Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 stycznia 2014, 12:43

autor: Adrian Werner

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (20 - 26 stycznia 2014 r.)

W minionym tygodniu polscy dystrybutorzy zapowiedzieli wydanie kilku gier, wypuszczono raport o stanie rodzimego rynku i poznaliśmy garść nowych konkretów na temat jednej z najbardziej wyczekiwanych produkcji tego roku. Ponadto pojawiło się sporo ciekawych wieści dotyczących zespołów niezależnych.

Polska przygodówka Cinders wylądowała na Steam Greenlight. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (20 - 26 stycznia 2014 r.) - wiadomość - 2014-01-27
Polska przygodówka Cinders wylądowała na Steam Greenlight.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co wydarzyło się na polskim rynku w minionym tygodniu.

Zapowiedzi wydawnicze

Sid Meier's Civilization V: Wydanie kompletne

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (20 - 26 stycznia 2014 r.) - ilustracja #2

Firma Cenega poinformowała, że do jej planów dystrybucyjnych dołączyło Sid Meier's Civilization V: Wydanie kompletne. Będzie to zestaw zawierający podstawową wersję gry oraz wszystkie dodatki, czyli dwa duże rozszerzenia Nowy wspaniały świat oraz Bogowie i Królowie, jak również trzynaście mniejszych DLC.

Produkcja trafi do sprzedaży 7 lutego tego roku w sugerowanej cenie detalicznej 139,90 zł.

Evolve

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (20 - 26 stycznia 2014 r.) - ilustracja #3

Cenega pochwaliła się również, że zamierza wydać w naszym kraju grę Evolve, czyli wieloosobową strzelankę od studia Turtle Rock, znanego z wyprodukowania pierwszej części serii Left 4 Dead. Tytuł zmierza na pecety oraz konsole Xbox One i PlayStation 4. Premiera zaplanowana została na jesień tego roku.

Ruszyła już przedsprzedaż i osoby, które z niej skorzystają otrzymają w prezencie pakiet Monster Expansion Pack, zawierający skórkę Savage oraz dodatkową postać potwora.

Pozostałe wieści

Wiedźmin 3: Dziki Gon będzie wyglądał podobnie na PC, PS4 i Xboksie One

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (20 - 26 stycznia 2014 r.) - ilustracja #4

Studio CD Projekt RED ujawniło kilka nowych informacji na temat gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Przede wszystkim wersje konsolowe mają nie odstawać wyraźnie od pecetowej, choć posiadacze najmocniejszych komputerów będą mogli uzyskać grafikę trochę ładniejszą od tego, co zobaczymy na PlayStation 4 i Xboksie One.

Pod względem poziomu trudności autorzy inspirują się rozwiązaniami z cyklu Gothic. Oznacza to, że początkowo część terenów będzie niedostępna nie z powodu sztucznych barier, a za przyczyną zamieszkujących je potężnych przeciwników, którym nie damy rady bez odpowiedniego rozwinięcia postaci.

Ponadto poinformowano, że przejście głównego wątku fabularnego powinno zająć około 50 godzin, a drugie tyle wyciśniemy z gry kończąc wszystkie zadania poboczne.

Franko 2 zmierza na PC. Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na kontynuację polskiej bijatyki

Na crowdfundingowym serwisie Wspieram.to ruszyła zbiórka na Franko 2, czyli kontynuację najsłynniejszej polskiej chodzonej bijatyki. Aby osiągnąć sukces autorzy muszą otrzymać do 21 marca tego roku minimum 34,5 tysiąca złotych. W chwili pisania tej wiadomości zgromadzono już 37% tej kwoty, więc rokowania są bardzo dobre.

Franko 2 powstaje obecnie głównie z myślą o pecetach, ale w późniejszych planach są także wersje mobilne. Twórcy nie wykluczają również edycji konsolowych, ale wszystko zależy od powodzenia akcji na Wspieram.to.

  1. Zbiórka pieniędzy na grę Franko 2

Cinders na Steam Greenlight

Przygodówka Cinders studia MoaCube stała się kolejnym polskim projektem, który próbuje dostać się na serwis Steam za pomocą usługi Greenlight. Gra należy do gatunku określanego mianem powieści wizualnej, co oznacza, że zabawa polega głównie na śledzeniu fabuły i podejmowaniu decyzji w kluczowych momentach, które ostatecznie doprowadzają opowieść do jednego z kilku alternatywnych zakończeń.

Jeśli chcecie wesprzeć MoaCube, to oddajcie głos na Cinders ramach Steam Greenlight:

  1. Cinders na Steam Greenlight

Pół miliona sprzedanych egzemplarzy Zombie Driver

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (20 - 26 stycznia 2014 r.) - ilustracja #5

W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się także, że zręcznościówka Zombie Driver autorstwa polskiego studia Exor sprzedała się w ponad 500 tysiącach egzemplarzy. Obecnie są pewne problemy z dostępnością wersji konsolowych z powodu bankructwa wydawcy, czyli firmy Cyberfront Corporation, ale mają one zostać rozwiązane w najbliższym czasie. Ponadto twórcy pracują nad edycją na Xboksa One.

13,4 miliona graczy w Polsce i inne informacje o naszym rynku

Firma analityczna Newzoo opublikowała nowy raport opisujący polski rynek gier. Według niego w 2013 roku w kraju było w sumie 13,4 miliona graczy i aż 98% z nich bawi się na komputerach PC lub Mac. Nie znaczy to jednak, że wszyscy oni ograniczają się tylko do komputerów. Konsole stacjonarne posiada 6,2 miliona rodaków, a przenośne 1,1 miliona. Natomiast 5,6 miliona osób lubi grać na smartfonach, a 1,9 miliona na tabletach.

Polecamy zapoznanie się z pełnym podsumowaniem raportu, gdyż zawarto w nim wiele innych ciekawych statystyk:

  1. Podsumowanie raportu Newzoo poświęconego graczom w Polsce

Ciekawe linki

  1. Premiery gier w Polsce + Ryk Premier (20-24 stycznia 2014)
  2. Polska premiera Might & Magic X: Legacy
  3. PC całkowicie zdominowany przez gry Electronic Arts. Top Empik - Tydzień 3
  4. Polska premiera Dragon Ball Z: Battle of Z
  5. Gry w pudełkach: najciekawsze oferty na weekend 25-26 stycznia