Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Gran Turismo - seria gier

Ciesząca się dużą popularnością seria symulacji wyścigów samochodowych, przeznaczona wyłącznie na konsole marki PlayStation (zarówno stacjonarne, jak i przenośne). Cykl zalicza się do najważniejszych marek w portfolio wydawniczym firmy Sony Computer Entertainment.

Twórcą serii Gran Turismo jest Kazunori Yamauchi, założyciel studia Polyphony Digital. Pracę nad cyklem rozpoczął wraz z grupą przyjaciół w 1992 roku, a realizacja projektu zajęła pięć lat. Wydana w 1997 roku gra stała się jednym z najpopularniejszych tytułów w historii konsoli PlayStation (PS One). Na przestrzeni następnych lat cykl doczekał się kolejnych sześciu głównych odsłon (Gran Turismo 2, Gran Turismo 3: A-spec, aż do Gran Turismo 7) oraz licznych spin-offów (m.in. Gran Turismo Concept 2002 Tokyo-Geneva i Gran Turismo Sport). Najnowsza odsłona, GT7, umożliwia graczom ściganie się zarówno na torach, jak i drogach publicznych. Jest też pierwszą częścią cyklu, jaka ukazała się na konsolę Sony dziewiątej generacji. Szacuje się, że do 2018 roku sprzedaż gier z serii Gran Turismo przekroczyła pułap 80 milionów egzemplarzy, z czego największy odsetek stanowi Gran Turismo 3: A-spec, wydane w 2001 roku na PlayStation 2 i sprzedane w około 15 milionach sztuk.

Produkcje z cyklu Gran Turismo cechują się przede wszystkim znakomitą oprawą wizualną. Gracze mają okazję usiąść za kierownicą setek pieczołowicie odwzorowanych modeli samochodów wyścigowych, osobowych czy sportowych różnych marek. Wierność detalom nie ogranicza się jedynie do kształtu nadwozi, ale obejmuje również właściwości jezdne, co w połączeniu z zaawansowanym silnikiem fizycznym potęguje wrażenie prowadzenia prawdziwych pojazdów. W trakcie zabawy gra bierze pod uwagę wiele czynników wpływających na zachowania pojazdów, m.in. jego szybkość, masę, aerodynamikę, panujące warunki atmosferyczne czy rodzaj nawierzchni, po której się poruszamy.

Nacisk na realizm i walory symulacyjne ma swoje potwierdzenie również w działaniach studia Polyphony Digital związanych z promocją marki. Razem z SCE firma cyklicznie organizuje konkurs Nissan GT Academy, pozwalający najlepszym wirtualnym kierowcom przejść prawdziwe szkolenie kierowców wyścigowych, a także otrzymać szansę startu w profesjonalnym, 24-godzinnym wyścigu torowym.

Gran Turismo 7
Gran Turismo 7

Wyścigi 4 marca 2022

Siódma pełnoprawna odsłona flagowego cyklu symulatorów samochodowych, stanowiącego od lat chlubę kolejnych generacji konsol PlayStation. Za jej powstanie odpowiada związane od lat z serią japońskie studio Polyphony Digital. W grze możemy tradycyjnie sprawdzić swe umiejętności rajdowe, zasiadając za kierownicą licencjonowanych samochodów, począwszy od modeli seryjnych, poprzez ekskluzywne wozy wyścigowe, na prototypach skończywszy. Do dyspozycji graczy oddano sporą liczbę nowych tras, obejmujących zarówno zamknięte tory, jak i drogi o charakterze publicznym. Mocną stroną tytułu pozostała zaawansowana fizyka i model jazdy, uwzględniający takie czynniki jak prędkość, masa, aerodynamika, zawieszenie oraz nawierzchnia i warunki pogodowe. Nieodłącznym elementem gry jest także rozbudowany tryb wieloosobowy oraz system statystyk gracza. Gran Turismo 7 to kolejna odsłona serii zaprojektowana z myślą konsoli PlayStation 4, co przełożyło się oczywiście na wyraźną poprawę walorów wizualnych gry.

