Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

2. Gry Przygodowe przed premierą

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 2. Gry przed premierą z gatunku przygodowe ułożone według popularności.

Gry przygodowe. Gatunek, który zawiera trzy kluczowe elementy: eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz mocno zaakcentowaną fabułę. Jedną z głównych cech gier przygodowych jest to, że postać gracza zbiera przedmioty i używa ich do rozwiązywania zagadek, w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Produkcje te zazwyczaj oferują tylko rozgrywkę dla jednego gracza, a także interfejs point & click. Do kategorii gier przygodowych przypisywane są także tytuły z gatunku hidden object, które polegają na wyszukiwaniu ukrytych na planszy przedmiotów.

Przed premierą 177
Przygodowe
Tematyki
Czas
PC
PC Windows171
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 477
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita3
Xbox
Microsoft XBOX ONE75
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android16Apple iOS21
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch71
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
8874
8874

Przygodowe 2020

Utrzymana w mrocznym klimacie polska przygodowa platformówka 2.5D, która pozwala graczom zwiedzić tajemnicze zakątki Wałbrzycha, takie jak zamek Książ czy góra Chełmiec. 8874 zdobyło nagrodę Pixel Awards 2018 w kategorii „najlepszy debiut”, a także wyróżnienie publiczności.

PC

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 2
The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 2

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Drugi sezon przygodówki The Wolf Among Us: A Telltale Games Series. Podczas zabawy poznajemy losy baśniowych postaci, ukrywających się w naszym świecie.

PCPS4XONEANDiOS

Asylum
Asylum

Przygodowe październik 2020

Pierwszoosobowa przygodówka z elementami survival-horroru, stworzona przez ekipę deweloperską studia Senscape we współpracy z Agustinem Cordesem, współproducentem Scratches. Akcja Asylum ulokowana została w budzącym grozę szpitalu psychiatrycznym Hanwella. Gracz kieruje poczynaniami bohatera, który przemierza korytarze zakładu dla obłąkanych, napotykając jego kolejnych pracowników i pensjonariuszy, a przede wszystkim uciekając przed czającym się w mrokach przerażeniem. Źródłem inspiracji dla autorów fabuły gry stały się m.in. proza H. P. Lovecrafta i filmy wytwórni Hammer Film Productions. Jak przystało na przygodówkę, rozgrywka w Asylum nastawiona jest na eksplorowanie lokacji, prowadzenie rozmów z postaciami niezależnymi oraz rozwiązywanie zagadek. Klimat grozy budują mroczna oprawa wizualna i wzbudzający niepokój podkład muzyczny.

PC

Roki
Roki

Przygodowe 2020

Przygodówka, która zabiera graczy w podróż do świata inspirowanego skandynawską mitologią. Zadaniem głównej bohaterki jest uratowanie rodziny, co jest o tyle trudne, że po piętach depcze jej tytułowy Röki – istota będąca uosobieniem złych mocy.

PC

Nanotale: Typing Chronicles
Nanotale: Typing Chronicles

Przygodowe sierpień 2020 (wczesny dostęp od 23 października 2019)

Ideowy następca Epistory: Typing Chronicles - przygodowa gra akcji w realiach fantasy, w której wszelkie interakcje odbywają się poprzez wpisywanie na klawiaturze słów podanych na ekranie. W Nanotale: Typing Chronicles gracze trafiają do umierającego świata. Główna bohaterka gry – archiwistka Rosalina – przemierza odległe zakątki tej krainy, odkrywając jej tajemnice.

PC

The Last Night
The Last Night

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Cyberpunkowa platformówka z elementami przygodowymi, będąca pierwszą komercyjną produkcją studia Odd Tales i zarazem rozwinięciem darmowej gry, która wygrała imprezę Cyberpunk Jam 2014. Akcja The Last Night osadzona została na terenie futurystycznego miasta o otwartej strukturze, podzielonego na cztery dzielnice różniące się wyglądem i ogólnym charakterem, co wpływa na przebieg rozgrywki. Podczas zabawy wcielamy się w rolę szpiega pracującego dla prywatnych zleceniodawców, a naszym zadaniem jest realizacja szeregu misji, takich jak kradzież danych czy zamordowanie określonej osoby. Z uwagi na wszechobecne kamery i patrolujące miasto oddziały policji, kluczem do sukcesu w grze jest zastosowanie podejścia skradankowego, unikanie wzbudzania podejrzeń u innych osób, szukanie alternatywnych dróg oraz włamywanie się do różnorakich sieci komputerowych. Skutecznym sposobem działania jest też konwersacja z postaciami niezależnymi, które w dynamiczny sposób reagują na poczynania gracza.

