Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Gry Przygodowe po premierze - według oceny

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry po premierze z gatunku przygodowe ułożone według oceny.

Gry przygodowe. Gatunek, który zawiera trzy kluczowe elementy: eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz mocno zaakcentowaną fabułę. Jedną z głównych cech gier przygodowych jest to, że postać gracza zbiera przedmioty i używa ich do rozwiązywania zagadek, w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Produkcje te zazwyczaj oferują tylko rozgrywkę dla jednego gracza, a także interfejs point & click. Do kategorii gier przygodowych przypisywane są także tytuły z gatunku hidden object, które polegają na wyszukiwaniu ukrytych na planszy przedmiotów.

Po premierze 2465
Przygodowe
Tematyki
Czas
PlayStation
Sony PlayStation 4422Sony PlayStation 3160Sony PlayStation 2111Sony PlayStation 130PlayStation Portable53PlayStation Vita111
Mobile
Android275Apple iOS353Windows Phone55
Więcej
Mniej
The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season One
The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season One

9.4 Ocena gry

Wyprodukowana przez studio Telltale Games epizodyczna gra przygodowa na motywach komiksów Roberta Kirkmana. Osią fabuły The Walking Dead: Season One jest dramatyczna walka o przetrwanie w świecie opanowanym przez hordy zombie. Gracz kieruje poczynaniami Lee Everetta, jednego z nielicznych pozostałych przy życiu ludzi. Zabawa polega głównie na eksplorowaniu lokacji, prowadzeniu rozmów z bohaterami niezależnymi, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek. W trakcie rozgrywki ogromne znaczenie mają podejmowane przez protagonistę wybory moralne, których skutki często ujawniają się dopiero po czasie. Twórcy zadbali również o dużą interaktywność otoczenia, co przekłada się na swobodę w rozwiązywaniu łamigłówek. The Walking Dead: Season One zwraca uwagę komiksową stylistyką oprawy wizualnej wykonanej z użyciem technologii cel-shading.

PCPS4XONESwitchX360PS3ANDiOSPSV

Kentucky Route Zero: TV Edition
Kentucky Route Zero: TV Edition

9.2 Ocena gry

Rozbita na epizody gra przygodowa 2D spowita atmosferą niepokoju i osamotnienia. Wcielamy się w rolę dostawcy antycznych mebli i pomagamy mu w wypełnieniu ostatniego zlecenia. Przemierzamy opuszczone rejony w poszukiwaniu przygód i spotykamy garstkę nietuzinkowych postaci.

PCPS4XONESwitch

realMYST: Masterpiece Edition
realMYST: Masterpiece Edition

9.2 Ocena gry

Przygotowana dla uczczenia 20. rocznicy wydania, w pełni zremasterowana wersja jednej z najważniejszych gier przygodowych wszech czasów. Autorzy bazowali na trójwymiarowej wersji realMYST z 2000 roku, wzbogacając ją o najnowsze efekty graficzne oraz całą gamę usprawnień i nowych możliwości.

PCSwitch

Contradiction: Spot The Liar!
Contradiction: Spot The Liar!

9.2 Ocena gry

Detektywistyczna gra przygodowa zrealizowana w technologii FMV (Full Motion Video). W produkcji studia Baggy Cat śledzimy losy detektywa Jenksa, który bada sprawę ośrodka szkoleniowego Atlas, gdzie w ostatnim czasie doszło do szeregu tajemniczych zdarzeń. Pod względem mechaniki tytuł stanowi połączenie przygodówek typu Myst oraz klasycznych produkcji FMV. Gracz ma do dyspozycji mapę regionu i może swobodnie przemieszczać się pomiędzy kolejnymi lokacjami. Ruch w terenie odbywa się w sposób skokowy. Głównym zadaniem gracza jest odnajdywanie i analizowanie rozmaitych poszlak, dowodów oraz przedmiotów, a także prowadzenie rozmów z mieszkańcami Edenton oraz osobami pracującymi na terenie ośrodka Atlas. Dialogi są niezwykle istotne z uwagi na sprzeczności i kłamstwa, jakie można wyłapać w zeznaniach większości postaci. W pracach nad grą wzięło udział wielu profesjonalnych, choć mniej znanych aktorów, na czele z odtwórcą głównej roli Rupertem Boothem, Paulem Darrowem i Melanie Gray.

