Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 13 lutego 2020, 10:59

autor: Adrian Werner

Najlepsze darmowe gry 2020 roku – top 100 gier free-to-play

Prezentujemy aktualizację naszej listy najlepszych gier free-to-play. W 2020 roku zaszło więcej zmian w zestawieniu niż rok temu – największe z nich jest to Destiny 2 czy CS GO, które trafiły od razu do top 10.

90. Dungeons & Dragons Online

DUNGEONS & DRAGONS ONLINE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platformy: PC
 3. Data premiery: luty 2006 r.

Kolejna pozycja na liście to prawdziwy weteran. Dungeons & Dragons Online. Oczekiwania przed premierą były spore, gdyż za opracowanie wersji MMO tej popularnej licencji wzięło się studio Turbine, znane z wyśmienitej serii Asheron’s Call. Autorzy podjęli dość ryzykowaną decyzję i nie osadzili akcji w dobrze znanym uniwersum, takim jak Forgotten Realms czy Dragonlance. Zamiast tego postawili na najnowszy świat, który wszedł w skład rodziny D&D, czyli Eberron. Bez wątpienia miało to negatywny wpływ na powodzenie rynkowe gry, przynajmniej na początku, ale poskutkowało również świeższymi realiami, które standardowe motywy fantasy wzbogaciły steampunkiem oraz klimatem noir.

Gra w dniu premiery była całkiem innowacyjna. System walki oferował sporo elementów zręcznościowych, a rozgrywka koncentrowała się na eksplorowaniu wielkiego wirtualnego świata i krótkich przygodach, w ramach których współpracuje niewielka drużyna graczy. Dzisiaj te pomysły już nie zaskakują, gdyż skopiowało je wiele innych tytułów. Mimo to Dungeons & Dragons Online wciąż broni się za sprawą obszernej zawartości i wysokiego poziomu dopracowania, będących owocami ponad dekady rozwoju.

Warto wspomnieć, że studio Turbine porzuciło grę w 2016 roku. Opiekę nad nią przejął zespół Standing Stone Games, założony przez tych samych ludzi, którzy zajmowali się Dungeons & Dragons Online przez ostatnie lata. Obecnie gra znajduje się w końcowej fazie życia, ale oferuje od groma zawartości i posiada stabilną liczbę graczy, więc ma przed sobą zapewne jeszcze kilka lat.

 1. Więcej o grze Dungeons & Dragons Online

89. Real Racing 3

REAL RACING 3 W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra wyścigowa
 2. Platformy: AND, iOS
 3. Data premiery: luty 2013 r.

Na rynku mobilnym pięć lata to praktycznie wieczność, więc tym bardziej imponuje fakt, że Real Racing 3 wciąż pozostaje najlepszym z dostępnych obecnie mobilnych symulatorów wyścigów samochodowych. Gra nadal jest też absolutnie bezkonkurencyjna pod względem realizmu, zestawu aut oraz poziomu wykonania. Poprzednie dwie części cieszyły się wielkim uznaniem, jednak były to produkcje premium. Przejście marki na model free-to-play nie obyło się bez dużych problemów.

Na początku system mikropłatności okazał się zbyt agresywny i bez wydawania pieniędzy często zmuszeni byliśmy odkładać grę na wiele godzin, aby mogły zregenerować się różne paski. Twórcy nie pozostali jednak głusi na krytykę i stopniowo wprowadzali istotne zmiany, które mocno ulepszyły Real Racing 3. Złagodzono mikropłatności, dodano zatrzęsienie tras i samochodów oraz wprowadzono prawdziwy tryb multiplayer, podczas gdy pierwsza wersja pozwalała jedynie rywalizować z „duchami” odtwarzającymi przejazdy innych graczy.

Ten stały rozwój stanowi główny powód, dla którego Real Racing 3 wciąż jest królem w kategorii mobilnych symulatorów wyścigów. Inne produkcje były obiecujące na starcie, ale dość szybko je porzucano, natomiast gra studia Firemonkeys do teraz otrzymuje aktualizacje z nowymi samochodami i trasami, że aplikacja jest wciąż obecna na wielu urządzeń mobilnych. Obecnie powoli zaczyna już wchodzić w fazę schyłkową, ale przy pomyślnych wiatrach powinna mieć przed sobą jeszcze kilka lat życia.

