Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 20 lipca 2011, 20:00

autor: Daniel "Soviet" Kłosiński

Raport finansowy Ubisoft - sprzedaż większa niż oczekiwano

Ubisoft opublikował informacje na teamt sprzedaży w pierwszym kwartale fiskalnymym 2012. 103 mln euro stanowią spadek o 36% w stosunku do roku ubiegłego, ale to wciąż więcej niż oczekiwano.

Trzydzieści sześć procent sprzedaży w kwartalnym podsumowaniu finansowym firmy Ubisoft stanowią gry na konsolę Xbox 360. Na drugim miejscu jest Wii z 27%, dalej PS3 z 19% i PC z 11%. Listę zamykają konsole przenośne. Tytuły na Nintendo DS stanowiły 4% całości, 3DS jedynie 1%. Całość dopełnia dwuprocentowy wynik PSP. W okresie od kwietnia do czerwca bieżącego roku firma zanotowała sprzedaż na poziomie 103 milionów euro.

Raport finansowy Ubisoft - sprzedaż większa niż oczekiwano - ilustracja #1

Wspomniana kwota stanowi spadek o 36.3% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim, kiedy to sprzedaż zatrzymała się na 161 milionach euro. Wynik ten jest jednak lepszy niż wcześniejsze założenia, w myśl których oczekiwano 90 milionów. Do takiego stanu rzeczy przyczyniła się dobra sprzedaż wydanych wcześniej tytułów (back-catalog, czyli produkcje wydane we wcześniejszych kwartałach). Zainteresowało się nimi 84% więcej graczy niż w tym samym okresie w roku ubiegłym, wydając na nie w sumie 68 mln euro. Mowa tu głównie o Assassin’s Creed: Brotherhood, który wciąż w szybkim tempie znika ze sklepowych półek.

Duży wkład w ostateczny wynik miało też zainteresowanie dopiero co wydanymi grami. Dobry start miały Child of Eden, Michael Jackson The Experience i inne tytuły taneczne. O 45% wzrosła także sprzedaż on-line, co przyniosło dodatkowe 12.5 miliona euro zysku. W tej kategorii brylowały Outland oraz Might & Magic Clash of Heroes.

Raport finansowy Ubisoft - sprzedaż większa niż oczekiwano - ilustracja #2
Assassin's Creed: Revelations

Wszystkie te procenty składają się na większą całość, dzięki której Ubisoft w pierwszym półroczu 2011 był czwartym największym wydawcą w Stanach Zjednoczonych i trzecim w Europie. W obu tych regionach kontroluje 7.1% rynku. Większe zyski napływają jednak z Ameryki Północnej - tam wypracowano 58% całej sprzedaży. Dalsze 32% pochodziło z Europy, reszta z innych rejonów świata. Zdecydowana większość zarobionych pieniędzy jest przeznaczana na prace nad nowymi tytułami - aż 90%. Resztę pochłaniają koszty dystrybucji - 7% i wydawnicze - 3%.

Oczekiwania na następny kwartał fiskalny to sprzedaż na poziomie 99 milionów euro. Cały rok ma przynieść nieco ponad jeden miliard euro. Przed francuską firmą wiele okazji na zarobienie kolejnych milionów. Czekają nas premiery gier, takich jak Assassin’s Creed: Revelations, Tom Clany's Ghost Recon: Future Soldier czy Driver: San Francisco. Duży potencjał mają także gry casualowe - tu Ubisoft szykuje między innymi Just Dance 3 i The Black Eyed Peas Experience.