Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 kwietnia 2013, 14:00

autor: moir

Przegląd MMO (12/04/2013) - m.in. Guild Wars 2, World of Warcraft, Grimlands i Camelot Unchained

W dzisiejszym Przeglądzie MMO omawiamy m.in. kolejne aktualizacje Guild Wars 2 i World of Warcraft oraz analizujemy akcje kickstarterowe Grimlands i Camelot Unchained.

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego w całości tematyce gier MMO. Dowiecie się z niego wszystkiego o ostatnich nowinkach i wydarzeniach ze światów najpopularniejszych produkcji. Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie co dzieje się lub dziać się będzie wokół waszego ulubionego tytułu, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu. Dziś w Przeglądzie MMO omawiamy najnowsze aktualizacje do Guild Wars 2 i World of Warcraft, oceniamy szanse Kickstartera Grimlands i analizujemy dotychczasowy sukces Camelot Unchained. Ponadto wspominamy o takich grach jak Aion, Lineage II, Star Wars: The Old Republic oraz WildStar.

Guild Wars 2

Sympatycy świata Tyrii mają kolejny powód do świętowania – Guild Wars 2 doczeka się w tym miesiącu kolejnej, drugiej po Super Adventure Box (więcej na jej temat znajdziecie w poprzednim Przeglądzie), aktualizacji. Retribution będzie czwartą (i ostatnią) odsłoną serii Flame and Frost, która zadebiutowała na początku tego roku i wprowadziła do uniwersum gry tzw. Żyjącą Opowieść. Póki co, nie wiemy jeszcze zbyt wiele na jej temat, poza tym, że będzie ona dostępna już 30 kwietnia.

Twórcy zapowiedzieli, że aktualizacja będzie stanowić zwieńczenie historii Molten Alliance, sojuszu, który zagroził suwerenności całej Tyrii. Naprzeciw połączonym siłom Flame Legion i rasy dredge’ów staniemy ponownie u boku norna Brahama i charr’ki Rox. Ostateczna bitwa rozegra się w samym sercu sekretnej fabryki złowrogiej armii, gdzie powstaje najstraszniejsza i najgroźniejsza ze znanych dotychczas broni. Szczegółowe informacje na temat zawartości Retribution zostaną opublikowane najpewniej w okolicach tygodnia poprzedzającego premierę aktualizacji. Natomiast wykaz mniejszych poprawek i modyfikacji klienta gry pojawi się, jak to zwykle bywa, dopiero po oficjalnym debiucie uaktualnienia.

Wszystkich zwolenników kompetytywnej rozgrywki z pewnością ucieszy fakt, że produkcja ze stajni studia ArenaNet w końcu doczekała się zapowiadanych tabel rankingowych. Zapoznacie się z nimi pod tym adresem. Póki co, deweloperzy udostępnili jedynie trzy podstawowe drabinki – PvP, WvW oraz zdobyte osiągnięcia. Jednocześnie obiecali oni, że z czasem pula zostanie rozszerzona i pojawią się w niej zupełnie inne kategorie. Przy okazji opublikowano również stosowną notkę informacyjną, z której dowiemy się więcej na temat sposobu przydziału miejsc w tabeli.

Warto wspomnieć także o ostrzeżeniu, które pracownicy studia opublikowali na oficjalnym forum gry. Przestrzegają oni przed falą fałszywych wiadomości email, mających na celu wyłudzenie od graczy ich danych dostępowych w postaci loginu i hasła. Użytkownicy powinni mieć się na baczności i dwa razy upewnić się, zanim gdziekolwiek podadzą wspomniane informacje.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Guild Wars 2

World of Warcraft

Zespół firmy Blizzard Entertainment ujawnił kolejną porcję informacji dotyczących najnowszej aktualizacji swojej sztandarowej produkcji – World of Warcraft. Patch oznaczony numerem 5.3 w dalszym ciągu pozostaje w fazie testów prowadzonych na Publicznym Serwerze Testowym (ang. – Public Test Realm), zaś jego oficjalna lista zawartości (dostępna tu) jest nieustannie rozwijana. Wśród najnowszych pomysłów pojawiły się m.in. możliwość wyboru preferowanego łupu oraz dostęp do strony gry Battle.net i sekcji pomocy z poziomu wbudowej w klienta przeglądarki.

