Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPSP
Okładka Gran Turismo (PSP) (PSP)
OkładkaGran Turismo (PSP) (PSP)

Gran Turismo (PSP) PSP

Kieszonkowa edycja najpopularniejszej serii gier wyścigowych ze stacjonarnych konsol PlayStation, rozwijanej od 1997 roku przez studio Polyphony Digital.

Wyścigi | samochodowe | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gran Turismo (PSP) Premiera PSP

1października2009

pudełko PL

1października2009

Gry podobne do Gran Turismo (PSP)

Need for Speed: Most Wanted 5-1-0

DiRT 3

TOCA Race Driver 2

Gran Turismo Mobile to przenośna wersja popularnych wyścigów samochodowych przeznaczona na konsole PlayStation Portable. Marka Polyphony Digital gwarantuje wyśmienity, stawiający na symulację model jazdy doprawiony niezliczoną liczbą samochodów i masą licencjonowanych tras z całego świata.

Początkowo GT Mobile miało być idealną repliką czwartej odsłony kultowej serii, jednak w związku z pochłaniającymi pracami nad Gran Turismo 5 zmieniono koncepcję gry. Twórcy postanowili wzbogacić rozgrywkę o najnowsze elementy i nieznane dotąd pojazdy. Zaowocowało to m.in. obecnością licencji na auta spod szyldu włoskiego Ferrari i Lamborghini. Uświadczymy również legendarne bolidy od lat startujące w wyścigach Formuły 1. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku tras. Oprócz znanych z pierwowzorów lokalizacji, do dyspozycji gracza oddano szereg zaprojektowanych od podstaw torów. Wszystko to podano w dwóch trybach gry: w pełni realistycznej, obszernej karierze i rozrywkowym, acz trudnym arcade.

Jak w każdej grze tego typu, zabawa opiera się na startach w wyścigach. Wśród nich znajdziemy praktycznie wszystkie rodzaje zmagań: od ultraszybkich zawodów NASCAR, przez szutrowe rajdy, po wyczerpujące maratony pokroju Le Mans 24. W osiągnięciu zwycięstw pomoże nam rozbudowany system tuningu pojazdów oraz niczym nieskrępowane możliwości ustawień większości podzespołów. By jednak przystąpić do najtrudniejszych pucharów potrzebne są specjalistyczne licencje. Zdobywamy je wykonując szereg zadań przypominających mini gry. Wśród nich uświadczymy takie atrakcje jak slalom pomiędzy pachołkami czy awaryjne hamowanie.

Najważniejszym aspektem GT Mobile jest model jazdy. Mimo stosunkowo niewielkiej mocy obliczeniowej PSP, twórcom udało się zaaplikować silnik gry bardzo zbliżony do wersji znanej z PlayStation 2. Samochody prowadzą się wyśmienicie, co nie jest wielkim zaskoczeniem dla fanów serii. Każdy z pojazdów posiada unikalną charakterystykę silnika oraz właściwe sobie wady i zalety. Za ich wierne odwzorowanie odpowiada specjalna ekipa, która zbierała potrzebne dane i materiały podczas bezpośredniego kontaktu z maszynami. Ogram prac widać również w grafice, która mimo niewielkiego ekranu potrafi zrobić wrażenie. Dopełnienie produkcji stanowi rozbudowany tryb multiplayer. By zmierzyć się online, każdy kierowca potrzebuje własnej kopii gry.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna  

Nośnik: 1 UMD

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 555 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.1 / 10 na podstawie 57 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Gran Turismo (PSP)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Gran Turismo (PSP) Wymagania sprzętowe

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB