Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Test Drive - seria gier

Jedna z najstarszych i najbardziej znanych serii gier samochodowych w historii branży. Cykl wykreowany został przez studio Distinctive Software, a w jego rozwoju udział miały także ekipy deweloperskie Accolade, Eden Games, Pitbull Syndicate i Monster Games.

Geneza serii Test Drive sięga lat 80. ubiegłego wieku. Pierwsza gra z cyklu wydana została w 1987 roku na komputerach 8/16-bit (m.in. Amiga 500, Atari ST i Commodore C-64). Wyniki sprzedaży – 500 tys. kopii był wówczas imponujący, co zachęciło twórców do przygotowania kontynuacji. Kolejne gry - The Duel: Test Drive II (1989) i Test Drive III: The Passion (1990) powtórzyły sukces. Niestety, problemy finansowe wydawcy, a także spadek jakości następnych odsłon cyklu (w tym średnio udane spin-offy) przyczyniły się do spadku popularności marki. Serię udało się wydobyć z cienie dopiero studiu Eden Games, które na zlecenie koncernu Infogrames/Atari przygotowało gry Test Drive Unlimited (2006) i Test Drive Unlimited 2 (2011).

Od samego początku seria Test Drive uznawana jest za jedną z najbardziej innowacyjnych dla gatunku gier samochodowych. Przyczyniła się ona do popularyzacji takich rozwiązań jak widok z kamery we wnętrzu kabiny kierowcy, zastosowanie trójwymiarowej grafiki, czy wkomponowanie funkcji społecznościowych w mechanikę gry.

Poszczególne odsłony cyklu Test Drive wyraźnie różnią się charakterem – od stricte zręcznościowego (np. Test Drive 5), poprzez symulacyjny (Test Drive: Le Mans) aż po lifestyle'owy (Test Drive Unlimited). Wspólnym mianownikiem jest na ogół spora liczba super samochodów, za kierownicą których można zasiąść i mocno urozmaicone trasy wyścigów. W większości nowszych odsłon cyklu gracze mają możliwość rywalizowania z komputerową sztuczną inteligencją lub żywymi przeciwnikami, w tym również za pośrednictwem sieci Internet.

Test Drive Unlimited: Solar Crown
Test Drive Unlimited: Solar Crown

Wyścigi 2023

Trzecia część podserii gier wyścigowych z otwartym światem, wchodzącej w skład cyklu Test Drive. Test Drive Unlimited: Solar Crown jest dziełem studia Kylotonn, a wydaniem tej produkcji zajęła się firma Nacon, która w 2016 roku przejęła prawa do tej kultowej marki.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Test Drive: Ferrari Racing Legends
Test Drive: Ferrari Racing Legends

Wyścigi 3 lipca 2012

Spin-offowa odsłona popularnego cyklu wyścigowego Test Drive, poświęcona tym razem tylko i wyłącznie tytułowej marce samochodów Ferrari. Za powstanie gry odpowiada zespół Slightly Mad Studios, znany z dwóch ciepło przyjętych części serii Need for Speed: Shift. W grze zasiadamy za kierownicą ponad 50 modeli Ferrari, produkowanych w latach 1947-2009. Prócz popularnych wozów sportowych, znajdziemy tu także samochody klasy GTR oraz bolidy Formuły 1. Podczas kampanii, podzielonej na trzy okresy historyczne, otrzymujemy do dyspozycji charakterystyczne dla danego okresu modele, którymi bierzemy udział w kilku rodzajach wyścigów, osiągając stawiane przed nami cele i odblokowując kolejne samochody. W grze odwzorowano ponad 30 realnie istniejących tras, takich jak Nurburgring, Silverstone czy Monza. Model jazdy przypomina ten zastosowany w Shift 2, łącząc aspiracje symulacyjne ze zręcznościową swobodą. Dla amatorów rywalizacji przewidziano też tryb wieloosobowy dla max. 8 graczy.