 1. Więcej o grze Real Racing 3

88. World of Tanks Blitz

WORLD OF TANKS: BLITZ W SKRÓCIE

 1. Gatunek: strzelanka
 2. Platformy: PC, AND, iOS, Windows Phone
 3. Data premiery: grudzień 2014 r.

Dobrze na rynku radzi sobie także World of Tanks Blitz, czyli młodszy brat jednej z najpopularniejszych gier free-to-play okazał się sprawnym młokosem, który znalazł sobie całkiem sporą niszę i stale zyskuje na popularności. To wciąż jeden z najlepszych przykładów na to, że przeniesienie popularnej pecetowej marki na urządzenia mobilne nie musi konieczne okazać się rozczarowaniem.

Blitz został oczywiście uproszczony w stosunku do komputerowego pierwowzoru, ale tylko do takiego stopnia, by pasować do ekranów dotykowych. Gra wciąż ma w sobie masę głębi, a zwycięstwa wymagają sporo wysiłku. Oferuje również bogatą zawartość i świetną oprawę graficzną. Ponadto autorzy na rynku mobilnym kontynuują strategię, która przyniosła im sukces na PC, i bardzo intensywnie wspierają swoje dzieło po premierze. Regularnie ukazują się obszerne aktualizacje, wprowadzające nowe mapy i czołgi oraz likwidujące błędy i problemy z balansem rozgrywki. Tytuł po prostu żyje i ma przed sobą długie lata rozwoju.

 1. Więcej o grze World of Tanks Blitz

87. Gems of War

GEMS OF WAR W SKRÓCIE

 1. Gatunek: hybryda gry RPG i logicznej
 2. Platformy: PC, PS4, XONE, AND, iOS
 3. Data premiery: listopad 2014 r.

Każdy, kto śledził rozwój gier logicznych, wie, jak duży wpływ na nie miała premiera pierwszego Puzzle Questa. Pomysł połączenia match-3 z elementami RPG okazał się strzałem w dziesiątkę i został potem skopiowany przez niezliczonych deweloperów. Kilka lat temu autorzy tego przeboju, czyli ludzie ze studia Infinite Interactive, postanowili powrócić do kategorii, którą stworzyli, czego rezultatem jest wyśmienite Gems of War.

W grze zabawę zaczynamy od wykreowania postaci, a następnie ruszamy na podbój krainy fantasy. Najwięcej czasu spędzamy oczywiście na walce, toczonej na zawierającej 64 pola planszy. Tradycyjnie wrzucane są na nią różnego rodzaju kamienie szlachetne i musimy tak je przestawiać, aby tworzyć serię przynajmniej trzech tego samego rodzaju. W przeciwieństwie do klasycznego match-3 kombinacje te pozwalają atakować przeciwników i rzucać zaklęcia. Do tego dochodzi typowy dla gier RPG system gromadzenia doświadczenia.

Gems of War nie jest pozycją rewolucyjną na miarę Puzzle Questa. Autorzy skoncentrowali się jednak na odtworzeniu klimatu pierwowzoru i rozwinięciu jego rozwiązań. W rezultacie dostaliśmy niemal doskonałego duchowego spadkobiercę, w którego świetnie się gra. Do tego twórcy nie spoczęli na laurach i cały czas doskonalą swoje dzieło.

 1. Więcej o grze Gems of War

86. Crossout

CROSSOUT W SKRÓCIE

 1. Gatunek: strzelanka
 2. Platformy: PC, PS4, XONE
 3. Data premiery: maj 2017 r.

Crossout to produkcja oparta na prostym, ale bardzo atrakcyjnym pomyśle – przenosi bowiem sieciowe zręcznościowe potyczki w stylu tych z World of Tanks w postapokaliptyczną przyszłość. Oczywiście czołgi zastąpiono innymi pojazdami. Patent ten doskonale sprawdza się w akcji. Maszyny dysponują większą zwrotnością i przyśpieszeniem niż pancerne kolosy konkurencji, a ciekawe mechanizmy walki sprawiają, że każde starcie jest przyjemnością. Swoje robi też klimat. Autorzy mają zresztą spore doświadczenie w tego typu realiach, gdyż studio Targem dekadę temu zaserwowało grę Hard Truck: Apocalypse.

