Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 31 maja 2024, 17:56

Ultima VIII: Pagan – „jest grą wspaniałą”. 10 najlepszych gier 1994 - tu zaczął się WarCraft

Spis treści

Ultima VIII: Pagan – „jest grą wspaniałą”

Data premiery: 23 marca

Producent: Origin Systems

Gatunek: RPG

Platforma: PC

Długiego hymnu na część tej doskonałej gry nie będzie – w sytuacji, gdy fakty mówią same za siebie, i tak się jej nie przyćmi. Zarówno grafika, jak i ścieżka dźwiękowa są pierwszej próby. Lecz za największy sukces studia Origin trzeba uznać hipersugestywny obraz krainy Pagan; grający po prostu fizycznie to przeżywa! [...] Ultima 8 jest grą wspaniałą, z pewnością godną szerszego polecenia. [...] Grając prawie miesiąc, można się dopatrzyć kilku minimalnych niedociągnięć, bardziej chochlików niż błędów. Poza tym Ultima bezlitośnie dowodzi prawie każdemu, że jego komputer nie jest doskonały. Ale na szczęście o tym, że program pracuje wolno, zapomina się po godzinie gry.

Recenzja gry Ultima VIII: Pagan, „Secret Service” nr 16, ocena 100/100/100 (grafika/dźwięk/miodność)

Ultima VIII: Pagan to jedyna gra w tym zestawieniu, która w recenzji „Secret Service’u” w roku premiery dostała w każdej kategorii maksymalną notę! I to przy zaznaczeniu, że gra jest ogromna, ma zaledwie parę drobnych gliczy i nie działa płynnie na żadnym sprzęcie! Być może recenzent dał się porwać sile marki słynnej serii RPG stworzonej przez Richarda Garriotta oraz epickiemu rozmachowi nowej historii, bo na Zachodzie przyjęto tę odsłonę cyklu gorzej niż poprzednią część z numerem siedem i dostrzeżono znacznie więcej wad.

Sam Garriott wspominał potem, że pozostawił proces tworzenia gry innym i za mało nad nią czuwał. Potwierdził, że ukazała się o jakieś trzy miesiące za szybko. Miała sporo błędów utrudniających ukończenie sekwencji platformowych, zredukowano też ilość interakcji oraz wszystkiego, co jest kwintesencją systemów RPG – a to wpłynęło na niższe oceny. Rozgrywce pomógł wydany później patch, ale nie zmienił w niczym mieszanego odbioru. Jedni dawali oceny około 10/10, inni umieszczali Ultimę VII wśród najgorszych tytułów w historii, stosując nawet takie porównania jak „kiedyś wspaniałe RPG zredukowane do poziomu rozgrywki w Super Mario”.

  1. Więcej o grze Ultima VIII: Pagan

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.

10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen
10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen

W 1995 roku na wielką scenę wkroczyło pierwsze PlayStation i od razu trochę namieszało w niewzruszonym do tej pory bastionie pecetów. Mocne Pentium nagle zaczęło odstawać grafiką w takich hitach jak Rayman czy Wipeout. A w co jeszcze graliśmy w 1995 roku?

Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku
Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku

Kontynuujemy naszą podróż w czasie po latach 90. Tym razem wracamy do roku 1996 – czasów, w których rządzili Quake, Lara Croft i Duke Nukem, a wszystkie te gry razem wzięte i tak rozstawiał po kątach Mario.