Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Medal of Honor - seria gier

Popularna seria pierwszoosobowych strzelanin (FPS), pozwalających graczom wcielić się w role żołnierzy. Cykli rozwijany przez koncern Electronic Arts uznawany jest za protoplastę konkurencyjnego Call of Duty.

Seria Medal of Honor zadebiutowała w 1999 roku na konsoli PlayStation. Prawdziwego przełomu dokonała jednak dopiero trzecia odsłona - Medal of Honor: Allied Assault wyprodukowana pod okiem Stevena Spielberga przez zespół deweloperski 2015, Inc (większość pracowników założyła później studio Infinity Ward) i wydana w 2002 roku w wersji na komputery PC.

Początkowo gry z tego cyklu osadzone były w realiach II wojny światowej, koncentrując się głównie na działaniach jednostek specjalnych z tego okresu (akcje dywersyjno-szpiegowskie, operacje militarne na tyłach wroga itp.). W 2010 roku wydawca zdecydował się jednak na radykalną zmianę, przenosząc akcję w czasy współczesne.

Rozgrywka nie odbiega od standardów gatunku. Gracz wciela się w rolę żołnierza i obserwuje wydarzenia z perspektywy pierwszej osoby. Jego zadaniem jest na ogół wykonanie określonych celów misji (np. wysadzenie obiektu, uwolnienie jeńca, kradzież tajnych dokumentów). Posługuje się przy tym różnego rodzaju bronią, w tym pistoletami, karabinami maszynowymi i snajperskimi, granatami. W niektórych grach pojawiają się także sekwencje związane z obsługą pojazdów. Poza kampanią główną, przeznaczoną na ogół do zabawy jednoosobowej, gracze mogą spróbować swoich sił także w popularnych wariantach starć multiplayer.

W różnych okresach czasu za deweloping gier z cyklu Medal of Honor odpowiadali różni deweloperzy, w tym DreamWorks Interactive, EA Los Angeles, Rebellion Developments, EA Canada i Danger Close. To ostatnie dokonało znaczących zmian w stylistyce oprawy audio-wizualnej, która nabrała większego realizmu, w czym duża zasługa zastosowania wydajnego silnika Frostbite 2 znanego m.in. z Battlefield 3.

Medal of Honor: Above and Beyond
Medal of Honor: Above and Beyond

Akcji 11 grudnia 2020

Medal of Honor: Above and Beyond to pierwszoosobowa strzelanka wykorzystująca technologię wirtualnej rzeczywistości. Akcja toczy się w trakcie II wojny światowej, a gracz wciela się w agenta amerykańskiego wywiadu.

PC

Medal of Honor: Warfighter
Medal of Honor: Warfighter

Akcji 23 października 2012

Bezpośrednia kontynuacja gry Medal of Honor, stanowiącej swoisty restart tej bestsellerowej serii strzelanin FPS, rozwijanej od 1999 roku przez koncern EA. Za powstanie gry odpowiada ponownie studio Danger Close (znane wcześniej jako EA Los Angeles). Oparta na rzeczywistych wydarzeniach kampania fabularna skupia się wykorzystywanej przez terrorystów niebezpiecznej substancji, znanej jako pentryt. Wcielając się w znane z poprzedniej części gry postaci, uczestniczymy w tajnych operacjach antyterrorystycznych na terenie Somalii, Jemenu, Bośni czy Filipin. Podobnie jak w wypadku poprzedniczki, cechą charakterystyczną gry jest wyraźne oddzielenie kampanii jednoosobowej od trybu multiplayer. Podczas zmagań wieloosobowych wcielamy się w członków 12 kluczowych jednostek specjalnych z całego świata, wśród których znalazł się także polski GROM. Pod względem technicznym gra korzysta z silnika Frostbite 2, znanego m.in. z Battlefield 3.

