Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS2
Okładka Gran Turismo 3: A-Spec (PS2)
OkładkaGran Turismo 3: A-Spec (PS2)

Gran Turismo 3: A-Spec PS2

Trzecia odsłona popularnej serii wyścigowej studia Polyphony Digital, zapoczątkowanej w 1997 roku na konsoli PS One.

Wyścigi | samochodowe | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gran Turismo 3: A-Spec Premiera PS2

9lipca2001

pudełko PL

20lipca2001

Gran Turismo 3: A-Spec jest grą wyścigową autorstwa japońskiej firmy Polyphony Digital, na której czele stał Kazunori Yamauchi, projektant znany z dwóch wcześniejszych odsłon serii dostępnych na pierwszą konsolę PlayStation. Produkcja skierowana jest zarówno do fanów gatunku jak i osób interesujących się motoryzacją, dla których rywalizacja jest tylko dodatkiem do innych interesujących treści. Program początkowo nosił nazwę Gran Turismo 2000 i to właśnie pod nią został po raz pierwszy zaprezentowany na targach E3 w 2001 roku. Potem jednak twórcy zdecydowali się na zmianę w tytule, aby utrzymać ciągłość iteracji z wcześniej wydanymi odsłonami.

Mechanika

Na potrzeby gry Polyphony Digital przygotowało ponad sto pięćdziesiąt precyzyjnie wymodelowanych - jak na ówczesne możliwości konsoli PlayStation 2- samochodów. Był to znacznie zawężony wybór w stosunku do części drugiej, w której można było wybierać spomiędzy ponad sześciuset pojazdów. Niemniej jednak to właśnie część trzecia ustanawiała na początku millenium standardy, którymi starali się kierować także pozostali deweloperzy zajmujący się grami z gatunku wyścigów. Z myślą o "trójce" zaprojektowano ponad trzydzieści tras, z których część już wcześniej pojawiła się w poprzedniczkach. Poza znanymi i lubianymi wcześniej odcinkami, wprowadzono także zupełnie nowe, umiejscowione zarówno poza miastami, jak i w nich samych. Ponadto gracze mogli spróbować swoich sił na bardzo popularnej, amerykańskiej trasie Mazda Laguna Seca, której rzeczywisty odpowiednik znajduje się w stanie Kalifornia. Nowością w tej odsłonie serii są odcinki szutrowe, przeznaczone dla aut rajdowych.

Gra oferuje kilka trybów zabawy. Gran Turismo Mode skupia się na karierze kierowcy, który po zdobyciu odpowiednich licencji wymagających nauczenia się zarówno tych podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych manewrów, ściga się w coraz bardziej prestiżowych imprezach. Zdobycie wysokiej lokaty gwarantuje wypłatę odpowiedniej liczby kredytów, za które można dokupić kolejne, lepsze samochody, dzięki którym będzie można poprawić swoje osiągi i startować w następnych zawodach. W trybie Arcade wyścigi zostały podzielone na "bloki" zawierające w sobie pięć do sześciu tras dostępnych z pełnej puli zawartych w produkcji. Aby awansować dalej konieczne jest zaliczenie wszystkich dostęnych w takim "bloku" tras na jednym z trzech poziomów trudności. Możemy także próbować swoich sił zarówno w próbie czasowej, jak i rywalizacji z drugą osobą na podzielonym ekranie.

GT3, reklamowany jako symulator, tak naprawdę cechuje się jeszcze dość uproszczonym modelem jazdy i brakiem implementacji wizualnego systemu uszkodzeń pojazdu. Zachodzące na trasie interakcje pomiędzy samochodami, a także pomiędzy samochodami a elementami trasy nie były realistyczne i doczekały się miana "kartonowych" zderzeń. W biciu rekordów pomagało nawet umiejętne odbijanie się od barierek otaczających jezdnię. Pomimo tego, gra starała się symulować inne aspekty fizyki jazdy, choć działo się to w mocno uproszczony sposób w stosunku do rzeczywistości.

Kwestie techniczne

W Gran Turismo 3: A-Spec można skutecznie bawić się zarówno używając zwykłego joypada lub skorzystać z wielu dostępnych na rynku kierownic, dla których gra oferuje wsparcie. Dzieło Polyphony Digital uważane jest za jeden z kamieni milowych w rozwoju gatunku wyścigów i wywarło wielki wpływ na sposób projektowania tytułów powstających w przyszłości.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: podzielony ekran   Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 8,7 / 10 na podstawie 758 głosów czytelników.

Gran Turismo 3: A-Spec cena w dniu premiery: 89 PLN

Klasyfikacja PEGI Gran Turismo 3: A-Spec

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Gran Turismo 3: A-Spec Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
  • kierownica
  • link-kabel
  • dodatkowo (PS2): link-kabel