Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Revolution Software

Firma producent wydawca

Brytyjskie studio deweloperskie z siedzibą w Yorku, istniejące od 1990 roku. Revolution Software specjalizuje się w gatunku przygodówek, zaś jego najważniejszym dokonaniem jest zapoczątkowana w 1996 roku seria Broken Sword.

Historia

Prehistoria

Dzieje Revolution Software rozpoczynają się w 1990 roku. Założycielami studia, którego siedziba mieściła się w Yorku, byli: Charles Cecil, Tony Warriner, David Sykes oraz Noirin Carmody. Zespół szybko zabrał się do pracy nad swoim debiutanckim projektem, którym była wydana w 1992 roku gra przygodowa pod tytułem Lure of the Temptress. Pozycja odniosła sukces artystyczny i komercyjny, toteż deweloperzy mogli nabrać wiatru w żagle i przystąpić do produkcji kolejnego dzieła.

Mowa o Beneath a Steel Sky, czyli kolejnej przygodówce, tym razem osadzonej w uniwersum science fiction. Tytuł trafił do sprzedaży w 1994 roku i powtórzył sukces swojego poprzednika. W trakcie pracy nad kolejnym projektem, który miał ostatecznie ugruntować pozycję Revolution Software na rynku, ekipa zdecydowała się na mały „skok w bok” i nawiązała współpracę z firmą Sierra, której owocem była gra King’s Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow w wersji na platformę Amiga.

Epoka złamanego miecza

W 1996 roku Revolution Software dostarczyło swój pierwszy wielki hit. Mowa o przygodówce point-and-click pod tytułem Broken Sword: The Shadow of the Templars, która najpierw zadebiutowała na komputerach osobistych, a z czasem pojawiła się również na konsolach. Przygoda George’a Stobbarta i Nicole Collard podążających śladem tajemnicy templariuszy przypadła do gustu graczom i recenzentom, co sprawiło, że dała początek serii, która na przestrzeni lat miała stać się oczkiem w głowie opisywanego studia. W 1997 roku tytuł doczekał się kontynuacji zatytułowanej Broken Sword II: The Smoking Mirror, która powtórzyła sukces pierwowzoru.

W 2000 roku ekipa oddała nam do dyspozycji dwa następne projekty. Mowa o In Cold Blood, czyli pierwszej trójwymiarowej produkcji w jej dorobku, a także o grze Gold and Glory: The Road to El Dorado, towarzyszącej premierze filmu The Road to El Dorado. Kolejnym dziełem studia miała być gra akcji pod tytułem Good Cop Bad Cop, jednak ostatecznie prace nad nią zostały wstrzymane.

Niemniej, nie było czego żałować, bowiem w zamian Revolution Software skupiło się na tworzeniu trzeciego Broken Sworda. Wypuszczona w 2003 roku gra Broken Sword: The Sleeping Dragon była pierwszą odsłoną cyklu, osadzoną w trójwymiarowym środowisku. Pomimo że omawiana produkcja nie zdołała dorównać swoim poprzedniczkom, średnia ocen od branżowych mediów, która według serwisu Metacritic mieściła się w przedziale 77-82/100 (w zależności od platformy) wskazywała na to, że twórcom udało się utrzymać dość wysoki poziom. W ślad za tą pozycją w 2006 roku poszła gra Broken Sword: The Angel of Death, która jednak została przyjęta wyraźnie chłodniej (ze średnią ocen na poziomie 73/100; ponownie według serwisu Metacritic).

Wielki powrót klasyki

W kolejnych latach w temacie Revolution Software zapanowała niepokojąca cisza, którą przerywały tylko zremasterowane wersje wcześniejszych dzieł studia, czyli Broken Sword: Shadow of the Templars - The Director's Cut oraz Beneath a Steel Sky - Remastered z 2009 roku, a także wypuszczone rok później Broken Sword: The Smoking Mirror - Remastered.

W 2012 roku na platformie Kickstarter wystartowała zbiórka funduszy na projekt Broken Sword 5: The Serpent’s Course. Kampania crowdfundingowa okazała się sporym sukcesem, podobnie jak sama gra, która w 2013 roku trafiła na komputery osobiste, a w kolejnych latach pojawiła się na innych platformach. Idąc za ciosem, w dalszej kolejności twórcy postanowili przypomnieć graczom o swoim wcześniejszym hicie i w 2019 roku zapowiedzieli Beyond a Steel Sky, czyli sequel gry Beneath a Steel Sky. Tytuł zadebiutował na urządzeniach z systemem iOS i komputerach osobistych w 2020 roku, natomiast w 2021 roku pojawił się na konsolach.

Rok 2023 przyniósł zapowiedź szóstej części serii Broken Sword, o podtytule Parzival’s Stone, a także jeszcze jednego remastera pierwszej odsłony tego cyklu, czyli Broken Sword: Shadow of the Templars - Reforged.