PCiOS

Cultist Simulator
Cultist Simulator

9.2 Ocena gry

Swego rodzaju przygodowa karcianka dla samotników, w której gracze przejmują rolę przywódców przeróżnych kultów. Akcja Cultist Simulatora toczy się w latach 20. XX wieku, w realiach inspirowanych m.in. prozą H.P. Lovecrafta.

PCANDiOS

Gemini Rue
Gemini Rue

9.1 Ocena gry

Cyberpunkowa gra przygodowa z tradycyjnym interfejsem point-n-click. Akcja rozgrywa się w dalekiej przyszłości i opowiada o zazębiających się losach dwóch postaci – byłego płatnego zabójcy oraz mężczyzny będącego ofiarą eksperymentów medycznych. Grafika i mechanizmy zabawy przypominają produkcje z początku lat 90-tych ubiegłego wieku.

PCANDiOS

999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors
999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors

9.1 Ocena gry

999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors to utrzymana w konwencji thrillera gra przygodowa, wyprodukowana przez japońskie studio Chunsoft z myślą o konsoli Nintendo DS. Gracz kieruje poczynaniami uczestnika dziwacznej gry, w której stawką jest wydostanie się z tonącego okrętu. Rozwiązując kolejne zagadki i podejmując wybory moralne, bohater stara się odkryć prawdę o innych członkach grupy, w jakiej się znalazł, oraz wyjaśnić motywy postępowania tajemniczego Zero.

NDS

The Blackwell Epiphany
The Blackwell Epiphany

9.1 Ocena gry

Blackwell Epiphany to klasyczna przygodówka z interfejsem point-n-click autorstwa zespołu Wadjet Eye Games. Fabuła opowiada o śledztwie w sprawie tajemniczych morderstw, w które zamieszane są siły nadprzyrodzone. Zabawa polega głównie na eksplorowaniu lokacji, prowadzeniu rozmów i rozwiązywaniu zagadek.

PCiOS

Gods Will Be Watching
Gods Will Be Watching

9.1 Ocena gry

Nietypowa gra przygodowa, opracowana przez niezależne studio Deconstucteam i skupiająca się na dylematach moralnych oraz konieczności dokonywania wyborów. Podczas zabawy przejmujemy kontrolę nad ludźmi, postawionymi w trudnych sytuacjach życiowych, a podejmowane przez nich decyzje mogą wywrzeć wpływ na losy wielu osób. Wcielimy się np. w terrorystę zmuszonego do pilnowania grupy zakładników czy też naukowców mających 48 godzin, aby opracować antidotum na śmiertelnego wirusa. Rozgrywka sprowadza się do interakcji z otoczeniem i rozwiązywania kolejnych dylematów, przed którymi stają nasi bohaterowie. Każdy ze scenariuszy jest w pełni nieliniowy i wymaga nie tylko nieco innego podejścia, ale może być także ukończony na wiele różnych sposobów. Dzięki zaawansowanemu systemowi AI, postacie w grze dynamicznie reagują na zmieniającą się sytuację i podejmują rozmaite działania, utrudniające nam wykonanie zadania. Oryginalność produkcji podkreśla oldskulowa, pixel-artowa oprawa graficzna.

PCiOS

Another World: 20th Anniversary Edition
Another World: 20th Anniversary Edition

9.1 Ocena gry

Odświeżona wersja cieszącej się dużym uznaniem przygodowej gry akcji. Gracz kieruje poczynaniami młodego naukowca - Lestera Knighta Chaykina, który wskutek nieudanego eksperymentu trafia do pełnego niebezpieczeństw, obcego świata.

