Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

6. eksploracyjne - Gry Przygodowe

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 6. Gry z gatunku przygodowe o tematyce eksploracyjne ułożone według popularności.

Gry przygodowe. Gatunek, który zawiera trzy kluczowe elementy: eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz mocno zaakcentowaną fabułę. Jedną z głównych cech gier przygodowych jest to, że postać gracza zbiera przedmioty i używa ich do rozwiązywania zagadek, w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Produkcje te zazwyczaj oferują tylko rozgrywkę dla jednego gracza, a także interfejs point & click. Do kategorii gier przygodowych przypisywane są także tytuły z gatunku hidden object, które polegają na wyszukiwaniu ukrytych na planszy przedmiotów.

Po premierze 135 Przed premierą 21
Przygodowe
eksploracyjne
PC
PC Windows151
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 58 Sony PlayStation 488 Sony PlayStation 33
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita1
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S6 Microsoft XBOX ONE68
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android4 Apple iOS9
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch45
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U1
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
House of Caravan
House of Caravan

Przygodowe 16 kwietnia 2015

Eksploracyjna gra przygodowa zaprojektowana przez doświadczonych deweloperów wchodzących w skład niezależnego studia Rosebud Games. Akcja House of Caravan rozgrywa się na początku XX wieku w miejscowości Candlewood na północy Stanów Zjednoczonych. Podczas zabawy wcielamy się w chłopca porwanego w drodze powrotnej ze szkoły przez obcych mu ludzi.

PC

The Station
The Station

Przygodowe 20 lutego 2018

Eksploracyjna przygodówka w konwencji FPP przygotowana przez studio the Station - doświadczoną ekipę twórców pracujących wcześniej m.in. przy Crash Bandicoot, League of Legends, Destiny oraz serii Prototype. Fabuła gry The Station osadzona została w odległej przyszłości i opowiada o działalności korporacji Axiom, która po latach poszukiwań, na odległej planecie odkrywa zupełnie obcą cywilizację. Wysłana celem nawiązania kontaktu z Obcymi stacja kosmiczna ulega jednak awarii.

PCPS4XONE

Jupiter & Mars
Jupiter & Mars

Przygodowe 23 kwietnia 2019

Jupiter & Mars to podwodna gra eksploracyjna z opcjonalnym wsparciem dla gogli PlayStation VR. Dzieło niezależnego studia Tigertron umożliwia przeniesienie się do niedalekiej przyszłości i wcielenie w delfina o imieniu Jupiter, w którego skórze zwiedzamy Ziemię zatopioną pod powierzchnią oceanu.

PS4

P.O.L.L.E.N.
P.O.L.L.E.N.

Przygodowe 20 kwietnia 2016

Pierwszoosobowa gra przygodowa w klimatach science fiction, stanowiąca debiutancki projekt niezależnego fińskiego studia Mindfield Games. Fabuła P.O.L.L.E.N. przenosi nas do alternatywnej wersji lat 90. ubiegłego wieku, w której połączenie amerykańskiego i rosyjskiego programu kosmicznego doprowadziło do przełomu w podboju Kosmosu. Gracz wciela się w postać pracownika korporacji Rama Industries, zajmującej się budową bazy na jednym z księżyców Saturna.

PCPS4

Unknown Fate
Unknown Fate

Przygodowe 6 września 2018

Oryginalna, surrealistyczna gra przygodowa stworzona przez studio MarsLitGames i wydana przez firmę 1C Company. Głównym bohaterem Unknown Fate jest mężczyzna o imieniu Richard, który zostaje przeniesiony do równoległego wymiaru. Tam doświadcza serii zaskakujących przygód, jest świadkiem wielu niecodziennych wydarzeń oraz spotyka oryginalne postacie, zwierzęta i dziwne istoty z innego świata, a także znajduje artefakty nieznanego pochodzenia.

PCPS4XONESwitch

Vane
Vane

Przygodowe 15 stycznia 2019

Inspirowana grą Journey (Podróż) eksploracyjna przygodówka, w której wcielamy się w ptaka obdarzonego zdolnością przemiany w chłopca. W trakcie zabawy w Vane przemierzamy malowniczy, choć niepokojący świat pełen ruin reagujących na naszą obecność.