PCX360PS3

Medal of Honor
Medal of Honor

Akcji 12 października 2010

Kolejna odsłona bestsellerowej serii Medal of Honor, stanowiąca swoisty restart cyklu i przenosząca graczy – po raz pierwszy w historii serii – w realia współczesnych konfliktów zbrojnych. Produkcja jest efektem współpracy studia Danger Close oraz EA DICE, które opracowały odpowiednio tryb jedno- i wieloosobowy. W grze wcielamy się w członków dwóch elitarnych amerykańskich oddziałów, Tier 1 oraz US Rangers, które w poszczególnych misjach wzajemnie się wspomagają. Akcja toczy się głównie na terytorium Afganistanu, gdzie bohaterowie próbują stawić czoła wzrastającemu zagrożeniu terroryzmem, a większość z misji przygotowana została na bazie autentycznych działań militarnych w tym rejonie. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w grze dwóch odmiennych silników graficznych. Tryb jednoosobowy zrealizowano w oparciu o podrasowany, choć nieco już wysłużony Unreal Engine 3, zaś w wariancie multiplayer korzystamy z silnika Frostbite, znanego m.in. z Battlefield: Bad Company 2.

PCX360PS3

Medal of Honor: Airborne
Medal of Honor: Airborne

Akcji 4 września 2007

Po serii spin-offów wydanych na konsole szóstej generacji, popularna seria gier FPS powraca w swej pełnoprawnej, multiplatformowej odsłonie. Zgodnie z podtytułem gry, wydarzenia II wojny światowej obserwujemy tym razem oczami spadochroniarza Boyda Taversa, reprezentującego 82 Dywizję Powietrzno-Desantową armii USA. Ukazane w grze wydarzenia podzielone zostały na sześć kampanii, rozgrywających się w okresie 1943-45 na terenie Sycylii, Normandii, Holandii oraz Niemiec, a wybór miejsca zrzutu determinuje w pewnym stopniu nasze kolejne poczynania. Twórcy nie zapomnieli oczywiście o wiernie odwzorowanej broni z okresu II wojny, które dodatkowo możemy ulepszać, wyposażając je w ekstra uchwyt, magazynek itp. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon serii, Airborne stworzono na silniku Unreal Engine 3, co wpłynęło pozytywnie na jakość oprawy graficznej, animacje i mimikę postaci. Całość uzupełnia zaś rozbudowany tryb multiplayer, przeznaczony do zabawy w trybie kooperacji nawet 12 osób.

PCX360PS3PS2XBOX

Medal of Honor: Vanguard
Medal of Honor: Vanguard

Akcji 23 marca 2007

Przeznaczona wyłącznie dla graczy konsolowych strzelanina FPS w realiach II wojny światowej, będąca kolejną z pobocznych odsłon bestsellerowej serii Medal of Honor. W tej części gry deweloperzy z firmy Electronic Arts skupili się na losach kaprala Franka Keegana z amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Wraz z nim oraz jego towarzyszami broni lądujemy najpierw na Sycylii, aby wraz z postępami działań wojennych przenieść się w okolice Renu i wziąć udział w słynnej operacji o kryptonimie Varsity z marca 1945 roku. Szlak bojowy w grze Medal of Honor: Vanguard stanowi swoisty hołd dla amerykańskich spadochroniarzy, którzy wnieśli niezwykle istotny wkład w przebieg wojny oraz ostateczne pokonanie hitlerowskiego zagrożenia. Tradycyjnie dla serii, wszystkie scenariusze bitewne odtworzone zostały zgodnie z ich historycznymi realiami, a do naszej dyspozycji oddano autentyczną broń z okresu II wojny światowej.

PS2Wii

Medal of Honor: Heroes 2
Medal of Honor: Heroes 2

Akcji 8 lutego 2007

Kolejna odsłona popularnej strzelaniny, w której akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Wcielamy się w oficera amerykańskiego wywiadu, wykonując misje na tyłach wroga.

PSPWii

Medal of Honor: Heroes
Medal of Honor: Heroes

Akcji 23 października 2006

Medal of Honor: Heroes jest grą z gatunku FPS, należącą do słynnej serii ze stajni Electronic Arts i przygotowaną wyłącznie z myślą o kieszonkowej konsoli PlayStation Portable. Developerzy przedstawili nam nigdzie nie prezentowane dotąd przygody porucznika Jimmy'ego Pattersona, sierżanta Johna Bakera i porucznika Williama Holta.

