Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Gry Przygodowe Apple iOS przed premierą

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry przed premierą z gatunku przygodowe na platformę Apple iOS ułożone według popularności.

Gry przygodowe. Gatunek, który zawiera trzy kluczowe elementy: eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz mocno zaakcentowaną fabułę. Jedną z głównych cech gier przygodowych jest to, że postać gracza zbiera przedmioty i używa ich do rozwiązywania zagadek, w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Produkcje te zazwyczaj oferują tylko rozgrywkę dla jednego gracza, a także interfejs point & click. Do kategorii gier przygodowych przypisywane są także tytuły z gatunku hidden object, które polegają na wyszukiwaniu ukrytych na planszy przedmiotów.

Przed premierą 21
iOS
Przygodowe
Tematyki
Czas
Minecraft Earth
Minecraft Earth

Przygodowe 2020 (wczesny dostęp od 12 grudnia 2019)

Mobilny spin-off popularnego Minecrafta, zawierający kluczowe mechaniki rozgrywki oryginału, ale przenoszący akcję do realnego świata za sprawą technologii rzeczywistości rozszerzonej. Minecraft Earth pozwala na wspólne budowanie oraz przeżywanie przygód przez osoby z całego świata, z uwzględnieniem bogatych możliwości zabawy kooperacyjnej.

Night in the Woods
Night in the Woods

Przygodowe październik 2020

Narracyjna gra przygodowa z elementami zręcznościowymi, stworzona przez niezależne studio Infinite Fall. Gracz wciela się w rolę Mae – dwudziestoletniej kotki (wszyscy bohaterowie gry to humanoidalne zwierzęta), która porzuciła studia i wróciła do rodzinnego miasteczka Possum Springs, by cieszyć się towarzystwem dawnych przyjaciół. Miejsce to podupadło po zamknięciu ostatniej kopalni, dającej pracę jego mieszkańcom, a na domiar złego okoliczny las zdaje się kryć pewną mroczną tajemnicę. Produkcja koncentruje się na przedstawieniu powolnego umierania prowincjonalnego miasteczka, a na jego tle - codzienności i lęków młodych ludzi. Rozgrywka polega na obfitującej w przeskakiwanie po platformach eksploracji oryginalnego środowiska i rozwiązywaniu prostych zagadek środowiskowych, lecz większość czasu opływa na rozmowach z napotkanymi postaciami niezależnymi, a także na oddawaniu się czynnościom pokroju gry na gitarze czy zabawy ze znajomymi. Cechą charakterystyczną Night in the Woods są świetnie napisane, pełne humoru dialogi, utrzymana w oryginalnej stylistyce oprawa graficzna będąca dziełem Scotta Bensona oraz unikalna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Aleca Holowkę.

Beyond a Steel Sky
Beyond a Steel Sky

Przygodowe 2020

Beyond a Steel Sky to gra przygodowa autorstwa zespołu Revolution Software oraz kontynuacja kultowego Beneath a Steel Sky. Tytuł kontynuuje historię poprzedniczki, lecz znacznie zmienia formułę rozgrywki.

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 2
The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 2

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Drugi sezon przygodówki The Wolf Among Us: A Telltale Games Series. Podczas zabawy poznajemy losy baśniowych postaci, ukrywających się w naszym świecie.

The Procession to Calvary
The Procession to Calvary

Przygodowe sierpień 2020

Humorystyczna gra przygodowa typu point & click, nawiązująca do dzieł grupy Monty Pythona. Jej oprawa graficzna została opracowana z wykorzystaniem fragmentów renesansowych dzieł sztuki. Za stworzenie The Procession to Calvary odpowiada Joe Richardson.

Arrog
Arrog

Przygodowe 22 lipca 2020

Arrog to minimalistyczna przygodówka, w której gracz przemierza sny mężczyzny, by pomóc mu zaakceptować śmierć. Tytuł został wyprodukowany przez LEAP Game Studios, a wydaniem zajęło się Playdigious.

The Innsmouth Case
The Innsmouth Case

Przygodowe wrzesień 2020

Humorystyczna przygodówka zrealizowana w formie gry paragrafowej, oparta na twórczości H.P. Lovecrafta. W The Innsmouth Case wcielamy się w detektywa, który przybywa do tytułowego miasteczka, by rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia małej Tabithy Marsh. O tym, czy mu się uda (i nie tylko), decydują wybory dokonywane przez gracza.

Hitchhiker
Hitchhiker

Przygodowe 2020

Hitchhiker to pełna tajemnic gra przygodowa autorstwa studia Mad About Pandas. Gracz wciela się w niej w dotkniętego amnezją człowieka, który rusza w drogę autostopem w celu odkrycia własnej tożsamości.