PCPS4

Homesick
Homesick

Przygodowe 28 maja 2015

Przygotowana przez niewielkie, niezależne studio Lucky Pause gra przygodowa, nawiązująca do takich klasyków gatunku, jak choćby seria Myst. Fabuła Homesick rozpoczyna się w momencie, w którym bezimienny bohater budzi się w tajemniczym, opuszczonym domu. Zadaniem gracza jest zaś rozwiązanie zagadki jego mrocznej przeszłości, a także wydostanie się z tego nietypowego więzienia, co wymagać będzie zmierzenia się z mroczną i nieczystą siłą.

PC

The Journeyman Project: Pegasus Prime
The Journeyman Project: Pegasus Prime

Przygodowe 28 marca 2014

Pegasus Prime to odświeżona wersja pierwszej części cyklu The Journeyman Project, oferująca lepszą oprawę graficzną i płynniejsze animacje. Akcja gry przedstawiona jest z perspektywy głównego bohatera i porusza problematykę podróży w czasie.

PC

Shape of the World
Shape of the World

Przygodowe 5 czerwca 2018

Eksperymentalna, pierwszoosobowa gra przygodowa autorstwa niezależnego, kanadyjskiego studia Hollow Tree Games. Shape of the World nie ma klasycznej warstwy fabularnej, a jego głównym celem jest wykreowanie pewnego rodzaju doświadczenia wizualnego. Podczas rozgrywki wcielamy się w postać bezimiennego wędrowca, który, przemierzając otaczający go świat, wprowadza w nim rozmaite zmiany.

PCPS4XONESwitch

Scanner Sombre
Scanner Sombre

Przygodowe 26 kwietnia 2017

Eksploracyjna przygodówka z elementami horroru, cechująca się niespotykaną oprawą graficzną. Zespół Introversion Software przygotował grę, której akcja rozgrywa się w kompleksie podziemnych jaskiń i korytarzy, pogrążonych w całkowitej ciemności. W sytuacji braku jakichkolwiek latarek czy pochodni jedynym sposobem na nawigowanie przez podziemia jest system skanująco-obrazujący LIDAR, mogący wyświetlać elementy otoczenia jako trójwymiarowe kształty złożone z jarzących się punktów.

PC

All the Delicate Duplicates
All the Delicate Duplicates

Przygodowe 17 lutego 2017

Eksperymentalna gra przygodowo-eksploracyjna, opracowana przez parę niezależnych deweloperów: Mez Breeze i Andy’ego Campbella. Głównym bohaterem All the Delicate Duplicates jest informatyk John, samotnie wychowujący córkę Charlotte. Pewnego dnia mężczyzna otrzymuje tajemnicze przedmioty, dzienniki oraz szkice, stanowiące spadek po enigmatycznej krewnej Mo.

PC

Aporia: Beyond The Valley
Aporia: Beyond The Valley

Przygodowe 19 lipca 2017

Przygotowana przez duńskie studio Investigate North pierwszoosobowa gra przygodowo-eksploracyjna. Fabuła Aporia: Beyond the Valley przenosi nas do tajemniczej doliny Ez’rat Qin, która niegdyś była domem dla potężnej cywilizacji, jednak dziś zostały po niej tylko ruiny. Kontrolowany przez nas bohater budzi się z kilkusetletniego snu, cierpiąc na całkowitą amnezję, a jego zadaniem jest odkrycie prawdy o przeszłości swojej i swojego dawnego świata.

PC

Master Reboot
Master Reboot

Przygodowe 29 października 2013

Master Reboot to przygodowo-logiczna gra, w której wspomnienia odgrywają kluczową rolę. Gra polega na eksploracji 30 zróżnicowanych lokacji, takich jak wesołe miasteczko, mroczny cmentarz czy plansza przypominająca świat komputerowy w grach z serii Tron. Produkcja stworzona przez Wales Interactive urzeka nietuzinkowym stylem graficznym i ciekawie oddanym klimatem.

PCPS3WiiU

Tchia
Tchia

Przygodowe 2021

Gra przygodowa z otwartym światem, w której wcielamy się w dziewczynę eksplorującą archipelag inspirowany krajobrazami Nowej Kaledonii. Tchia jest dziełem niezależnego studia Awaceb.

PC

My Work Is Not Yet Done
My Work Is Not Yet Done

Przygodowe 2021

My Work Is Not Yet Done to survivalowa gra eksploracyjna. Zwiedzamy w niej niegościnną krainę, w której natura przejęła ruiny porzucone przez niedoszłych kolonizatorów. Rozgrywka koncentruje się na przemierzaniu świata za pomocą realistycznych technik nawigacyjnych, odkrywaniu sekretów fabuły oraz walce o przeżycie w dziczy.