Nowy system wyboru preferowanego łupu jest ukłonem w stronę całej rzeszy graczy, którzy poważnie zastanawiają się nad zmianą posiadanej obecnie specjalizacji. Twórcy zapewniają, że debiutująca opcja znacznie ułatwi proces przejścia pomiędzy poszczególnymi rolami w drużynie, co do tej pory nastręczało wielu trudności, zwłaszcza początkującym. Więcej szczegółów na ten temat przeczytacie pod tym adresem.

Wbudowana w klient gry przeglądarka ma na celu umożliwienie szybkiego i bezproblemowego dostępu do wszystkich niezbędnych informacji bez konieczności przerywania prowadzonej rozgrywki. Gracze będą mogli w dowolnym momencie skorzystać z bazy danych serwisu Battle.net oraz sekcji pomocy. Podobne rozwiązanie jest z powodzeniem stosowane w innej popularnej produkcji MMO – The Secret World, gdzie dostępna przeglądarka umożliwia dowolne surfowanie po całej zawartości Internetu. Szczegóły na ten temat znajdziecie w tym miejscu.

  1. Oficjalna strona internetowa gry World of Warcraft

Grimlands

Wywodzące się z Krakowa studio Drago Entertainment rozpoczęło kampanię kickstarterową, mającą na celu uratowanie gry, nad którą pracowało przez ostatnie 5 lat – Grimlands. Deweloperzy borykali się niedawno z kłopotami spowodowanymi stratą wydawcy, firmy Gamigo AG, który uznał, że realizowany projekt jest obarczony zbyt dużym ryzykiem niepowodzenia. Polacy próbują zebrać 650 tysięcy dolarów, które mają uratować tytuł i umożliwić dokończenie prac nad nim.

Jak zapewniają autorzy na kickstarterowym profilu Grimlands, do tej pory odbyły się z powodzeniem dwie sesje zamkniętych beta-testów, zaś kolejną zaplanowano wstępnie na czerwiec. Gra jest już podobno prawie gotowa, pozostały jedynie ostatnie szlify takich elementów jak animacja, sztuczna inteligencja i system prowadzenia walki. Zebrana suma miałaby umożliwić zatrudnienie dodatkowych osób i zbudowanie niezbędnej infrastruktury serwerowej.

Niestety, obecna sytuacja produkcji nie wygląda zbyt dobrze. Twórcy zebrali zaledwie 26 z wymaganych 650 tysięcy dolarów, zaś do końca akcji pozostało 20 dni. Wygląda na to, że gracze z całego świata nie są skłonni obdarzyć zaufaniem małego polskiego studia, które nie stworzyło do tej pory żadnego wielkiego hitu. Chętni pragnący, pomimo przeciwności losu, wspomóc krakowską ekipę mogą to uczynić pod tym adresem.

  1. Oficjalna strona internetowa studia Drago Entertainment
  2. Oficjalna akcja kickstarterowa gry Grimlands

Camelot Unchained

W przeciwieństwie do naszego rodzimego studia, na brak zainteresowania nie mogą narzekać twórcy Camelot Unchained. Członkom studia City State Entertainment udało się zebrać do tej pory przeszło połowę wymaganej kwoty, tj. milion dolarów. ?Do końca akcji pozostało jeszcze 20 dni. Jako że zbiórki kickstarterowe rządzą się swoimi prawami i największe obroty odnotowują zazwyczaj tuż po starcie i zaraz przed zakończeniem, deweloperzy odpowiedzialni w przeszłości m.in. za Dark Age of Camelot raczej mogą spać spokojnie.?