PS5PS4

Gran Turismo Sport
Gran Turismo Sport

Wyścigi 17 października 2017

Poboczna odsłona flagowej serii wyścigowej z konsol firmy Sony, będąca jednocześnie pierwszą częścią cyklu tworzoną od podstaw z myślą o PlayStation 4. Opracowana przez studio Polyphony Digital we współpracy z organizacją FIA, gra Gran Turismo Sport koncentruje się na tytułowym aspekcie sportów motorowych, pozwalając graczom na wzięcie udziału w rywalizacji o najbardziej prestiżowe tytuły oraz puchary tak, jak czynią to prawdziwi kierowcy wyścigowi. Mechanika rozgrywki skupia się tym razem głównie na wyścigach sieciowych, a tryb kariery służy jedynie do nauki podstawowych zachowań w trakcie wyścigów, które rozgrywamy za kierownicą licencjonowanych samochodów fabrycznych, bolidów wyścigowych czy pojazdów koncepcyjnych. Rywalizacja odbywa się tu jednak na nieco innej płaszczyźnie, a poszczególni gracze reprezentują swoje macierzyste kraje bądź ulubionych producentów. Całość charakteryzuje się bardziej realistycznym modelem jazdy, a także wyraźnie lepszą oprawą wizualną oraz współpracą z goglami PlayStation VR.

PS4

Gran Turismo 6
Gran Turismo 6

Wyścigi 6 grudnia 2013

Rozbudowana symulacja wyścigów samochodowych, stanowiąca kolejną odsłonę popularnego cyklu Gran Turismo. Ambicją Kazunoriego Yamauchiego oraz ekipy deweloperskiej studia Polyphony Digital było podniesienie poziomu realizmu zabawy, a jednocześnie jej uatrakcyjnienie poprzez większą różnorodność wariantów rozgrywki. W Gran Turismo 6 gracze mają okazję spróbować swoich sił za kierownicą ponad 1200 starannie odwzorowanych modeli samochodów różnych klas. Zmagania toczą się na trasach znanych z Gran Turismo 5 (również z płatnych DLC), a także 7 zupełnie nowych, w tym na słynnym, brytyjskim torze wyścigowym Silverstone. Twórcy wprowadzili również kilka istotnych zmian w modelu jazdy, co pozwoliło na bardziej realistyczne odzwierciedlenie aerodynamiki, pracy kół i układu zawieszenia.

PS3

Gran Turismo 5
Gran Turismo 5

Wyścigi 24 listopada 2010

Piąta odsłona znanej z kolejnych generacji konsol PlayStation serii gier wyścigowych studia Polyphony Digital. W Gran Turismo 5 znajdziemy wszystkie kluczowe cechy poprzednich odsłon cyklu, oprawione w realistyczny, lecz niezwykle przystępny model jazdy oraz nowoczesną oprawę graficzną, godną kolejnej generacji konsol firmy Sony. Najważniejszym elementem gry pozostaje rozbudowany tryb kariery, w którym prowadzimy naszego kierowcę przez kolejne szczeble rozwoju, sukcesywnie odblokowując dostęp do coraz trudniejszych wyzwań, kolejnych modeli samochodów oraz specjalnych atrakcji gry. Do naszej dyspozycji oddano imponującą liczbę ponad 1000 licencjonowanych samochodów, podzielonych na dwie grupy – pojazdów znanych z poprzednich odsłon serii oraz zupełnie nowych. Całość uzupełniają tradycyjnie bogate opcje tuningu wizualnego oraz mechanicznego. Wrażenie robi też liczba ponad 70 rozsianych po całym świecie tras, wśród których nie zabrakło rzeczywistych torów pokroju Nürburgring czy Monzy.

PS3

Gran Turismo (PSP)
Gran Turismo (PSP)

Wyścigi 1 października 2009

Kieszonkowa edycja najpopularniejszej serii gier wyścigowych ze stacjonarnych konsol PlayStation, rozwijanej od 1997 roku przez studio Polyphony Digital. Gran Turismo Mobile miało być początkowo repliką czwartej części serii, jednak finalnie koncepcję gry nieco zmieniono, wprowadzając do rozgrywki nowe elementy i nieznane dotąd pojazdy. Zaowocowało to m.in. obecnością niedostępnych wcześniej samochodów Ferrari i Lamborghini, a także legendarnych bolidów Formuły 1. Wśród znanych z pierwowzoru tras, w grze znalazły się także i nowe, zaprojektowane od podstaw tory. Podobnie jak w pełnoprawnych częściach cyklu, tytuł składa się z dwóch głównych trybów rozgrywki – czyli realistycznego, obszernego trybu kariery oraz rozrywkowego, choć dosyć trudnego wariantu arcade. Nie zabrakło oczywiście rozbudowanego systemu tuningu, oferującego niczym nie skrępowane możliwości modyfikowania większości podzespołów. Całość uzupełnia zaś tryb multiplayer, pozwalający na zabawę do 4 graczy w sieci lokalnej.