PC

The Bradwell Conspiracy
The Bradwell Conspiracy

Przygodowe 5 października 2019

Osadzona w niedalekiej przyszłości pierwszoosobowa przygodówka. W The Bradwell Conspiracy staramy się rozwiązać zagadkę eksplozji, która zniszczyła Muzeum Stonehenge, i tytułowej konspiracji powiązanej z korporacją Bradwell Electronics.

PCPS4XONESwitchiOS

Where the Bees Make Honey
Where the Bees Make Honey

Przygodowe 26 marca 2019

Pełna refleksji opowieść o dzieciństwie przedstawiona z punktu widzenia dorosłego człowieka, która przyjęła postać gry łączącej w sobie elementy wielu gatunków (w tym przygodówek, platformówek i gier logicznych). Za stworzenie Where the Bees Make Honey odpowiada niezależne studio Wakefield Interactive.

PCPS4XONE

Red Sails
Red Sails

Przygodowe 2022

Red Sails to artystyczna gra przygodowa nastawiona na eksplorację bezkresnej pustyni. Na pokładzie poruszającej się po piasku żaglówki pomagamy zagubionym nieznajomym, jednocześnie samemu poszukując bliskich nam osób.

PC

Caffeine
Caffeine

Przygodowe 5 października 2015

Zrealizowana w konwencji horroru science-fiction gra przygodowa autorstwa niezależnego, jednoosobowego studia Incandescent Imaging. Akcja gry przenosi nas w bliżej nieokreśloną przyszłość, w której tytułowa kofeina jest cennym surowcem, pozyskiwanym w przestrzeni kosmicznej za pomocą specjalnych statków wydobywczych. Na pokładzie jednego z nich budzi się młody chłopiec i odkrywa, że na skutek nieznanych okoliczności statek został całkowicie opuszczony.

PC

Loading Human
Loading Human

Przygodowe 13 października 2016

Pierwszoosobowa gra przygodowa studia Untold Games, stworzona z myślą o wykorzystaniu kontrolerów ruchowych i zestawów rzeczywistości wirtualnej. W grze Loading Human wcielamy się w cierpiącego na postępującą amnezję Andre Gibsona, którego żona, by pomóc mu, zanim zupełnie zapomni o swojej rodzinie, opracowała tytułowy program przeniesienia ludzkich wspomnień do pamięci robota.

PCPS4

Fatale
Fatale

Przygodowe 5 października 2009

Kolejne niecodzienne dzieło autorów The Path i The Graveyard. Tym razem w niecodzienny sposób zostajemy zapoznani z historią księżniczki Salome, która pozbawiła głowy Jana Chrzciciela.

PC

Rememoried
Rememoried

Przygodowe 31 sierpnia 2015

Eksploracyjna przygodówka FPP od niezależnego studia Hangonit. W Rememoried gracz trafia do surrealistycznej krainy, gdzie wspomnienia przeradzają się w marzenia senne, a zapominanie fragmentów życia bohatera jest jedynym sposobem na dotarcie do głębszych poziomów snów. Początkowo gracz nie ma pojęcia gdzie się znajduje i dlaczego tu trafił, ale krok po kroku znajduje wskazówki, które ostatecznie układają się w jedną całość, ujawniając prawdę o całej intrydze.

PCPS4XONE

Mind Labyrinth VR Dreams
Mind Labyrinth VR Dreams

Przygodowe 14 października 2018

Przygodowa gra eksploracyjna, w której przemierzamy oniryczne lokacje. Mind Labyrinth VR Dreams wymaga zestawu rzeczywistości wirtualnej – poruszając głową, rozglądamy się po otoczeniu, z kolei w interakcję z elementami otoczenia wchodzimy przy pomocy kontrolerów ruchowych.

PCPS4

CAT Interstellar
CAT Interstellar

Przygodowe 26 maja 2017

Osadzona w realiach science fiction gra przygodowo-eksploracyjna autorstwa niezależnego studia Ionized Games. Akcja CAT Interstellar osadzona została w odległej przyszłości, kiedy to ludzkość podejmuje próbę terraformacji Marsa. W trakcie zabawy przejmujemy kontrolę nad dronem DOG V4, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesu, a w miarę postępów rozgrywki odkrywamy kolejne tajemnice Czerwonej Planety.

PCPS4