Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS1
Okładka Gran Turismo (PS1)
OkładkaGran Turismo (PS1)

Gran Turismo PS1

Gra wyścigowa kładąca duży nacisk na realistyczne odtworzenie zachowania się samochodów podczas jazdy. Produkcja oferuje prawie 150 samochodów takich marek jak Honda, Mazda, Subaru czy Mitsubishi.

Wyścigi | samochodowe | elementy symulacyjne | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gran Turismo Premiera PS1

8maja1998

producent: Polyphony Digital wydawca: Sony Interactive Entertainment

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gran Turismo to wydana na platformę PS1 pierwsza odsłona kultowego cyklu gier wyścigowych. Produkcja została wydana w 1997 roku w Japonii i w 1998 roku na pozostałych rynkach. W chwili debiutu był to najbardziej zaawansowany symulator samochodowy dostępny na konsoli firmy Sony. Tytuł został stworzony przez firmę Polys Entertainment, która w 1998 zmieniła nazwę na Polyphony Digital. Pod takim mianem funkcjonuje ona do dzisiaj.

Mechanika

Gran Turismo na PS1 to gra wyścigowa kładąca nacisk na realistyczne odwzorowanie fizyki samochodów. Produkcja zawiera 140 pojazdów, których parametry gracz może modyfikować pomiędzy kolejnymi wyścigami. Przeglądając dostępne wehikuły, możemy trafić na takie marki jak Dodge, Honda, Toyota, Nissan i Subaru. Głównym celem zabawy jest zwyciężanie wyścigów rozgrywanych na jedenastu torach (oraz ich lustrzanych odbiciach).

Tryby gry

Produkcja studia Polys Entertainment oferuje dwa główne tryby rozgrywki – Arcade Mode oraz Gran Turismo Mode. W tym pierwszym gracz może swobodnie wybrać trasę oraz samochód, a zwycięstwa odblokowują nowe lokacje i wehikuły.

W Gran Turismo Mode za kolejne sukcesy kierowca nagradzany zostaje kredytami, za które kupuje nowe samochody oraz części do tuningu. By uzyskać dostęp do najbardziej prestiżowych zawodów, najpierw należy wyrobić sobie odpowiednie licencje poprzez kończenie specjalnych wyzwań.

Kwestie techniczne

Gran Turismo posiada wysokiej jakości trójwymiarową oprawę wizualną, zdaniem producentów wykorzystującą około 75% możliwości konsoli PlayStation. Zabawę umila licencjonowana ścieżka dźwiękowa, zawierająca utwory takich wykonawców jak Cubanate, Manic Street Preachers oraz Garbage.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: podzielony ekran   Liczba graczy: 1 - 2  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 81 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Gran Turismo: Odpowiednia dla każdego wieku.