PSP

Gran Turismo 5 Prologue
Gran Turismo 5 Prologue

Wyścigi 26 marca 2008

Kolejna gra wyścigowa studia Polyphony Digital, stanowiąca przedsmak przygotowanej z myślą o konsolach kolejnej generacji produkcji Gran Turismo 5. Opisywana produkcja oferuje wybrane elementy powstającej, pełnoprawnej odsłony serii, kładąc szczególny nacisk na zmagania w trybie multiplayer. W Gran Turismo 5 Prologue możemy zapoznać się z ok. 40 pojazdami, jakie udostępnione zostaną w finalnej wersji gry, choć niektóre z nich zarezerwowane zostały wyłącznie dla komputerowych przeciwników. W grze nie znajdziemy niestety typowych dla serii, rozbudowanych opcji tuningu, a wyścigi mogą toczyć się jedynie na czterech wybranych torach. Najważniejszym elementem gry jest jednak to, że zapisany stan rozgrywki z GT5 Prologue może być wykorzystany w pełnej wersji Gran Turismo 5 i umożliwić nam szybszy oraz bardziej komfortowy start.

PS3

Gran Turismo HD Concept
Gran Turismo HD Concept

Wyścigi 24 grudnia 2006

Darmowa, poboczna odsłona popularnej serii wyścigowej Gran Turismo, będąca w założeniu swoistą zapowiedzią planowanego (lecz finalnie anulowanego) Gran Turismo HD. Tytuł stanowi również swoisty pomost pomiędzy kolejnymi generacjami konsol firmy Sony, gdyż bazuje on na grze Gran Turismo 4 z PlayStation 2, jednak do jego stworzenia użyto narzędzi zaprojektowanych z myślą o kolejnej pełnoprawnej odsłonie cyklu na PlayStation 3. W Gran Turismo HD Concept deweloperzy ze studia Polyphony Digital udostępnili graczom 10 autentycznych modeli samochodów (w tym po raz pierwszy w serii pojazd ze stajni Ferrari). Prócz wersji standardowych, podczas zabawy możemy dodatkowo odblokować ich podatne na tuning edycje specjalne. Produkcja zawiera tylko jedną trasę, The Eiger Nordwand, na której możemy rywalizować w dwóch trybach: Time Trial oraz Drift Trial. Jako pierwsza gra z serii oferuje sieciowe rankingi graczy.

PS3

Gran Turismo 4
Gran Turismo 4

Wyścigi 22 lutego 2005

Czwarta część bestsellerowego cyklu gier wyścigowych, znanych z kolejnych generacji konsol PlayStation. Pod względem rozmachu Gran Turismo 4 przebija wszystkie dotychczasowe osiągnięcia studia Polyphony Digital, oferując oszałamiającą liczbę ponad 500 modeli samochodów 80 najważniejszych producentów. Wszystkie one odwzorowane zostały z ogromną pieczołowitością i mogą zostać poddane gruntownemu tuningowi – zarówno wizualnemu, jak i mechanicznemu. Na potrzeby gry przygotowano łącznie 100 tras, z których część to odcinki zupełnie nowe, a resztę stanowią podrasowane trasy z poprzednich części serii. Sedno gry stanowi nadal tryb symulacyjny, w którym dzięki zdobywanej gotówce sukcesywnie rozbudowujemy swój garaż, mieszczący nawet do 1000 aut. Wśród nowości wymienić warto zaś głównie podrasowaną oprawę audiowizualną w rozdzielczości 1080i oraz tryb photo mode, pozwalający na robienie zdjęć w trakcie wyścigu i umieszczanie ich w specjalnym, wirtualnym albumie.

PS2

Gran Turismo 4: Prologue
Gran Turismo 4: Prologue

Wyścigi 6 stycznia 2004

Przygotowana przez studio Polyphony Digital gra wyścigowa, stanowiąca swego rodzaju wstęp do czwartej pełnoprawnej odsłony cyklu Gran Turismo. W grze zajmujemy się głównie typowym dla serii zdobywaniem licencji wyścigowych, a wśród 40 stawianych przed graczami wyzwań znajdziemy m.in. próby czasowe, wymierzenie właściwej drogi hamowania, czy pokonanie startujących z wyprzedzeniem rywali. Wraz ze zdobywanymi licencjami do naszego garażu trafiają kolejne (z łącznej liczby 50) modele samochodów, które możemy następnie testować do woli w trybie arcade. Wyścigowe zmagania mogą jednak toczyć się na dość skromnej liczbie zaledwie pięciu dostępnych tras. Największym atutem Gran Turismo 4: Prologue jest oprawa graficzna, dająca jedynie przedsmak tego, co przygotowano dla graczy w kolejnej, pełnoprawnej odsłonie serii.

