Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 września 2010, 08:36

autor: Adrian Werner

Szykuje się powrót serii RollerCoaster Tycoon

Fani RollerCoaster Tycoon nie byli ostatnio rozpieszczani. Od premiery trzeciej części minęło już sześć długich lat, a pytania o kolejną odsłonę cyklu firma Atari (właściciel marki) zbywała do tej pory milczeniem. Teraz jednak wiele wskazuje na to, że już wkrótce ulegnie to zmianie.

Fani RollerCoaster Tycoon nie byli ostatnio rozpieszczani. Od premiery trzeciej części minęło już sześć długich lat, a pytania o kolejną odsłonę cyklu firma Atari (właściciel marki) zbywała do tej pory milczeniem. Teraz jednak wiele wskazuje na to, że już wkrótce ulegnie to zmianie.

 

Szykuje się powrót serii RollerCoaster Tycoon - ilustracja #1

RollerCoaster Tycoon 3

 

Wszystko za sprawą wpisu, jakiego dokonał pracownik Atari na oficjalnym forum gry. Spytano w nim fanów serii, co myślą o pomyśle stworzenia kolejnej odsłony cyklu oraz co dokładnie chcieliby w niej zobaczyć. Oczywiście, nic nie jest jeszcze przesądzone, ale rokowania wydają się dobre. Zwłaszcza, że firma wykazuje ostatnio spore zainteresowanie wskrzeszaniem swoich najpopularniejszych marek. Wystarczy tu przytoczyć ujawnioną w zeszłym miesiącu grę Neverwinter.

Stworzona przez Chrisa Sawyera pierwsza część RollerCoaster Tycoon zadebiutowała w 1999 roku. Z miejsca stała się olbrzymim przebojem i dała początek serii, która do dzisiaj sprzedała się w ponad 9 milionach egzemplarzy. Sawyer po ukończeniu pierwszej części zaczął prace nad duchowym spadkobiercą Transport Tycoon (swojej poprzedniej gry). Sukces RollerCoaster Tycoon był jednak tak wielki, że twórca musiał na pewien czas odłożyć swój nowy projekt na półkę, by móc poświęcić całą uwagę pracom nad drugą częścią przeboju. Dopiero gdy była ona wreszcie gotowa mógł powrócić do zawieszonego projektu. Wypuszczone w 2004 roku Chris Sawyer's Locomotion okazało się niestety ostatnią produkcją w karierze tego utytułowanego twórcy.

 

Szykuje się powrót serii RollerCoaster Tycoon - ilustracja #2

RollerCoaster Tycoon 3

 

Z powodu odejścia na emeryturę Sawyera Atari do stworzenia trzeciej części wynajęło firmę Frontier Developments. Pomimo zmiany zespołu produkcyjnego RollerCoaster Tycoon 3 okazał się sporym sukcesem i doczekał się dwóch dodatków, choć spora grupa fanów do dzisiaj uważa, że grze nie udało się odtworzyć magii pierwszych dwóch odsłon. Później Frontier Developments wyprodukowało dla LucasArts opartą na identycznym pomyślę serię Thrillville, która nie potrafiła jednak powtórzyć sukcesu pierwowzoru.

Powstaje pytanie, kto miałby stworzyć czwartą odsłonę RollerCoaster Tycoon. Starszy fani pewnie marzyliby o zakończeniu przedwczesnej emerytury Sawyera. Niestety twórca marki nie rozstał się z Atari w przyjaznych stosunkach. Według niego wydawca źle naliczył należną mu prowizję i stało się to powodem wytoczonego przez Chrisa pozwu, w którym domagał się wypłaty dodatkowych pięciu milionów dolarów. Wyprodukowanie czwartej części zostanie więc zapewne powierzone komuś innemu. Na odpowiedź na pytanie czy będzie to ponownie Frontier Developments, czy też może zupełnie nowe studio zapewne jeszcze sporo poczekamy. Na koniec warto też przypomnieć, że rozważana jest też filmowa adaptacja RollerCoaster Tycoona.

Ostatnia aktualizacja: 2010-09-07

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.