Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS4
Okładka Gran Turismo Sport (PS4)

Gran Turismo Sport PS4

Poboczna odsłona flagowej serii wyścigowej z konsol firmy Sony, będąca jednocześnie pierwszą częścią cyklu tworzoną od podstaw z myślą o PlayStation 4.

Wyścigi | samochodowe | PlayStation VR | rzeczywistość wirtualna | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka Gran Turismo Sport (PS4)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS4:

17października2017

18października2017

pudełko PL

17października2017

PSN

Gran Turismo Sport to pierwsza gra z kultowej wyścigowej serii Gran Turismo, która powstała z myślą o konsoli PlayStation 4. Mimo faktu, że omawiany tytuł ukazał się prawie cztery lata po Gran Turismo 6, nie jest to pełnoprawna siódma odsłona cyklu – jednak nie jest to również tylko mały przedsmak siódemki, taki jak np. Gran Turismo 5 Prologue. Tak jak każda dotychczasowa gra z serii, Gran Turismo Sport jest dziełem japońskiego studia Polyphony Digital, które stanowi własność firmy Sony Computer Entertainment.

Mechanika

Ogólny zarys rozgrywki w Gran Turismo Sport jest trochę inny niż w poprzednich odsłonach cyklu. Główną osią zabawy są wyścigi sieciowe – codzienne oraz tygodniowe sezony pod patronatem organizacji FIA.  Kariera dla samotnego gracza opiera się na lekcjach zachowania na torze i doskonalenia technik pokonywania tras oraz na tzw. Ligach, czyli coraz trudniejszych wyścigach ze sztuczną inteligencją na wzór poprzednich części. Do dyspozycji mamy głównie samochody wyścigowe, ale nie zabrakło i znanych z ulic wersji fabrycznych oraz modeli koncepcyjnych, którymi możemy jeździć na wielu autentycznych torach oraz fikcyjnych trasach w różnych zakątkach świata.

Gran Turismo Sport bardziej uwypuklone niż dotychczas zostały tytułowe sporty motorowe. Studio Polyphony Digital podjęło współpracę z organizacją FIA (Federation Internationale de l’Automobile), by pozwolić graczom toczyć sieciowe zmagania oraz walczyć o tak samo prestiżowe tytuły i puchary, jak czynią to prawdziwi kierowcy wyścigowi na torach. Rywalizacja odbywa się na dwóch płaszczyznach – użytkownicy reprezentują swoje kraje lub ulubionych producentów samochodów. W parze z autentycznymi sportowymi doznaniami poszło zwiększenie realizmu modelu jazdy, ale deweloper dołożył starań, by Gran Turismo Sport było tak samo przystępne dla graczy jak poprzednie odsłony serii.

Kwestie techniczne

Z racji wspomnianego we wstępie opracowania omawianej produkcji z myślą o konsoli PlayStation 4, Gran Turismo Sport oferuje zauważalnie lepszą oprawę wizualną niż poprzednie gry z serii. Warto też wspomnieć, że tytuł ten obsługuje gogle wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / podzielony ekran     Liczba graczy: 1-20  

Ocena czytelników: 3 / 10 na podstawie 1171 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4.8 / 10 na podstawie 618 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 244,90 PLN

Gry podobne do Gran Turismo Sport

Klasyfikacja PEGI Gran Turismo Sport

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.
Recenzja gry Gran Turismo Sport – wyścigi z brakami, ale i z duszą
Recenzja gry Gran Turismo Sport – wyścigi z brakami, ale i z duszą

Recenzja 20 października 2017, 15:00

Wyścigi sieciowe w Gran Turismo Sport są trochę specyficzne i trzeba mieć świadomość, że wiele rzeczy dzieje się tu według dość oryginalnych zasad. W każdej grze tego typu problemem jest dobranie kierowców o podobnych umiejętnościach, bo wystarczy jeden maniak Destruction Derby lub po prostu ktoś nieznający toru, by zepsuć wszystkim wynik. Autorzy na wzór tego, co znamy z gry iRacing, wprowadzili system reputacji sieciowej, który rośnie, jeśli nie wypadamy z toru i nie uczestniczymy w kolizjach – nasi przeciwnicy są dobierani właśnie według niego. Jego skuteczność wyjdzie jednak dopiero w praniu, po dłuższych testach. Na razie musimy przymknąć oko na wszechobecny „ghosting”.