Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Games Farm

Firma producent

Games Farm jest niezależnym studiem deweloperskim z siedzibą w słowackich Koszycach. W skład zespołu wchodzą osoby, które wcześniej pracowały nad rozmaitymi produkcjami klasy AAA. Firma koncentruje się na tworzeniu gier przeznaczonych zarówno na komputery osobiste, jak i na konsole stacjonarne i przenośne.

Historia

Studio Games Farm oficjalnie zaistniało na branżowej mapie w 2011 roku za sprawą dwóch tytułów. Pierwszym z nich było North American Hunting Extravaganza 2, czyli gra łowiecka przygotowana z myślą o konsoli Nintendo Wii. Pomimo że twórcom udało się należycie wykorzystać możliwości tej platformy, na czele z kontrolerem ruchu, było to ich ostatnie spotkanie z owym urządzeniem. W tym samym roku bowiem do sprzedaży trafiło Air Conflicts: Secret Wars, które zadebiutowało na komputerach osobistych, a także na PlayStation 3 i Xboksie 360. Ta zręcznościowa strzelanina lotnicza na tyle przypadła graczom do gustu, że odpowiedzialna za jej wydanie firma bitComposer Games zdecydowała się przekazać jej autorom pieczę nad dalszym rozwojem reprezentowanej przez nią serii.

W ten oto sposób zespół nabrał wiatru w żagle i w ciągu roku dostarczył kolejną odsłonę cyklu – Air Conflicts: Pacific Carriers pozwalało wziąć udział w drugowojennym konflikcie na Pacyfiku, jaki rozpętał się pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Japonią. Oprócz możliwości przejęcia kontroli nad realistycznie odwzorowanymi samolotami, tytuł umożliwiał dowodzenie olbrzymimi lotniskowcami siejącymi spustoszenie na wodach całego świata. Na kolejną produkcję słowackiego studia nie trzeba było długo czekać. W ciągu następnego roku na sklepowych półkach wylądowała jeszcze jedna gra spod znaku Air Conflicts, o podtytule Vietnam. Jak sama nazwa wskazuje, tym razem akcja została osadzona podczas wojny w Wietnamie – poza charakterystycznymi dla serii samolotami, gracze otrzymali do dyspozycji śmigłowce. Niedługo później pozycja doczekała się wersji Ultimate Edition, jaka zawitała na PlayStation 4.

Rok 2014 przyniósł pewne zawirowania w dziejach ekipy. Do sprzedaży trafiło bowiem Shadows: Heretic Kingdoms, czyli kontynuacja klasycznego RPG-a z 2004 roku zatytułowanego Kult: Heretic Kingdoms. Co ciekawe, na płycie znalazła się jedynie pierwsza połowa gry – druga część miała zostać udostępniona po kilku miesiącach jako bezpłatny dodatek. W grudniu 2014 roku jej wydawca, firma bitComposer Games, ogłosił jednak bankructwo, co uniemożliwiło twórcom kontynuację prac nad DLC wieńczącym opowiedzianą przez nich historię. Zespół zakasał rękawy i po cichu rozpoczął pracę nad kolejną pozycją, w międzyczasie tworząc podrasowane wersje swoich poprzednich dzieł – Air Conflicts: Pacific Carriers oraz Air Conflicts: Secret Wars trafiły na PlayStation 4 kolejno w 2015 i 2017 roku.

Pierwsza połowa 2017 roku przyniosła premierę potencjalnie największego hitu w portfolio firmy. Vikings: Wolves of Midgard opisywane było jako „Diablo z Wikingami” – podobnie jak wcześniejsze Shadows: Heretic Kingdoms, produkcja czerpała garściami z dorobku tuzów gatunku hack'n'slash, stawiając gracza w roli bohatera, którego zadaniem było uratowanie Midgardu przed nadciągającym Ragnarokiem. Tytuł zadebiutował na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One nakładem Kalypso Media i doczekał się stosunkowo ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów.

Kiedy wydawało się, że fani serii Heretic Kingdoms zostali na lodzie z niedokończoną opowieścią, firma Kalypso Media ogłosiła Shadows: Awakening, czyli kompletne wydanie gry Shadows: Heretic Kingdoms, zawierające zarówno pierwowzór, jak i zapowiedziane dawno temu rozszerzenie wieńczące historię. Tytuł zadebiutował rok później, trafiając na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Co ważne, nowy wydawca dotrzymał obietnicy złożonej przez poprzedniego, a każdy, kto miał w swojej bibliotece na Steamie lub GOG-u oryginał z 2014 roku, otrzymał ową pozycję całkowicie za darmo.