Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 31 maja 2021, 12:46

autor: Froozyy

Top 100 najlepszych gier z otwartym światem - ranking redakcji

Otwarte światy i sandboxy od lat kuszą nas pięknymi widokami, mnogością aktywności do wykonania i obietnicami kilometrów niezwykłej przestrzeni do poznania. Wybraliśmy sto najlepszych z nich.

3. Ghost of Tsushima

Miejsce na ostatnim schodku podium wywalczył sobie wydany niecały rok temu ekskluzywny tytuł na konsolę PlayStation 4 – Ghost of Tsushima. Nowa marka deweloperów ze studia Sucker Punch (twórców serii inFamous) wzięła nas trochę z zaskoczenia. Jasne, raczej spodziewaliśmy się udanej produkcji, ale chyba niewielu stawiało, że będzie to hit na miarę całej ósmej generacji. A tak właśnie w najprostszy sposób można opisać tę grę.

W takim stwierdzeniu byłoby jednak sporo niedopowiedzenia, dlatego zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy, co takiego ma w sobie ta gra, że udało jej się zdobyć nasze serca. To przede wszystkim stworzony z rozmachem świat historycznej Japonii, w którym naszą uwagę przyciągają nie tylko zadania fabularne i piękne widoki, ale także proste aktywności poboczne. Co jednak w tym wszystkim najważniejsze – nie znajdziemy tutaj standardowych dla tego gatunku znaczników prowadzących graczy za rączkę. Zamiast tego, by odkryć wszystkie tajemnice i sekrety, musimy uważnie obserwować otoczenie w poszukiwaniu poszlak, takich jak chociażby widoczny na horyzoncie dym czy zachowanie zwierząt. Dodatkowo Ghost of Tsushima to także bardzo dobra opowieść z wojną, honorem i samurajami na pierwszym planie.

Zostało jeszcze 47% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Horizon: Zero Dawn - Complete Edition

Horizon: Zero Dawn - Complete Edition

Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima

World of Warcraft

World of Warcraft

Najmniejsze sandboksy - czyli nie zawsze rozmiar ma znaczenie
Najmniejsze sandboksy - czyli nie zawsze rozmiar ma znaczenie

Wśród twórców gier z otwartymi światami panuje wielki wyścig o to, kto zrobi najbardziej gigantyczną wirtualną makietę. Tymczasem serca graczy często zdobywają twórcy, którzy zamiast na rozmiar, stawiają na wypełnienie niewielkich przestrzeni atrakcjami.

Czy w otwartym świecie da się opowiedzieć dobrą historię?
Czy w otwartym świecie da się opowiedzieć dobrą historię?

Znacie to. Wielka mapa, multum aktywności i swoboda działania, a w tle niezapadająca w pamięć fabuła z jakimś tam łotrem, jakimiś tam przyjaciółmi do uratowania i zwrotem akcji, o którym zapominamy po dziesięciu minutach. Czy naprawdę tak musi być?