Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Stranded: Alien Dawn (PC)
OkładkaStranded: Alien Dawn (PC)

Stranded: Alien Dawn PC

Strategia z elementami survivalowymi, w której przejmujemy kontrolę nad grupą kolonistów i budujemy bazę na obcej planecie. Stranded: Alien Dawn jest dziełem studia Haemimont Games – autorów pokrewnego tematycznie Surviving Mars oraz trzech części serii Tropico.

Strategiczne | science fiction | ekonomiczne | sandbox | kolonizacyjne | survival | budowa miasta | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Stranded: Alien Dawn Premiera PC

wczesny dostęp

październik2022

2023

Steam

2023

producent: Haemimont Games wydawca: Frontier Foundry

Angielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Stranded: Alien Dawn

Surviving Mars

Aven Colony

Anno 2070

E3 2021

Stranded: Alien Dawn jest grą strategiczną z elementami survivalowymi. Produkcja została opracowana przez studio Haemimont Games, które ma w swoim dorobku między innymi trzy gry z serii Tropico, a także pokrewne tematycznie Surviving Mars.

Fabuła

Stranded: Alien Dawn zabiera nas w podróż do uniwersum science fiction, a dokładnie – na obcą planetę, na której twarde lądowanie zaliczyła grupa kolonistów. Los każdego z ocalałych spoczywa w naszych rękach i tylko od nas zależy, ile tytułowych „obcych świtów” uda im się zobaczyć.

Mechanika

W Stranded: Alien Dawn akcję oglądamy z lotu ptaka. Podczas rozgrywki naszym głównym celem jest stworzenie dobrze chronionej i prosperującej bazy. Choć zaczynamy od niewielkiego i stosunkowo prostego obozowiska, pozyskując surowce i wznosząc kolejne budynki, stopniowo przekształcamy je w prawdziwą twierdzę. By nasza placówka mogła się bronić przed agresywnymi zwierzętami, nieprzewidywalnymi (czasami wręcz gwałtownymi) zjawiskami pogodowymi i chorobami, musimy też zadbać o jej rozwój technologiczny. Prowadząc badania, zyskujemy dostęp między innymi do bardziej skutecznej broni (pokroju zautomatyzowanych wieżyczek) czy lekarstw.

Oczywiście kolonia nie mogłaby istnieć bez naszych podopiecznych. Należy więc zaspokajać ich podstawowe potrzeby, zapewniając im pożywienie (które zdobywamy, uprawiając ziemię bądź polując na miejscową faunę), ciepło i światło. Poza tym musimy spełniać ich rozmaite zachcianki, na czele z dostępem do rozrywki. Warto przy tym pamiętać, że każdy ocalały ma swoją własną historię, unikalny zestaw mocnych i słabych stron oraz smykałkę do różnych rzeczy. Nasza w tym głowa, by poszczególni koloniści z czasem rozwijali swe najlepsze zdolności.

Dzięki losowym wydarzeniom fabularnym, każda rozgrywka wiąże się tu z koniecznością stawienia czoła odmiennym wyzwaniom. By nie dać się zaskoczyć i uniknąć niepowodzeń, musimy planować kolejne posunięcia na kilka kroków do przodu. Niezaprawieni w bojach gracze nie mają jednak czego się obawiać, gdyż w grze zaimplementowano system samouczków, które wprowadzą ich w meandry rozgrywki.

Kwestie techniczne

Stranded: Alien Dawn może się pochwalić barwną i szczegółową oprawą graficzną.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Stranded: Alien Dawn: 18+