PSP

Medal of Honor: Wojna w Europie
Medal of Honor: Wojna w Europie

Akcji 7 czerwca 2005

Kolejna konsolowa odsłona rozwijanej przez firmę Electronic Arts serii drugowojennych strzelanin FPS Medal of Honor. Po krótkiej wycieczce w rejony Pacyfiku, tym razem cykl przenosi nas ponownie na areny europejskie, gdzie wcielamy się w postać porucznika Williama Holta, wybranego do wypełnienia szeregu tajnych misji specjalnych w roli dowódcy nowo utworzonego oddziału OSS. Wraz z nim możemy wpłynąć na przebieg czterech wielkich bitew, rozgrywających się we Francji, Afryce Północnej, pod Stalingradem oraz w Ardenach. Medal of Honor: Wojna w Europie składa się z 12 scenariuszy, wypełnionych szeregiem zadań głównych i pobocznych, w których skorzystamy z pokaźnego arsenału 35 rodzajów broni. Oprócz podrasowanej oprawy graficznej oraz fizyki, za którą odpowiada realistyczny silnik Havok 2.0, nowością w serii jest specjalny tryb Rally Mode, po którego aktywowaniu protagonista na chwilę staje się nieśmiertelny, poruszając się szybciej i zabijając przeciwników jednym celnym strzałem.

PS2XBOXGCN

Medal of Honor: Wojna na Pacyfiku
Medal of Honor: Wojna na Pacyfiku

Akcji 4 listopada 2004

Kontynuacja bestsellerowej pierwszoosobowej strzelaniny Medal of Honor: Allied Assault, wydanej w 2002 roku przez firmę Electronic Arts. Akcja kolejnej odsłony, opracowanej tym razem przez wewnętrzne studia EA, skupia się na walkach amerykańsko-japońskich, toczonych w okresie II wojny światowej w rejonie Pacyfiku. Poczynając od historycznego ataku na bazę Pearl Harbor, a skończywszy na słynnej bitwie o Guadalcanal, w grze uczestniczymy w szeregu misji rozgrywających się w dżungli, bazach wojskowych i na okrętach wojennych – walcząc zarówno samotnie, jak i ramię w ramię z innymi członkami oddziału. W porównaniu z pierwowzorem, w Pacific Assault pojawia się znacznie więcej przerywników filmowych, ilustrujących toczące się wydarzenia i zmiany zachodzące w psychice bohatera. Poszczególne misje cechuje też większa nieliniowość, pozwalająca ukończyć je na kilka różnych sposobów. Pod względem technicznym gra wykorzystuje podrasowany silnik Quake’a III, wykorzystany w pierwszej odsłonie serii.

PC

Medal of Honor: Infiltrator
Medal of Honor: Infiltrator

Akcji 17 listopada 2003

Bardzo popularna, wojenna seria Medal of Honor wraca na GBA, tym razem doskonale wykorzystując możliwości sprzętowe konsolki Nintendo.

GBA

Medal of Honor: Rising Sun
Medal of Honor: Rising Sun

Akcji 11 listopada 2003

Kolejna odsłona popularnej serii Medal of Honor, opracowana ponownie przez studio Danger Close Games wyłącznie z myślą o graczach konsolowych. W tej części serii wcielamy się w postać amerykańskiego kaprala Josepha Griffina i w odróżnieniu od poprzednich części cyklu – koncentrujących się na walkach w Europie – przenosimy się na przepastne wody Pacyfiku, aby wziąć udział w rozgrywających się tam walkach amerykańsko-japońskich. Pod względem mechaniki Medal of Honor: Rising Sun korzysta ze sprawdzonych rozwiązań serii, oferując graczom 9 zróżnicowanych misji, podczas których mamy możliwość przetestowania 12 wiernie odwzorowanych broni, a także skorzystania ze sprzętu ciężkiego np. działek przeciwlotniczych. Sukcesy gracza nagradzane są medalami, a w miarę postępów w grze odblokowujemy całą masę materiałów dodatkowych, poświęconych II wojnie światowej. Kampanię jednoosobową uzupełnia zaś rozbudowany tryb multiplayer (w trybie split-screen lub przez internet).

PS2XBOXGCN

Medal of Honor: Frontline
Medal of Honor: Frontline

Akcji 28 maja 2002

Kontynuacja zapoczątkowanej na konsoli PlayStation serii wojennych strzelanin FPP, uważanej za pierwowzór konkurencyjnego cyklu Call of Duty. W grze Medal of Honor: Frontline wcielamy się w postać porucznika Jimmy’ego Pattersona z amerykańskiej OSS, przenosząc się w najgorętsze miejsca II wojny światowej. W grze weźmiemy udział w efektownym desancie na plażę Omaha (misja zainspirowana filmem Szeregowiec Ryan), zwiedzimy wnętrze niemieckiego u-boota, stoczymy bój o strategicznie położony most w Nijmegen, by wreszcie porwać prototypowy niemiecki samolot, mogący odmienić losy całej wojny. Mechanika rozgrywki nie odbiega od rozwiązań znanych z poprzednich odsłon serii, stwarzając realistyczne wrażenie uczestnictwa w prawdziwym wojennym piekle, potęgowane przez sugestywną oprawę dźwiękową. Podczas zabawy uczestniczymy w otwartej wymianie ognia oraz sekwencjach skradankowych, czyniąc użytek z całej masy zróżnicowanych broni, wzorowanych na autentycznym arsenale z okresu II wojny światowej.