PCPS4XONE

A Space for the Unbound
A Space for the Unbound

Przygodowe 2020

A Space for the Unbound to niezależna gra przygodowa 2D, utrzymana w stylistyce piksel artu, opowiadająca historię dwójki licealistów z indonezyjskiej wsi, na których barkach spoczywa ratowanie świata przed zagrażającą mu siłą. Bogata historia z wątkiem paranormalnym w tle, a także kolorowa i bogata w szczegóły warstwa graficzna to cechy charakterystyczne tytułu.

PC

Skully
Skully

Przygodowe sierpień 2020

Gra przygodowo-zręcznościowa, w której wcielamy się w ożywioną czaszkę próbującą zapobiec boskiej wojnie. W Skully przemierzamy malownicze lokacje i stawiamy czoła rozmaitym problemom, przybierając jedną z czterech obdarzonych różnymi zdolnościami form protagonisty.

PCPS4XONESwitch

Call of the Sea
Call of the Sea

Przygodowe 2020

Call of the Sea to gra przygodowa, w której akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Produkcja opowiada historię kobiety poszukującej zaginionej ekspedycji, w której wziął udział jej mąż. Tytuł został opracowany przez firmę Raw Fury.

PCXSXXONE

NAIRI: Rising Tide
NAIRI: Rising Tide

Przygodowe 2021

NAIRI: Rising Tide jest grą przygodową łączącą elementy podgatunków point-and-click i visual novel. Stanowi ona kontynuację NAIRI: Tower of Shiring z 2018 roku i rozgrywa się w tej samej fantastycznej krainie. Gracz poznaje dalsze losy dziewczyny o imieniu Nairi, która stara się pomóc swojej rodzinie. Tytuł został opracowany przez HomeBearStudio.

PC

Observer: System Redux
Observer: System Redux

Przygodowe 2020

Odświeżona wersja wydanego w 2017 roku horroru psychologicznego. Observer: System Redux oferuje nie tylko poprawioną oprawę graficzną, ale również dodatkową zawartość fabularną. Za grę odpowiada polskie studio Bloober Team.

PS5XSX

Tormentum II
Tormentum II

Przygodowe 2020

Polska przygodówka typu point & click, której akcja rozgrywa się w mrocznym, surrealistycznym świecie wypełnionym potworami rodem z koszmarów. Inspiracją dla Tormentum II była twórczość H.R. Gigera oraz Zdzisława Beksińskiego. Za grę odpowiada deweloper OhNoo Studio.

PC

Creaks
Creaks

Przygodowe październik 2020

Nastrojowa dwuwymiarowa gra przygodowo-logiczna z elementami zręcznościowymi. W Creaks przemierzamy surrealistyczny i pełen tajemnic świat, do którego bohater trafia przez ukryte przejście w swoim mieszkaniu. Autorem gry jest Amanita Design, twórcy m.in. Machinarium i serii Samorost.

PCPS4Switch

Endling
Endling

Przygodowe 2021

Gra przygodowa z elementami survivalowymi. W Endling wcielamy się w lisicę próbującą dotrzeć z trojgiem szczeniąt do miejsca, gdzie ludzie nie będą mogli wyrządzić im krzywdy. Gra prezentuje dystopiczną wizję przyszłości, w której nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych doprowadziła do całkowitej dewastacji środowiska.

PCPS4XONESwitch

Nemezis: Mysterious Journey III
Nemezis: Mysterious Journey III

Przygodowe 2020

Inspirowana serią Myst klasyczna gra przygodowa FPP z silnie zarysowanymi elementami logicznymi. Jest to pełnoprawna trzecia odsłona polskiej serii Schizm, której poprzednia część wydana została w 2004 roku. Za produkcję odpowiada reaktywowane studio Detalion, kierowane przez Rolanda Pantołę, weterana rodzimej branży.