Dodatkową zaletę stanowi sympatyczna społeczność. Jest ona całkiem liczna (więc nie brakuje chętnych do zabawy), a jednocześnie przyjazna i bardzo aktywna. Autorów należy również pochwalić za szybkie tempo rozwoju. Co chwilę dodawane są nowe pojazdy, mapy oraz tryby.

O produkcji nie jest specjalnie głośno, ale obecnie przeżywa ona drugą młodość. W zeszłym roku przez pewien czas wydawało się, że będzie już powoli słabła, ale udane aktualizacje odnowiły zainteresowanie Crossout i wszystko wskazuje na to, że tytuł złapał drugi oddech.

 1. Zagraj w Crossout
 2. Dowiedz się więcej o Crossout

85. Fallen London

FALLEN LONDON W SKRÓCIE

 1. Gatunek: przygodowa z elementami RPG
 2. Platforma: przeglądarki
 3. Data premiery: sierpień 2016 r.

Gry przeglądarkowe rzadko kiedy cechuje wysokiej jakości fabuła. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, z których największy stanowi Fallen London. Jego akcja toczy się w alternatywnej, steampunkowej wersji Londynu, a zabawa łączy elementy RPG i tekstowej przygodówki. Mechanizmy te sprawiają, że zawsze mamy co robić, ale sercem projektu są wspaniałe historie.

Miasto oferuje mnóstwo wyśmienitych przygód, które w dużym stopniu możemy kształtować własnymi decyzjami. Niektóre z nich to samodzielne wątki, a inne łączą się w dłuższe opowieści. Podczas zabawy nie tylko poznajemy mieszkańców Londynu, ale także m.in. nawiązujemy kontakt z innymi podziemnymi metropoliami, odwiedzamy wymiar marzeń sennych, a nawet spotykamy samego Lucyfera, który otworzył tu oficjalną ambasadę piekła. Fallen London to skarbiec pełen drogocennych historii, a wszystkie spajają solidne mechanizmy rozgrywki, dając w sumie jedną z absolutnie najlepszych przeglądarkowych produkcji w historii.

Oryginalna wersja Fallen London wciąż ma się doskonale. Niestety, wśród graczy mobilnych zainteresowanie nie było wystarczająco duże, więc gra została usunięta z App Store i Google Play, by autorzy mogli skoncentrować się na przeglądarkowym pierwowzorze.

 1. Więcej o grze Fallen London

84. Counter-Strike Nexon: Zombies

COUNTER-STRIKE NEXON: ZOMBIES W SKRÓCIE

 1. Gatunek: FPS
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: październik 2014 r.

Inną ciekawą propozycją jest Counter-Strike Nexon: Zombies. Nazwa tej gry tłumaczy praktycznie wszystko. Będąca prawdziwym potentatem rynku free-to-play firma Nexon wykorzystała fundamenty starego dobrego Counter-Strike’a, dorzuciła do nich żywe trupy, a potem wszystko to przestawiła na model darmowy z mikropłatnościami.

Gra nie jest ładna, a mikropłatności potrafią denerwować, jednak mechanika CS-a dalej się broni i walka okazuje się bardzo satysfakcjonująca. Tryb zombie także daje radę, zwłaszcza że żywe trupy są tu szybsze i bardziej mordercze niż w większości konkurencyjnych produkcji o tej tematyce. Autorzy nie zapomnieli także o bardziej klasycznych opcjach rozgrywki.

Wszystko to w sumie składa się na solidnego FPS-a, godnego sprawdzenia przez fanów gatunku.

 1. Więcej o grze Counter-Strike Nexon: Zombies

83. Albion Online

ALBION ONLINE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platformy: PC, AND, iOS
 3. Data premiery: lipiec 2017 r.

Albion Online to MMORPG zrealizowane w klasycznym pecetowym stylu. Jest to czysty sieciowy sandbox. Wirtualny świat zamieszkują głównie gracze, jego kształt zależy wyłącznie od ich decyzji, a kluczową rolę podczas zabawy odgrywają potyczki PvP z innymi użytkownikami.

Produkcja ta wzorowana jest na kultowej Ultimie Online, więc nie stanowi specjalnego zaskoczenia fakt, że mechanizmy rozgrywki są tu szalenie rozbudowane. To ten typ gry, z którą można spędzić całe lata bez uczucia znużenia. Pomaga w tym ładna izometryczna grafika i miodny system walki zaczerpnięty z gatunku hack’n’slash.