PCX360PS3

Test Drive Unlimited 2
Test Drive Unlimited 2

Wyścigi 8 lutego 2011

Kontynuacja bestsellerowej gry Test Drive Unlimited, która tchnęła nowego ducha w klasyczną serię wyścigową, zapoczątkowaną jeszcze w 1987 roku przez firmę Accolade. Akcja TDU 2 toczy się w dwóch lokacjach: na hiszpańskiej Ibizie oraz dostępnej w dalszej części rozgrywki hawajskiej wyspie Oahu, znanej z pierwszej części gry. Po obu z nich możemy swobodnie się poruszać, podejmując kolejne wyścigowe wyzwania. W miarę postępów w grze nabywamy kolejne wille i apartamenty, ale przede wszystkim nowe, luksusowe samochody. Mechanika rozgrywki uległa kilku zmianom, wśród których wymienić należy turnieje, rozgrywane zamiast pojedynczych wyścigów oraz specjalne licencje, które zdobywamy celem odblokowania kolejnych wyzwań. Tryb dla jednego gracza wzbogacony został wątkiem fabularnym, lecz główny nacisk położono na rywalizację w wariancie multiplayer. Dzięki ulepszonemu silnikowi, rozgrywka toczy się zarówno w dzień, jak i w nocy, przy zmieniających się warunkach pogodowych.

PCX360PS3

Test Drive Unlimited
Test Drive Unlimited

Wyścigi 5 września 2006

Nowe wcielenie popularnej serii samochodowej, zapoczątkowanej jeszcze w 1987 roku przez studio Distinctive Software i firmę Accolade. Test Drive Unlimited powstał pod egidą firmy Atari, a za jego powstanie odpowiada studio Eden Games, znane dotąd głównie za sprawą zręcznościowego cyklu rajdowego V-Rally. Główną zmianą w stosunku do poprzednich odsłon serii jest oddanie do dyspozycji graczy rozległego, otwartego świata, jakim jest wiernie odwzorowana, hawajska wyspa Oahu. Jej teren możemy swobodnie eksplorować, podejmując szereg zróżnicowanych wyzwań wyścigowych i zarabiając gotówkę, pozwalającą na stopniową rozbudowę garażu o nowe modele pojazdów – łącznie ponad 90 licencjonowanych samochodów oraz motocykli. Podczas zabawy możemy modyfikować swojego awatara, ubierając go w ciuchy znanych projektantów, a także zakupić nowy dom z bardziej pojemnym garażem. Całość uzupełnia nowatorski tryb multiplayer, pozwalający – niczym w grach MMO – na rywalizację tysięcy graczy w tym samym momencie.

PCX360PS2PSP

Driven to Destruction
Driven to Destruction

Wyścigi 24 sierpnia 2004

Kolejna odsłona kultowej serii ścigałek, tym razem koncentrująca uwagę gracza na tytułowej destrukcji. Do wyboru rozbudowana kariera lub bogaty wachlarz trybów multiplayer (do 4 osób).

PS2XBOX

Test Drive Overdrive
Test Drive Overdrive

Wyścigi 27 maja 2002

Kolejna odsłona słynnej serii wyścigów samochodowych, która zapoczątkowana została w 1987 roku. TD Overdrive nie jest realistyczną symulacją - ma zręcznościowy model jazdy. Wyścigi rozgrywają się w czterech głównych miastach, a do wyboru jest ok. 20 modeli sportowych aut.

PS2XBOX

Test Drive Off-Road: Wide Open
Test Drive Off-Road: Wide Open

Wyścigi 24 sierpnia 2001

Dynamiczne i zarazem dość realistyczne wyścigi samochodowe, w których zasiadamy za kierownicą jednego z kilkudziesięciu licencjonowanych aut terenowych. Gra oferuje zróżnicowany wachlarz trybów rozgrywki.

PS2XBOX

Test Drive Cycles
Test Drive Cycles

Wyścigi 30 sierpnia 2000

Spin-off serii wyścigowej Test Drive stworzony dla entuzjastów dwóch kółek. Ścigamy się z przeciwnikami jednym z przeszło trzydziestu licencjonowanych motocykli na jedenastu pełnych niebezpieczeństw trasach rozsianych po całym świecie.

