Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS4PS5PS1PSPPSV
Okładka Ridge Racer Type 4 (PS4)
OkładkaRidge Racer Type 4 (PS4)

Ridge Racer Type 4

R4: Ridge Racer Type 4

Cyfrowa reedycja przebojowej gry wyścigowej z konsoli PlayStation. Czwarta odsłona zręcznościowej serii Ridge Racer oferuje typowy dla cyklu, arcade'owy model jazdy z naciskiem na efektowne pokonywanie zakrętów.

Wyścigi | samochodowe | reedycje/remastery/remaki | PSOne Classics | PS Plus Premium

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ridge Racer Type 4 Premiera

8mar2011

PSP PS1

28sie2012

PSV

21mar2023

PS4 PS5

Gry podobne do Ridge Racer Type 4

Need for Speed

Inertial Drift

DriveClub

Ridge Racer Type 4 to czwarta pełnoprawna odsłona bestsellerowego cyklu wyścigowego, zapoczątkowanego w 1993 roku na konsoli PlayStation oraz salonowych automatach. Za serię, pozostającą niezmiennie tytułem ekskluzywnym domowej konsoli Sony, odpowiada od samego początku japoński koncern Namco, znany m.in. z takich marek jak Ace Combat czy Tekken.

Cechą charakterystyczną cyklu Ridge Racer jest typowo zręcznościowy model jazdy, z naciskiem na efektowne pokonywanie zakrętów. Nie inaczej jest w jej czwartej odsłonie serii, która jednak wprowadza do rozgrywki nieco większe zróżnicowanie. Do dyspozycji mamy bowiem dwie klasy samochodów, które nieco inaczej zachowują się na zakrętach. Auta z klasy Drift reprezentują klasyczny dla serii model, w którym do wykonania poślizgu wystarczy jedno naciśnięcie hamulca. Driftowanie klasą Grip wymaga zaś utrzymania odpowiednich proporcji pomiędzy gazem i hamulcem.

Głównym wariantem rozgrywki jest tryb Grand Prix, podczas którego opowiadamy się po stronie jednej z czterech rywalizujących drużyn: Micro Mouse Mappy (Francja), Pac Racing Team (Japonia), Racing Team Solvalou (Włochy) oraz Dig Racing Team (USA). Przed przystąpieniem do rozgrywki wybieramy też jednego z czterech producentów: Lizard i Assoluto (z klasy Drift) lub Age Solo i Terrazi (z klasy Grip). W kolejnych wyścigach o rosnącym stopniu trudności musimy uzyskać kwalifikację, bądź możliwie jak najwyższe miejsce w stawce. Jest to rzecz o tyle ważna, że podczas rozgrywki odblokowujemy kolejne modele samochodów, a ich parametry zależne są ściśle od uzyskiwanych przez nas wyników. W wypadku, gdy nie są one wystarczające – otrzymujemy zaś co najwyżej możliwość ulepszenia już posiadanych wozów. Gra oferuje łącznie imponującą liczbę 320 pojazdów, choć podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu, są to modele całkowicie fikcyjne.

Ridge Racer Type 4 zawiera także tryby Time Attack oraz VS. Mode, w którym jako jedna z pierwszych gier wydanych na konsolach domowych, oferuje możliwość rywalizacji dwóch graczy na podzielonym ekranie. Pod względem oprawy, tytuł cechuje zdecydowanie najlepsza jakość grafiki z wszystkich dotychczasowych odsłon serii, dzięki szczegółowym modelom samochodów oraz tras i wykorzystaniu zaawansowanego cieniowania metodą Gourauda. Warto odnotować, że niektóre z wydań gry zawierały dodatkowy dysk CD z nieco okrojoną wersją pierwszego Ridge Racera (Ridge Racer Turbo lub Ridge Racer Hi-Spec Demo), zrealizowaną jednak w podrasowanej oprawie graficznej, porównywalnej z „czwórką”.

Ostatnia modyfikacja 15 marca 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: podzielony ekran   Liczba graczy: 1 - 2  

Klasyfikacja PEGI Ridge Racer Type 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Ridge Racer Type 4 Wymagania sprzętowe

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PS1
PSP
PSV
PS4
PS5