Unreal Life
Unreal Life

Przygodowe lipiec 2020

Przygodówka w rzucie bocznym 2D, w której wcielamy się w dziewczynę widzącą przeszłość dotykanych przez siebie przedmiotów. Bohaterka boryka się z problemem amnezji, a chcąc odzyskać utracone wspomnienia, udaje się do tajemniczego miasta pogrążonego w mroku. W Unreal Life rozgrywka polega na przemierzaniu lokacji i rozwiązywaniu zagadek opartych na porównywaniu przeszłości poszczególnych obiektów z ich obecnym stanem.

Dream Alone
Dream Alone

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Dwuwymiarowa platformówka wzbogacona o elementy horroru. Przejmujemy kontrolę nad chłopcem próbującym odnaleźć mityczną Lady Death, by z jej pomocą powstrzymać chorobę trapiącą mieszkańców jego rodzinnej wioski. Grę Dream Alone wyróżniają zdolności protagonisty potrafiącego przenosić się do alternatywnej rzeczywistości oraz stworzyć swoją kopię (co pozwala na rozwiązanie niektórych zagadek lub odkrycie sekretów).

The Blind Prophet
The Blind Prophet

Przygodowe 2021

Mroczna przygodówka typu point-and-click w komiksowej stylistyce. W The Blind Prophet wcielamy się w Bartholomeusa – jednego z dwunastu apostołów próbujących utrzymać równowagę między dobrem i złem. Przemierzamy miasto Rotbork, prowadzimy rozmowy z jego mieszkańcami i podejmujemy decyzje rzutujące na przebieg opowieści, a także rozwiązujemy rozmaite zagadki.

LUNA: The Shadow Dust
LUNA: The Shadow Dust

Przygodowe październik 2020

Produkcja wzorowana na klasycznych przygodówkach point’n’click, która opowiada o podróży dwójki bohaterów po magicznej krainie. LUNA: The Shadow Dust jest debiutancką grą niezależnego studia Lantern i została ufundowana dzięki zbiórce na Kickstarterze.

Heaven's Vault
Heaven's Vault

Przygodowe 2020

Gra przygodowa inspirowana powieściami graficznymi, łącząca klimat science fiction i bliskowschodni koloryt. Za opracowanie Heaven’s Vault odpowiedzialne jest brytyjskie studio inkle Ltd, znane m.in. z ciepło przyjętej przygodówki 80 Days. Akcja gry osadzona została w tajemniczej Mgławicy – międzygwiezdnej strukturze złożonej z zamieszkanych księżyców i łączących je rzek wody i powietrza. Jak doszło do powstania tego osobliwego fenomenu – nie wiadomo. Wiedza o początkach Mgławicy zaginęła w mrokach przeszłości. Jedyne wskazówki znaleźć można w rozrzuconych tu i ówdzie starożytnych ruinach. Badaniem owych pozostałości zajmuje się główna bohaterka gry - Aliya "El" Elasra. Nieustępliwa pani archeolog przemierza kolejne światy, przekopując antyczne rumowiska i odszyfrowując znalezione teksty. Jej cel – zrozumieć, jak powstał ten intrygujący świat. W swojej odysei Aliya nie jest sama – pomaga jej inteligentny robot o imieniu Six. Dołączając do dwójki bohaterów, mamy okazję odwiedzić pieczołowicie wykonane lokacje, stylizowane na ilustracje z powieści graficznych.

Beat The Game
Beat The Game

Przygodowe lipiec 2020

Surrealistyczna gra przygodowa, w której wcielamy się w muzycznie uzdolnionego podróżnika. Podczas jednej z wypraw jego maszyna ulega awarii, ale jest nadzieja. Jeżeli uda nam się zorganizować koncert, być może przyciągnie on jakiś środek lokomocji. Rozgrywka w Beat The Game opiera się na podobnych założeniach co w klasycznych przygodówkach. Naszym zadaniem jest eksplorowanie lokacji w poszukiwaniu interesujących przedmiotów. W tym przypadku służą one jednak do pozyskiwania dźwięków - ze znajdujących się w pobliżu istot i latających figur oraz od napotkanych postaci. Część odgłosów wymaga kombinowania, gdyż można np. stuknąć znalezioną pałeczką w puszkę po napoju, odblokowując dźwięk talerza perkusyjnego. Gdy uzbieramy kilka, łączymy je ze sobą, wykorzystując w tym celu posiadany mikser. W ten sposób popychamy fabułę do przodu, odblokowując kolejne scenki przerywnikowe czy odkrywając nowe miejsca. Produkcja studia Worm Animation nie jest zbyt długa i można ją ukończyć w niecałą godzinę.

Stick It to The Man!
Stick It to The Man!

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Pełna absurdalnego humoru gra szwedzkiego studia Zoink! Games, łącząca elementy platformówki i przygodówki. Akcja toczy się w świecie kartonowych wycinanek. Główny bohater przypadkowo staje się nosicielem macki, która pozwala mu odczytywać i przenosić myśli innych osób. Umiejętności te okazują się niezwykle pomocne w ucieczce przed agentami i tajemniczym jegomościem, znanym jako tytułowy The Man.

