Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 kwietnia 2010, 08:27

Warner Bros. kupiło twórców Lord of the Rings Online

Korporacja Warner Bros. Interactive Entertainment ogłosiła swój najnowszy nabytek. Zostało nim studio Turbine – autorzy m.in. The Lord of the Rings Online oraz serii Asheron’s Call.

Korporacja Warner Bros. Interactive Entertainment ogłosiła swój najnowszy nabytek. Zostało nim studio Turbine – autorzy m.in. The Lord of the Rings Online oraz serii Asheron’s Call.

 

Warner Bros. kupiło twórców Lord of the Rings Online - ilustracja #1

The Lord of the Rings Online

 

W momencie zakupu Turbine było największym amerykańskim studiem niezależnym (a więc nienależącym do żadnej innej firmy) zajmującym się grami online. To oczywiście musiało znaleźć przełożenie na sumę transakcji. Żadnych konkretnych liczb oficjalnie nie podano, ale serwis Boston.com dowiedział się z dobrze poinformowanego źródła, że Warner Bros. zapłaciło 160 mln dolarów. Co więcej, umowa przewiduje w przyszłości dodatkowe wypłaty dla udziałowców, jeśli zostaną osiągnięte określone cele finansowe. Dla wydawcy najnowszy nabytek oznacza wejście w posiadanie kompletu praw do gier korzystających z marki Władcy Pierścieni (zarówno w wydaniu książkowym jak i filmowym). Do tej pory brakowało Warnerowi jedynie licencji na produkcje online, którą posiada właśnie Turbine.

Turbine to specjalizujące się w grach MMO studio, o którym świat usłyszał po raz pierwszy przy okazji wypuszczenia w 1999 roku pierwszej części Asheron's Call. Pomimo jedenastu lat na karku gra wciąż jest aktywna i twórcy ani myślą zamykać jej serwerów. Sporym sukcesem okazało się też The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar. Historia firmy nie jest jednak jedynie pasmem niekończących się sukcesów. Druga część Asheron's Call nie potrafiła zaskarbić sobie sympatii wystarczającej ilości graczy i jej serwery zostały zamknięte pod koniec grudnia 2005 roku. Słabo poradziło sobie również wypuszczone w lutym 2006 r. Dungeons & Dragons Online: Stormreach. W tym wypadku Turbine potrafiło jednak obrócić porażkę w sukces. Po pewnych przeróbkach gra ruszyła ponownie jako darmowa produkcja oparta na mikropłatnościach. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, o czym najlepiej świadczy fakt przekroczenia pułapu miliona graczy.

 

Warner Bros. kupiło twórców Lord of the Rings Online - ilustracja #2

The Lord of the Rings Online

 

Turbine jest jedynie najnowszym nabytkiem korporacji Warnera. W ostatnich latach firma dynamicznie rozwijała swoje możliwości produkcyjne poprzez kupowanie kolejnych deweloperów. Serię zapoczątkowało nabycie w 2004 r. zespołu Monolith Productions (twórcy m.in. serii F.E.A.R.), kolejnym zakupem było TT Games (odpowiedzialne za gry takie jak LEGO Star Wars czy LEGO Batman), a w zeszłym roku do rodziny Warner dołączyło studio Rocksteady Studios (autorzy Batman: Arkham Asylum).