Albion Online ma już na karku kilka lat. Gra w 2019 roku przeszła na model darmowy z mikropłatnościami. Było to dobre posunięcie – serwery wyraźnie się ożywiły. Wydaje się, że owa zmiana zapewniła tej produkcji co najmniej kilka dodatkowych lat na rynku.

 1. Więcej o grze Albion Online

82. Combat Arms: Reloaded

COMBAT ARMS: RELOADED W SKRÓCIE

 1. Gatunek: FPS
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: lipiec 2008 r.

Combat Arms to nastawiona na wieloosobowe starcia pierwszoosobowa strzelanka osadzona w czasach współczesnych. Produkcja ukazała się dziesięć lat temu, w okresie szału na Call of Duty 4: Modern Warfare. Combat Arms oferowało podobne klimaty i rozwiązania bez konieczności kupowania gry, więc szybko zyskało dużą popularność. Pozycja ta podąża klasycznymi dla swojego gatunku ścieżkami. Rozgrywka sprowadza się więc do potyczek między dwoma doskonale wyszkolonymi oddziałami komandosów w kilku różnych trybach. W ciągu długich lat od premiery gra została bardzo ładnie rozwinięta. Dodano masę nowej zawartości, mocno złagodzono mikropłatności i poprawiono większość błędów. Dzisiaj w tytuł ten nie grają już tłumy, ale wciąż może on zaoferować dużo dobrej zabawy.

 1. Więcej o grze Combat Arms: Reloaded

81. Hay Day

HAY DAY W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra farmerska
 2. Platformy: AND, iOS
 3. Data premiery: czerwiec 2012 r.

Obecnie fińskie studio Supercell to jeden z najpopularniejszych deweloperów w branży i kilka gier tego zespołu znalazło się w tym zestawieniu. Pierwszą z nich jest Hay Day, czyli rolnicza strategia ekonomiczna, w której przejmujemy niewielkie gospodarstwo na wsi i odtąd naszym zadaniem jest przeobrażenie go w prawdziwe imperium rolnicze. W tym celu musimy sadzić rośliny i zbierać plony, a pieniądze z ich sprzedaży wydawać na dalszy rozwój biznesu.

Nie brakuje także hodowli zwierząt, zarządzania budżetem oraz wznoszenia nowych budynków na farmie. Do tego dochodzą opcje sieciowe, pozwalające na współpracę i handel z innymi graczami. Wszystko to jest niemalże identyczne jak Farmville, ale zostało wykonane ładniej i z przyjemniejszym interfejsem. Projekt okazał się tak dobry, że pogrzebał szanse Farmville na sukces, gdy marka ta wreszcie zawitała na rynek mobilny.

 1. Więcej o grze Hay Day

TWOIM ZDANIEM

Która gra free-to-play jest najlepsza?

League of Legends
38,1%
Fortnite: Battle Royale
10,7%
World of Tanks
9,4%
Warframe
5,4%
Path of Exile
5,4%
Apex Legends
4,7%
Team Fortress 2
3,5%
War Thunder
3,2%
Metin2
3%
Paladins
2,5%
Tibia
2,2%
Hearthstone
1,7%
Star Wars: The Old Republic
1,7%
Dota 2
1,4%
Unturned
1,4%
World of Warships
1,3%
Aion
1,2%
Guild Wars 2
1,2%
Smite
1,1%
TERA
1,1%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

World of Tanks

World of Tanks

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Fortnite

Fortnite

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Dota 2

Dota 2

Tibia

Tibia

Metin2

Metin2

14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł
14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve
Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve

Każdy zna ten problem: zagrałoby się w coś nowego, ale w portfelu pustki. Dodatkowo wiele gier free-to-play wymaga instalowania specjalnym programów – postanowiliśmy więc stworzyć listę niezłych darmowych produkcji dostępnych na Steamie.

Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek
Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek

Wybraliśmy dla Was zestaw 50 godnych polecenia prawdziwie darmowych gier. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy niemal każdego gatunku, poczynając od RPG, przez strategie i przygodówki, a na kosmicznych symulatorach kończąc.