Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS3
Okładka Gran Turismo 5 Prologue (PS3)
OkładkaGran Turismo 5 Prologue (PS3)

Gran Turismo 5 Prologue PS3

Kolejna gra wyścigowa studia Polyphony Digital, stanowiąca przedsmak przygotowanej z myślą o konsolach kolejnej generacji produkcji Gran Turismo 5.

Wyścigi | samochodowe | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gran Turismo 5 Prologue Premiera PS3

26marca2008

pudełko PL

18kwietnia2008

Prologue jest produktem w założeniach mającym stanowić przedsmak atrakcji oferowanych przez pełną wersją piątej odsłony cyklu Gran Turismo. Z podobnym posunięciem mieliśmy już do czynienia w przypadku czwartej odsłony tej serii. Prologue do zaoferowania ma wybrane elementy finalnej wersji Gran Turismo 5. Mowa tu w szczególności o pojazdach i trasach. Bardzo duży nacisk położono także na możliwość uczestniczenia w rozgrywkach multiplayer. W ramach ciekawostki warto też dodać, iż save’y z Prologue mogą być wykorzystane w pełnej wersji programu, tak aby umożliwić sobie szybszy i bardziej komfortowy start.

W opisywanej „testowej” wersji GT5 możemy zapoznać się z około czterdziestoma pojazdami z finalnego produktu. Nie oznacza to niestety, iż wszystkie maszyny są w pełni grywalne. Niektóre wehikuły są bowiem zarezerwowane wyłącznie dla komputerowych przeciwników. Lista dostępnych w grze maszyn obejmuje zarówno nowsze, jak i starsze modele aut. Mowa tu między innymi o takich pojazdach jak Audi R8, Alfa Romeo Brera 3.2 JTS Q4, Mitsubishi Lancer Evolution X, Ferrari F430, Alfa Romeo 147 TI 2.0 Twin Spark, Audi TT, Lotus Elise, BMW Z4, Renault Clio Renault Sport V6, Ford Mustang GT, Acura NSX, Dodge Viper, czy Nissan Xanavi Nismo Z. Auta pojawiają się w wersjach seryjnych oraz stuningowanych. W wersji Prologue nie przewidziano niestety możliwości własnoręcznego rasowania posiadanych maszyn. Zmagania prowadzimy na czterech różnych torach, między innymi doskonale znanej sympatykom wyścigów japońskiej Suzuce.

Jak już zostało powiedziane, bardzo duży nacisk położono na sieciowy aspekt rozgrywki. Prologue oferuje pełne wsparcie dla produktu PlayStation Home, dzięki czemu można stać się częścią internetowego światka Gran Turismo. Pozwala to między innymi na porównywanie swoich wyników z osiągnięciami przyjaciół. Możemy także uczestniczyć w internetowych turniejach. W zmaganiach multiplayerowych może brać udział maksimum dwunastu graczy. W przypadku wyścigów rozgrywanych wyłącznie z komputerowymi przeciwnikami limit ten wzrasta aż do szesnastu pojazdów. Oprawa wizualna gry prezentuje oczywiście najwyższy możliwy poziom wykonania. Producent zadbał zarówno o szczegółowo wykonane modele pojazdów, jak i bogate w detale otoczenie. Po raz pierwszy w historii serii Gran Turismo pojawia się też możliwość wyboru kamery z wnętrza pojazdu, ukazującej cały kokpit.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / podzielony ekran  

Nośnik: 1 BD

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 723 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.9 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Gran Turismo 5 Prologue cena w dniu premiery: 139 PLN

Klasyfikacja PEGI Gran Turismo 5 Prologue

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.