Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Haemimont Games

Firma producent

Niezależne bułgarskie studio deweloperskie działające od 1997 roku. Firma, której siedziba mieści się w Sofii, zatrudnia ponad pięćdziesięciu pracowników, a jest znana przede wszystkim z tworzenia RTS-ów. Niemniej zespół ma w swoim portfolio również produkcje reprezentujące inne gatunki, a jego dzieła (oparte na autorskim silniku graficznym) można znaleźć zarówno na komputerach osobistych i konsolach, jak i na urządzeniach mobilnych.

Historia

Studio Haemimont Games zostało założone przez Gabriela Dobreva we wrześniu 1997 roku. Z uwagi na fakt, że na potrzeby swojego debiutanckiego dzieła zespół musiał opracować autorski silnik graficzny, pierwsza produkcja sygnowana jego logo, czyli RTS zatytułowany Tzar: Ciężar korony, trafiła do sprzedaży niemal trzy lata później.

Tytuł odniósł sukces, a od tej pory ekipa skoncentrowała się na tworzeniu strategii czasu rzeczywistego, czyli: Celtic Kings: Rage of War (2002), Nemesis of the Roman Empire (2004), Rising Kingdoms (2005), Imperivm III: The Great Battles of Rome (2006), Glory of the Roman Empire (2006), Imperium Romanum (2008) oraz Grand Ages: Rome (2009).

W międzyczasie firma Kalypso Media zdecydowała się powierzyć omawianemu zespołowi zadanie stworzenia trzeciej części serii Tropico. Tytuł trafił do sprzedaży w 2009 roku, otwierając nowy rozdział w historii studia; w kolejnych latach twórcy opracowali bowiem dwie następne odsłony tego popularnego cyklu, wydane w 2011 oraz 2014 roku. W międzyczasie deweloperzy eksperymentowali jednak z nowymi dla siebie gatunkami – w 2011 roku dostarczyli grę akcji pod tytułem The First Templar, w 2013 roku strategię turową Omerta: Miasto gangsterów, z kolei w 2015 roku oddali w ręce graczy Victora Vrana, czyli ciepło przyjętego hack’n’slasha.

Od premiery tego ostatniego musiały minąć trzy lata, nim gracze otrzymali kolejną produkcję autorstwa Haemimont Games: city builder zatytułowany Surviving Mars. Na przestrzeni kolejnych lat zespół zajmował się jego rozbudową, tworząc zarówno szereg mniejszych dodatków, jak i trzy duże rozszerzenia: Space Race, Green Planet oraz Below and Beyond. W międzyczasie jednak twórcy pracowali jeszcze nad dwoma innymi projektami.

Pierwszym z nich była wydana w kwietniu 2023 roku przez Frontier Foundry strategia z elementami survivalowymi, zatytułowana Stranded: Alien Dawn. Produkcja, w której gracze mogli spróbować swoich sił w roli zarządców pozaziemskiej kolonii, trafiła na komputery osobiste i konsole. Na platformie Steam omawiana pozycja doczekała się bardzo ciepłego przyjęcia, o czym świadczyły „bardzo pozytywne” recenzje. Branżowe media również były dla niej łaskawe; według serwisu Metacritic, średnia przyznanych jej ocen wynosiła 81/100.

Drugim projektem, nad którym pracowało Haemimont Games, była zapowiedziana jeszcze we wrześniu 2021 roku gra Jagged Alliance 3. Choć mogło się wydawać, że deweloperzy porywają się z motyką na słońce, gdyż na przestrzeni lat żadne studio nie zdołało sprostać oczekiwaniom fanów tej kultowej serii, ostatecznie zespół wyszedł z tego starcia obronną ręką. Produkcja trafiła na komputery osobiste w lipcu 2023 roku i odniosła sukces artystyczny; podobnie jak poprzednie dzieło studia, na platformie Steam cieszyła się „bardzo pozytywnymi” recenzjami, z kolei średnia ocen przyznanych jej przez branżowe media wynosiła 81/100. W parze z wysokimi ocenami szły wysokie słupki sprzedaży; dość powiedzieć, że Jagged Alliance 3 zaliczyło najlepszy debiut spośród wszystkich gier z portfolio Haemimont Games, a w dniu premiery jednocześnie bawiło się w nim ponad 25 tysięcy graczy.