inc.

PS4SwitchWiiUPSV3DS

Haimrik
Haimrik

Akcji 19 czerwca 2018

Oryginalna hybryda gry przygodowej i platformówki, opracowana przez niezależne studio Below the Game. Gracz trafia do fantastycznego świata, który przemierza w skórze tytułowego bohatera – młodego skryby imieniem Haimrik. Zadaniem, jakie zostaje postawione przed protagonistą, jest stawienie czoła złemu królowi i jego Słownym Wojownikom. Heros nie jest jednak bezbronny i osamotniony – doskonale włada bowiem słowem, które stanowi jego podstawowy oręż, a w przygodzie towarzyszy mu Masamba, czyli wiecznie głodna lwica. Schemat rozgrywki w Haimrik oparto na przemierzaniu kolejnych lokacji i przeskakiwaniu z platformy na platformę. Istotną rolę odgrywają tutaj również zagadki oraz walka z napotkanymi przeciwnikami – w obu przypadkach kluczem do sukcesu jest następowanie na odpowiednie głazy z wypisanymi nań słowami. Przykładowo, ognistą pułapkę neutralizuje kamień z napisem „woda”, z kolei zamknięte drzwi otwiera skała z wyrazem „klucz”. Cechą charakterystyczną tytułu są olbrzymie pokłady czarnego humoru oraz nietypowa, monochromatyczna oprawa graficzna, wzbogacona efektem sepii.

PCPS4XONE

Scribblenauts Remix
Scribblenauts Remix

Logiczne 12 października 2011

Mobilna edycja przebojowej gry logicznej z konsolki Nintendo DS. W grze rozwiązujemy szereg zróżnicowanych zagadek, używając do tego celu specjalnego, magicznego notatnika. Po wpisaniu w nim nazwy i cech przedmiotu, materializuje się on w świecie gry i od tej pory możemy go użyć do rozwiązania problemu.

ANDiOS

Alpha Betty Saga
Alpha Betty Saga

Logiczne 4 czerwca 2015

Kolejna produkcja firmy King, znanej m.in. z serii Candy Crush Saga. Tym razem twórcy postanowili spróbować swoich sił w gatunku układanek słownych. Akcja Alpha Betty Saga rozgrywa się w świecie myszy, w którym profesor Alpha, Betty oraz Barney wyruszają w podróż mającą na celu zebranie nowych słów do Encyklopedii Wszystkiego. Zabawa polega na układaniu słów z liter rozsypanych na niewielkiej planszy – im dłuższy wyraz uda nam się stworzyć, tym więcej punktów wpadnie na nasze konto. Ułożenie słowa z przynajmniej pięciu elementów daje specjalną literę, która przy następnym użyciu zapewnia konkretny bonus punktowy. Ponadto podczas zabawy możemy wykorzystywać różne power-upy, ułatwiające nieco rozgrywkę, a oprócz tego poszczególne myszy dysponują umiejętnościami specjalnymi. Twórcy przygotowali ponad sto poziomów, na których musimy zdobyć określoną sumę punktów, dysponując ograniczoną liczbą ruchów. Alpha Betty Saga dostępne jest w modelu free-to-play, ale gra zawiera mikropłatności pozwalające skracać czas oczekiwania na odnowienie energii niezbędnej do kontynuowania zabawy.

ANDiOS