PCPS4XONESwitchPS3ANDiOSWiiUPSV3DS

Unavowed
Unavowed

9.1 Ocena gry

Przygodówka utrzymana w konwencji thrillera, za której stworzeniem stoi studio Wadjet Eye Games. Gracz wciela się w osobę, która przez ostatnie pół roku była opętana przez demona wykorzystującego jej ciało w celu siania w Nowym Jorku cierpienia i zniszczenia. Bohater (lub bohaterka) poddał się egzorcyzmowi przeprowadzonemu przez tytułową, starożytną organizację walczącą z mrocznymi siłami, do której, utraciwszy poprzednie życie (a co za tym idzie – dom, rodzinę i przyjaciół), postanawia się przyłączyć. W trakcie zabawy w Unavowed eksplorujemy lokacje, prowadzimy rozmowy z postaciami niezależnymi, kolekcjonujemy przydatny ekwipunek i rozwiązujemy zagadki. Wybrana przez nas biografia protagonisty, a także podjęte w toku przygody decyzje, nie pozostają bez wpływu na przebieg zabawy, podobnie jak osoba partnera wspomagającego nas w trakcie rozgrywki. Wybór tego ostatniego jest o tyle trudny, że każdy z pięciu potencjalnych towarzyszy może pochwalić się unikalną osobowością oraz indywidualnymi nadnaturalnymi zdolnościami. Warto nadmienić, że głównym projektantem opisywanej tutaj produkcji był Dave Gilbert (twórca serii Blackwell), a nad scenariuszem czuwała Jennifer Hepler – scenarzystka, w której portfolio znajdują się między innymi dwie pierwsze odsłony cyklu Dragon Age.

PC

Outcast 1.1
Outcast 1.1

9.1 Ocena gry

Przygotowana przez francuski zespół Fresh3D przygodowa gra akcji, będąca odświeżoną wersją uznanej produkcji studia Appeal z roku 1999. W Outcast 1.1 trafiamy na tajemniczą planetę Adelpha zamieszkaną przez obcą rasę Talan. Podczas zabawy wcielamy się w postać emerytowanego żołnierza, wysłanego w to miejsce celem ochrony trójki naukowców i odnalezienia sondy stanowiącej zagrożenie dla świata. Omyłkowo obwołany mesjaszem ludu Talan, nasz protagonista musi zyskać jego przychylność i uwolnić go spod jarzma tyrana. Ukazana w perspektywie TPP rozgrywka polega na eksploracji otwartego świata, rozmowach z napotkanymi postaciami, wykonywaniu szeregu zadań głównych i pobocznych, rozwiązywaniu zagadek logicznych oraz walce z wrogimi oddziałami. W porównaniu z pierwowzorem gra odznacza się delikatnie odświeżoną oprawą graficzną, wsparciem dla współczesnych OS-ów, obsługą wysokich rozdzielczości oraz przemodelowanym interfejsem użytkownika.

PC

DARQ
DARQ

9.1 Ocena gry

Gra przygodowa w konwencji survival horroru, zrealizowana w rzucie bocznym, w której wcielamy się w chłopca uwięzionego w sennym koszmarze. W trakcie zabawy w DARQ przemierzamy ponure domostwo i rozwiązujemy zagadki środowiskowe. Unikamy przy tym bezpośredniej konfrontacji z przeciwnikami.

PC

Frankenstein: Beyond the Time
Frankenstein: Beyond the Time

9.1 Ocena gry

Frankenstein: Beyond the Time to VR-owa gra przygodowa wrocławskiego studia The Dust, w której zwiedzamy tajemniczą wiktoriańską willę słynnego doktora Frankensteina. Gra jest mocno inspirowana wydaną w XIX wieku powieścią Mary Shelley.

PC

The Neverhood
The Neverhood

9.0 Ocena gry

Oryginalna przygodówka point-and-click, opracowana we współpracy twórcy gry Earthworm Jim, Douga TenNapela, z wytwórnią filmową DreamWorks Interactive oraz samym Stevenem Spielbergiem. Akcja gry The Neverhood osadzona została w świecie stworzonym w całości z plasteliny, a podczas rozgrywki wcielamy się w postać plastelinowego ludzika imieniem Clayman. Zadaniem bohatera jest zaś odzyskanie korony jego stwórcy Hoborga, podstępnie ukradzionej przez zbuntowanego Klogga, który w ten sposób przejął władzę nad światem Neverhood. Sama rozgrywka w niczym nie odbiega od przygodówkowych standardów, a zadaniem gracza jest przemierzanie kolejnych lokacji, zbieranie przedmiotów oraz rozwiązywanie zróżnicowanych łamigłówek logicznych. Cechą charakterystyczną gry jest jednak nowatorski, w pełni plastelinowy świat, stworzony za pomocą ponad trzech ton plasteliny oraz unikalna metoda animacji poklatkowej.