Autorzy Camelot Unchained umiejętnie podgrzewają atmosferę wokół powstającego dzieła. Kickstarterowy profil ich projektu jest bardzo często aktualizowany i wzbogacany o nową zawartość. Zaprezentowane ostatnio wideo po raz kolejny prezentuje autorski silnik gry, stworzony specjalnie na jej potrzeby. Tym razem możemy podziwiać jednoczesne starcie blisko 500 postaci, przy braku jakiegokolwiek widocznego spadku wydajności. Co ciekawe, całość wygenerowana została nie za pomocą drogiego sprzętu najwyższej klasy, lecz przez MacBooka Pro z 2011 roku. Z omawianym materiałem możecie zapoznać się poniżej.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Camelot Unchained
  2. Oficjalna akcja Kickstarterowa gry Camelot Unchained

Aion

Sean Orlikowski, jeden z przedstawicieli firmy NCSoft, ujawnił w rozmowie z serwisem Massively, że jeszcze w czerwcu tego roku zadebiutuje aktualizacja 4.0 do popularnej gry MMO Aion. Jednakże podany przez niego termin dotyczy, póki co, jedynie obszaru Ameryki Północnej i nie można wykluczyć, że w Europie pojawi się z pewnym opóźnieniem. Najnowsze uaktualnienie przyniesie sporo zmian w świecie Atreii, m.in. trzy nowe klasy postaci – Gunslinger, Songweaver i The Aethertech.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Aion

Lineage II

Zespół rosyjskiej firmy Innova, europejskiego wydawcy Lineage II, określił przybliżony start pierwszego polskiego serwera gry. Projekt borykał się w ostatnim czasie z kilkoma problemami natury technicznej, wszystko jednak wydaje się obecnie zmierzać w dobrym kierunku i przy pomyślnych wiatrach zabawę rozpoczniemy pomiędzy 16 a 23 kwietnia. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zastrzegają jednak, że ta data może się jeszcze nieznacznie przesunąć z przyczyn obiektywnych. Szczegóły na ten temat znajdziecie w tym miejscu.

  1. Oficjalna strona internetowa polskiej wersji Lineage II

Star Wars: The Old Republic

Najnowszym dodatkiem, Rise of the Hutt Cartel, mogą się cieszyć już wszyscy ci, którzy zamówili go odpowiednio wcześniej. Cała reszta graczy przygodę rozpocznie 14 kwietnia, po wcześniejszym pobraniu 2 GB nowej zawartości.

Głównym elementem rozszerzenia jest planeta Makeb, na której swą siedzibę ma tytułowy Kartel Huttów. Poprzez wykonywanie zawartych na jej powierzchni zadań, skorzystamy z jednego z dobrodziejstw dodatku i zwiększymy poziom naszej postaci do 55 levelu, który stanowi nowy limit. Ponadto w grze znajdziemy m.in. kolejną Operację oraz tryb Hard dla czterech Flashpointów – Hammer Station, Athiss, Mandalorian Rage i Cademimu.

Poza zawartością wniesioną przez dodatek, w grze pojawiły się również elementy aktualizacji 2.0, czyli Scum and Villainy. Są to przede wszystkim osiągnięcia z grupy Legacy, bonusowe doświadczenie dla członków gildii (5%) oraz możliwość ponownego rozdysponowania punktów umiejętności. Szczegółowy wykaz wszystkich zmian i usprawnień, które zadebiutowały w grze znajdziecie pod tym adresem.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Star Wars: The Old Republic

WildStar

Studio Carbine rozpoczęło pierwszy etap zamkniętych beta-testów swojej najnowszej produkcji MMOWildStar. Testy potrwają przez kilka tygodni, zaś chętni wciąż mogą zgłaszać chęć udziału w nich poprzez specjalny formularz, który dostępny jest na oficjalnej stronie gry.

  1. Oficjalna strona internetowa gry WildStar