PS3PS2XBOXGCN

Medal of Honor: Allied Assault
Medal of Honor: Allied Assault

Akcji 22 stycznia 2002

Opracowana przez ekipę studia 2015 taktyczna strzelanina FPS, stanowiąca pierwszą pecetową odsłonę serii zapoczątkowanej w 1999 roku na konsoli PlayStation. Akcja gry toczy się w latach 1942-45, a gracze wcielają się w postać amerykańskiego rangera Mike’a Powella, który, zwerbowany w szeregi organizacji wywiadowczej OSS, bierze udział w najsłynniejszych kampaniach II wojny światowej. W grze czeka na nas 20 zróżnicowanych misji, w których wykonujemy nie tylko delikatne zadania na tyłach wroga, ale również bierzemy udział w szeroko zakrojonych operacjach wojskowych, takich jak słynne lądowanie w Normandii. Wśród dostępnego w grze arsenału znajdziemy ponad 20 wiernie odwzorowanych broni z czasów II wojny, a także działa stacjonarne i kilkanaście pojazdów zmechanizowanych. O oprawę wizualną gry zadbał silnik Quake’a III, zaś w ścieżce dźwiękowej usłyszymy oryginalne orkiestrowe kompozycje autorstwa Michaela Giacchino, znanego z takich filmowych hitów, jak Star Trek czy Lost.

PC

Medal of Honor: Underground
Medal of Honor: Underground

Akcji 23 października 2000

Kontynuacja osadzonej w realiach II wojny światowej strzelaniny FPP studia DreamWorks Interactive, która ukazała się w roku 1999 wyłącznie na konsolach PlayStation. Fabuła Medal of Honor: Underground stanowi swoisty prequel wydarzeń opisanych w poprzedniczce, a podczas zabawy wcielamy się w postać kobiety imieniem Manon Batiste – członkini francuskiego ruchu oporu, zwerbowanej do współpracy przez amerykańskie Biuro Służb Strategicznych. W toku rozgrywki protagonistka wykonuje rozmaite zadania w takich krajach jak Francja, Niemcy, Włochy, Grecja czy Maroko. Pod względem mechaniki produkcja nie odbiega od rozwiązań znanych z pierwowzoru, tak więc prócz otwartej konfrontacji z wrogami, część zadań wymaga od gracza skradania się lub działania pod przykrywką. Całość zrealizowana została ponownie z iście filmowym rozmachem i okraszona epicką ścieżką dźwiękową Michaela Giacchino. Kampanię fabularną dla jednego gracza uzupełniają też proste opcje rozgrywki multiplayer.

PS1GBA

Medal of Honor (1999)
Medal of Honor (1999)

Akcji 31 października 1999

Zrealizowana z filmowym rozmachem strzelanina FPP w realiach II wojny światowej, za której powstanie odpowiada współzałożone przez Stevena Spielberga studio DreamWorks Interactive. W grze Medal of Honor wcielamy się w postać byłego pilota, porucznika Jimmy’ego Pattersona, zwerbowanego do współpracy przez OSS. Akcja rozgrywa się w końcowym okresie wojny, a zadaniem naszego bohatera jest wykonywanie rozmaitych zadań na terenie takich państw, jak Francja, Niemcy czy Norwegia. Pod względem mechaniki produkcja stawia na nieco bardziej taktyczne podejście do rozgrywki, bo choć w toku zabawy nie brak okazji do otwartej wymiany ognia z przeciwnikami, część z powierzanych nam zadań wymaga podejścia skradankowego i cichego przekradania się na pozycje wroga. Atutem produkcji jest dość bogaty arsenał wzorowany na autentycznej broni z okresu II wojny światowej, a także epicka ścieżka dźwiękowa autorstwa Michaela Giacchino.

PS1