PC

Black Dahlia
Black Dahlia

9.0 Ocena gry

Black Dahlia jest detektywistyczną grą przygodową, utrzymaną w konwencji kryminału "noir". Gracz wciela się w agenta rządowej organizacji COI, który natrafia na trop niebezpiecznej organizacji „Brotherhood of Thule”. Fabuła gry wyprodukowanej przez firmę Take 2 Interactive stanowi zlepek fikcyjnych i autentycznych zdarzeń z lat 40. ubiegłego wieku.

PC

Samorost 3
Samorost 3

9.0 Ocena gry

Trzecia odsłona humorystycznej gry przygodowej autorstwa czeskiego studia Amanita Design, mającego na swoim koncie takie produkcje jak Botanicula czy Machinarium. Podczas zabawy gracze wcielają się ponownie w postać małego kosmity, który komunikuje się ze światem za pomocą dotyku i dźwięków. Pod względem mechaniki, gra jest typową przygodówką point-and-click, koncentrującą się na eksploracji i przeszukiwaniu kolejnych lokacji oraz rozwiązywaniu pomysłowych zagadek logicznych. W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek, które były stosunkowo krótkimi i prostymi tytułami, Samorost 3 jest pełnowymiarową produkcją, obliczoną na kilka godzin zabawy. Mocną stroną gry tradycyjnie pozostała oryginalna, niezykle szczegółowa oprawa audiowizualna. Całości towarzyszy zaś klimatyczna ścieżka dźwiękowa, skomponowana przez znanego z poprzednich produkcji studia Amanita Design Tomáša Dvořáka.

PCANDiOS

Zero Escape: Virtue's Last Reward
Zero Escape: Virtue's Last Reward

9.0 Ocena gry

Zero Escape: Virtue's Last Reward to wyprodukowana przez studio deweloperskie Chunsoft gra przygodowa, stanowiąca drugą po 999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors odsłonę serii Zero Escape. Gracz wciela się w jednego z dziewięciu uczestników dziwacznej gry i stara się wydostać z opuszczonego magazynu rozwiązując szereg mniej lub bardziej skomplikowanych łamigłówek.

PSV3DS

Superbrothers: Sword & Sworcery EP
Superbrothers: Sword & Sworcery EP

9.0 Ocena gry

Klimatyczna przygodówka wydana pierwotnie na iPada w 2011 roku. Mechanika rozgrywki oparta została na interfejsie point-n-click, więc zabawa polega głównie na dokładnym przeszukiwaniu lokacji w celu znalezienia wskazówek pomocnych przy rozwiązywaniu zagadek. Dla urozmaicenia rozgrywki co pewien czas zdarzają się również proste sekwencje walki.

PCSwitchANDiOS

The Last Door: Collector's Edition
The Last Door: Collector's Edition

9.0 Ocena gry

Epizodyczna przygodówka, w której trafiamy do ponurej rezydencji opanowanej przez nieczyste siły. W trakcie rozgrywki w The Last Door przemierzamy posępne lokacje, prowadzimy rozmowy oraz rozwiązujemy zagadki, mając do dyspozycji lupę oraz latarkę. Opowiedziana tu historia jest utrzymana w klimacie horroru i czerpie pełnymi garściami z twórczości H. P. Lovecrafta oraz Edgara Alana Poe.

PCANDiOSWPWWW

Outcast
Outcast

9.0 Ocena gry

Przygodowa gra akcji osadzona w równoległym świecie zwanym Adelpha. Wcielamy się w amerykańskiego komandosa, Cuttera Slade’a, który wraz z trójką naukowców oraz rasą Talan próbuje uratować świat przed zagładą.