PC

This is the Zodiac Speaking
This is the Zodiac Speaking

Przygodowe 24 września 2020

This is the Zodiac Speakin to polska przygodówka FPP zrealizowana w konwencji thrillera psychologicznego i oparta na prawdziwej historii amerykańskiego seryjnego mordercy – Zodiaka. W trakcie rozgrywki głównie przemierzamy klimatyczne lokacje i rozwiązujemy zagadki.

PCPS4XONESwitch

Windbound
Windbound

Przygodowe 28 sierpnia 2020

Survivalowa gra action-adventure TPP, w której trafiamy na bezludny archipelag w świecie fantasy. Wcielając się w wojowniczkę imieniem Kara, podróżujemy pomiędzy wyspami na samodzielnie skonstruowanej łodzi i badamy ich liczne tajemnice. Windbound to dzieło 5 Lives Studios, twórców Satellite Reign.

PCPS4XONESwitch

Shadows of Doubt
Shadows of Doubt

Przygodowe 2022

Shadows of Doubt to gra FPP łącząca elementy detektywistycznej przygodówki i skradanki. Miejscem akcji jest w pełni symulowane miasto, gdzie możemy eksplorować wszystkie budynki i pomieszczenia, a każdy mieszkaniec ma unikalną osobowość czy plan dnia.

PC

Breathedge
Breathedge

Przygodowe 2020 (wczesny dostęp od 13 września 2018)

Przygodowa gra survivalowa, w której wcielamy się w bohatera walczącego o przetrwanie w przestrzeni międzygwiezdnej. W Breathedge musimy nie tylko dbać o podstawowe potrzeby naszego podopiecznego, lecz także tworzyć przedmioty oraz realizować zadania popychające fabułę do przodu.

PC

The Berlin Wall
The Berlin Wall

Przygodowe 2020

Gra przygodowa, wzbogacona o elementy zaczerpnięte ze skradanek i strategii, w której śledzimy losy trójki bohaterów próbujących uciec z totalitarnej części miasta przedzielonego kamiennym murem. W trakcie rozgrywki w The Berlin Wall nie tylko zajmujemy się organizacją i przygotowaniem planu ucieczki, lecz także zdobywamy środki i narzędzia potrzebne do jego realizacji, a kiedy czujemy się na to gotowi – samodzielnie dokonujemy próby nielegalnego przekroczenia granicy.

PC

Road to Guangdong
Road to Guangdong

Przygodowe czerwiec 2020 (wczesny dostęp od 6 czerwca 2019)

Narracyjna przygodówka z elementami samochodowej symulacji. W Road to Guangdong gracze wcielają się w młodą kobietę, która wraz ze swoją ciocią udaje się w podróż starym autem przez Chiny, by uratować rodzinną restaurację. Za produkcję odpowiada studio Just Add Oil Games. Wydania podjęło się natomiast Excalibur Games.

PCPS4XONESwitch

Project: Mara
Project: Mara

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Kolejny projekt studia Ninja Theory - twórców Hellblade: Senua’s Sacrifice. Produkcja jest nietypowym horrorem poświęconym tematowi mentalnej grozy i cechuje się wysokim poziomem realizmu oraz przywiązania do szczegółów.

PCXSX

When the Past Was Around
When the Past Was Around

Przygodowe czerwiec 2020

Przygodówka typu point-and-click, w której wcielamy się w próbującą odnaleźć swoje miejsce w życiu dziewczynę imieniem Edda. Filarem gry When the Past Was Around są zagadki powiązane z codziennymi czynnościami, jak napicie się herbaty czy zrobienie prania.

PC

Spiritfarer
Spiritfarer

Przygodowe 2020

Hybryda gry przygodowej, platformówki i strategii ekonomicznej, której głównym tematem jest… umieranie. W Spiritfarer gracz wciela się w dziewczynę, która – niczym mityczny Charon – przewozi zmarłych do zaświatów na swojej łodzi. Produkcja została opracowana przez kanadyjskie studio niezależne Thunder Lotus Games.

PCPS4XONESwitch