One Hand Clapping
One Hand Clapping

Przygodowe 2021

Oryginalna hybryda gry przygodowej i platformówki, w której do rozwikłania zagadek wymagane jest wykorzystanie własnego głosu – gwiżdżąc, śpiewając lub szepcząc do mikrofonu, rozwiązujemy łamigłówki i popychamy akcję do przodu. One Hand Clapping posiada przy tym barwną, minimalistyczną grafikę, a rozgrywka toczy się przy akompaniamencie spokojnej, klimatycznej muzyki.

Monolith
Monolith

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Przygodówka science fiction, w której gracz wciela się w astronautę imieniem Nolan Carter. Protagonista podróżował na pokładzie statku kosmicznego i rozbił się na powierzchni nieznanej mu planety. Po przebudzeniu ze snu kriogenicznego bohaterowi udało się zarejestrować pulsujący sygnał, który dał mu nadzieję na to, że u jego źródeł znajdzie coś, co pozwoli mu ocalić życie. Nie mając innego wyjścia, Nolan podąża więc jego tropem, po drodze kwestionując zarówno całą zdobytą wiedzę, jak i własną poczytalność. Podczas zabawy w Monolith eksplorujemy różnorodne lokacje, gromadzimy przedmioty oraz rozwiązujemy zagadki logiczne i środowiskowe. Większość łamigłówek polega na odpowiednim wykorzystaniu gromadzonego ekwipunku i manipulacji różnorodnymi maszynami; mniej doświadczeni gracze mogą skorzystać z wbudowanego systemu podpowiedzi. Dzieło studia Animation Arts cechuje się przy tym oryginalną oprawą graficzną, utrzymaną w charakterystycznej, komiksowej stylistyce.

Playerless: One Button Adventure
Playerless: One Button Adventure

Przygodowe 2021

Gra przygodowo-logiczna polskiego studia Moonlit, której akcja toczy się wewnątrz innej gry wideo. W trakcie zabawy w Playerless: One Button Adventure przejmujemy kontrolę nad samoświadomą jednostką naprawczą, której zadaniem jest uporanie się z problemami trapiącymi wirtualny świat.

Antariksha Sanchar
Antariksha Sanchar

Przygodowe 2021

Opracowana przez studio Quicksand GamesLab epizodyczna przygodówka point-and-click, z fabułą głęboko zakorzenioną w kulturze indyjskiej. Akcja gry Antariksha Sanchar (znanej także pod angielskim tytułem Transmissions in Space) osadzona została we wczesnych latach dwudziestych ubiegłego wieku w rejonie południowych Indii. Podczas zabawy wcielamy się w genialnego matematyka, którego celem jest zgłębienie tajemnic kosmosu oraz możliwości jego eksploracji przez człowieka. Jak przystało na typowego przedstawiciela gatunku, sednem zabawy jest tu eksploracja oraz rozwiązywanie zróżnicowanych zagadek logicznych. Podczas gry przemierzamy malownicze miasteczka i starożytne świątynie, wypełnione reliktami prastarej indyjskiej cywilizacji oraz zagadkami, związanymi z dokonaniami naukowymi starożytnych Hindusów. Dzięki licznym odniesieniom do dawnej i współczesnej kultury tego kraju, oprócz walorów czysto rozrywkowych, gra pełnić może także z powodzeniem rolę swoistej encyklopedii indyjskiej kultury.

Lona: Realm of Colors
Lona: Realm of Colors

Przygodowe 2021

Artystyczna przygodówka point-and-click, w której zostajemy uwięzieni w obrazach młodej malarki zmagającej się z życiowymi problemami. Tytuł wyróżnia się unikalną oprawą graficzną, za którą odpowiada artystka Taraneh Karimi.

Antioch: Scarlet Bay
Antioch: Scarlet Bay

Przygodowe wrzesień 2020

Stworzona z myślą o rozgrywce kooperacyjnej tekstowa przygodówka detektywistyczna autorstwa francuskiego studia Mi-Clos. Fabuła gry osadzona została w roku 1983 w tytułowym, fikcyjnym mieście Antioch, otoczonym przez morze oraz góry. Podczas zabawy śledzimy losy dwóch detektywów, prowadzących wyjątkowo skomplikowane śledztwo, a cała akcja toczy się w niewielkim świecie o otwartej strukturze, gdzie poza wątkiem głównym spotykamy także masę spraw pobocznych. Mechanika zabawy nawiązuje do klasycznych paragrafówek, a podczas gry towarzyszy nam głównie tekst, wzbogacony licznymi grafikami oraz animacjami. Cechą charakterystyczną tytułu jest jednak fakt, że całość nastawiona jest na rozgrywkę kooperacyjną, gdzie każdy z graczy kontroluje postać jednego z detektywów, których wzajemne interakcje, podejmowane decyzje oraz współpraca podczas przesłuchań kształtują przebieg historii i wpływają na ostateczny rezultat dochodzenia.