PC

Sunset
Sunset

9.0 Ocena gry

Oryginalna przygodówka opracowana przez niezależne studio Tale of Tales, której akcja rozgrywa się w 1972 roku w fikcyjnej południowoamerykańskiej metropolii. Główną bohaterką gry jest Angela Burnes – pokojówka zatrudniona przez wpływowego magnata Gabriela Ortegę. Każdego wieczora protagonistka porządkuje apartament milionera, a po wykonaniu kolejnych zadań z pozostawionej przez niego listy myszkuje w jego prywatnych rzeczach. To właśnie w ten sposób trafia na ślad szeroko zakrojonego spisku, którego celem jest obalenie militarnego reżimu rządzącego krajem. Rola, jaką panna Burnes odegra w zbliżającej się rewolucji, zależy wyłącznie od poczynań gracza. W Sunset akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby, a w trakcie zabawy nie tylko realizujemy podstawowe cele, lecz także oddajemy się pobocznym aktywnościom, odkrywając w ten sposób kolejne fragmenty fabularnej układanki. Istotny element gry stanowi budowanie mniej lub bardziej pozytywnych relacji z szefem – Ortega reaguje na nasze poczynania w odpowiedni sposób, pozostawiając nam listy lub notatki. Całości dopełnia prosta, aczkolwiek klimatyczna oprawa graficzna, zrealizowana w oparciu o silnik Unity.

PC

Life is Strange
Life is Strange

9.0 Ocena gry

Opracowana przez znane z gry Remember Me francuskie studio DONTNOD epizodyczna gra przygodowa, wzorowana na produkcjach firmy Telltale Games. Jej bohaterką jest osiemnastoletnia Max Caulfield, która po latach powraca do rodzinnego miasteczka Arcadia Bay w Oregonie. Wraz z dawną przyjaciółką Chloe podejmuje śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia Rachel Amber, co staje się początkiem serii niewytłumaczalnych zdarzeń. Kluczową rolę w grze pełni fabuła, zaś sama mechanika zabawy bazuje na sprawdzonej formule studia Telltale, łącząc możliwość swobodnej eksploracji świata z koniecznością podejmowania wyborów, mających swe konsekwencje w dalszym toku rozgrywki. W odróżnieniu od gier twórców The Walking Dead, tutaj gracz jest wręcz zachęcany do zmieniania dokonywanych wyborów - Max dysponuje mocą cofania czasu, co pozwala testować różne warianty wydarzeń bez konieczności wielokrotnego przechodzenia danego epizodu. Od strony technicznej gra stoi na wysokim poziomie; twórcy postawili na wyrazistą, pastelową oprawę graficzną i niezwykle klimatyczną ścieżkę dźwiękową.

PCPS4XONEX360PS3ANDiOS

What Remains of Edith Finch
What Remains of Edith Finch

9.0 Ocena gry

Poruszająca temat ulotności ludzkiego życia nietypowa gra przygodowa autorstwa studia Giant Sparrow. What Remains of Edith Finch stanowi zbiór krótkich historii o losach kolejnych członków pewnej amerykańskiej rodziny obarczonej tajemniczą klątwą. Akcja poszczególnych epizodów toczy się na przestrzeni 100 lat w stanie Waszyngton, pełnym leśnych i górzystych scenerii, przywodzących na myśl kultowy serial Miasteczko Twin Peaks Davida Lyncha. Pod względem mechaniki mamy do czynienia z typową grą przygodową w perspektywie pierwszoosobowej. W zależności od kontrolowanej postaci, podczas zabawy zmienia się klimat oraz sposób rozgrywki, zaś cechą wspólną kolejnych opowieści jest fakt, że w finale każdej historii nasz protagonista ginie. Całość wiąże również postać tytułowej bohaterki, której celem jest odkrycie mrocznej tajemnicy swej rodziny i dowiedzenie się, dlaczego jest ona jedynym jej członkiem pozostającym przy życiu.

PCPS4XONESwitch