PC

Test Drive: Le Mans
Test Drive: Le Mans

Wyścigi 31 marca 2000

Test Drive: Le Mans jest symulacją słynnych 24-godzinnych wyścigów samochodowych. Gra wyprodukowana została przez studio Eutechnyx i korzysta z oficjalnej licencji Automobile Club de l'Ouest, organizatora 24h Le Mans. Gracze mają okazję zasiąść za kierownicą ponad 50 wiernie odwzorowanych samochodów i wziąć udział w rywalizacji na 8 autentycznych torach. Twórcy zadbali o realistyczną fizykę jazdy oraz atrakcyjną oprawę wizualną wyścigów.

PC

Test Drive 6
Test Drive 6

Wyścigi 31 października 1999

Szósta odsłona serii Test Drive i zarazem trzecia przygotowana przez studio Pitbull Syndicate. Gracze mają okazję w mocno zręcznościowym stylu pościgać się ponad trzydziestoma superszybkimi samochodami.

PC

Test Drive: Off Road 3
Test Drive: Off Road 3

Wyścigi 27 października 1999

Test Drive: Off Road 3 jest trzecią odsłoną spin-offowej gałęzi serii Test Drive. Gra wyprodukowana została przez studio deweloperskie firmy Infogrames z myślą o fanach jazdy samochodami terenowymi. Gracze mogą spróbować swoich sił w wyścigach rozgrywanych w trudnym terenie, siadając za kierownicą m.in. potężnego Hummera.

PC

Test Drive 5
Test Drive 5

Wyścigi 30 listopada 1998

Piąta odsłona popularnej serii gier wyścigowych charakteryzujących się dużą dawką realizmu. Staramy się pokonać rywali na osiemnastu dostępnych w grze torach, unikając jednocześnie kontaktu z patrolami policyjnymi lub sami zasiadamy za kierownicą radiowozu i próbujemy zatrzymać pojazdy przeciwników.

PC

Test Drive: Off-Road 2
Test Drive: Off-Road 2

Wyścigi 31 października 1998

Druga odsłona spin-offu serii Test Drive skierowana do zwolenników jazdy przełajowej. Zasiadamy za kierownicą jednego z licencjonowanych samochodów z Hummerem na czele i staramy się prześcignąć rywali na kilkunastu trasach pokrytych błotem, śniegiem lub piachem.

PC

Test Drive 4
Test Drive 4

Wyścigi 3 listopada 1997

Czwarta odsłona popularnej serii gier wyścigowych, która stara się w miarę realistycznie oddawać zmagania superszybkich samochodów po ulicach miast i bezdrożach.

PCPS1

Test Drive: Off-Road
Test Drive: Off-Road

Wyścigi 1 lutego 1997

Pierwsza odsłona cyklu gier zręcznościowych skierowanych do miłośników pojazdów terenowych, wydana pod szyldem popularnej serii wyścigowej. Przemierzamy trudne trasy, pełne błota, piachu lub śniegu, za kierownicą Hummera, Land Rovera czy innych samochodów licencjonowanych marek znanych miłośnikom Off-roadu.

PC

Test Drive III: The Passion
Test Drive III: The Passion

Wyścigi 20 września 1990

Test Drive III: The Passion jest trzecią odsłoną legendarnego cyklu samochodowych symulacji. W odróżnieniu od wcześniejszych części serii, gra stworzona została przez wewnętrzny zespół deweloperski firmy Accolade i posiada trójwymiarowe środowisko graficzne. Gracze mają okazję posmakować jazdy trzema modelami luksusowych aut - Chevrolet CERV III, Pininfarina Mythos i Lamborghini Diablo.

PC

Test Drive II: The Duel
Test Drive II: The Duel

Wyścigi 7 lipca 1989

Druga odsłona Test Drive, kultowej serii gier przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, pozwalającej poczuć namiastkę jazdy szybkimi samochodami wyścigowymi, nieosiągalnymi dla przeciętnego użytkownika dróg.

PC

Test Drive (1987)
Test Drive (1987)

Wyścigi 6 czerwca 1987

Jeden z najstarszych wyścigów samochodowych. Gra pozwala wybrać jeden spośród pięciu samochodów i ścigać się na górskich trasach.

PC