PS2

Gran Turismo Concept 2002 Tokyo-Geneva
Gran Turismo Concept 2002 Tokyo-Geneva

Wyścigi 17 lipca 2002

Poboczna odsłona serii wyścigowej Gran Turismo, będąca w pewnym sensie skróconą wersją Gran Turismo 3: A-Spec, koncentrującą się na modelach samochodów, jakie zaprezentowano na targach motoryzacyjnych w Tokio, Genewie i Detroit w 2002 roku. W grze znalazło się ok. 100 szczegółowo odwzorowanych samochodów, z których znakomita większość to pojazdy całkiem nowe. Zmagania toczą się zaś głównie na trasach zapożyczonych z "trójki", choć w grze pojawiła się także nowy tor w Tokyo R246 oraz znany z poprzednich części serii Autumn Ring. Gran Turismo Concept oferuje zmiany w systemie gry – tym razem możemy bowiem tylko zdobywać licencje oraz jeździć w nieco odmienionym trybie arcade. W grze zrezygnowano całkowicie z możliwości kupowania oraz tuningu samochodów, a kolejne modele odblokowujemy wraz ze zdobywanymi licencjami. Na świecie produkcja ukazała się w trzech różnych wersjach: 2001 Tokyo, 2002 Tokyo-Seoul oraz 2002 Tokyo-Geneva, różniących się zawartością oraz poziomem trudności rozgrywki.

PS2

Gran Turismo 3: A-Spec
Gran Turismo 3: A-Spec

Wyścigi 9 lipca 2001

Trzecia odsłona popularnej serii wyścigowej studia Polyphony Digital, zapoczątkowanej w 1997 roku na konsoli PS One. Motorem Gran Turismo 3: A-Spec jest oczywiście tytułowy tryb zabawy, gdzie, uczestnicząc w kolejnych wyścigowych zmaganiach, zdobywamy odpowiednie licencje oraz gotówkę, którą możemy przeznaczyć na zakup nowych samochodów oraz części. W grze znalazła się ponad setka licencjonowanych modeli najważniejszych światowych producentów, a każdy z nich możemy poddać szczegółowemu tuningowi, wymieniając kilkadziesiąt elementów samochodu i eksperymentując z ich ustawieniami. Wyścigi toczą się na trasach asfaltowych (w większości znanych z poprzednich części serii) oraz całkiem nowych odcinkach szutrowych. Całość odznacza się tradycyjnie realistycznym modelem jazdy oraz całkiem nową, niezwykle szczegółową oprawą graficzną, stanowiącą istotny skok jakościowy w porównaniu z odsłonami znanymi z poprzedniej generacji konsol Sony.

PS2

Gran Turismo 2
Gran Turismo 2

Wyścigi 23 grudnia 1999

Kontynuacja bardzo ciepło przyjętej gry wyścigowej, skupiającej się na realistycznym przedstawieniu zachowania pojazdów na torach. Gran Turismo 2 nie wprowadza drastycznych zmian w kwestii sposobu zachowania się samochodów na torze. Zamiast tego twórcy skupili się na znacznym rozszerzeniu zawartości, zwiększając pulę dostępnych pojazdów do przeszło sześciuset i torów do dwudziestu siedmiu.

PS1

Gran Turismo
Gran Turismo

Wyścigi 8 maja 1998

Gra wyścigowa kładąca duży nacisk na realistyczne odtworzenie zachowania się samochodów podczas jazdy. Produkcja oferuje prawie 150 samochodów takich marek jak Honda, Mazda, Subaru czy Mitsubishi. Głównym trybem zabawy jest Gran Turismo Mode, w którym kolejne zwycięstwa nagradzane są kredytami, za które gracz może kupować nowe samochody oraz części do tuningu. By uzyskać dostęp do kolejnych zawodów rozgrywanych na jedenastu torach, najpierw należy zdobyć określone licencje poprzez wykonywanie szeregu wyzwań.

PS1