Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 stycznia 2014, 12:57

Nintendo - słabe wyniki finansowe i kiepska sprzedaż Wii U

Firma Nintendo ogłosiła wyniki finansowe za pierwszych dziewięć miesięcy roku rozliczeniowego, czyli okres od 1 kwietnia do 31 grudnia 2013 r. W tym czasie udało się wypracować znacznie mniejsze zyski niż planowano i winą za to obarczono słabą sprzedaż konsoli Wii U.

Fatalne wyniki sprzedaży konsoli Wii U ciągną w dół całą firmę. - Nintendo - słabe wyniki finansowe i kiepska sprzedaż Wii U - wiadomość - 2014-01-29
Fatalne wyniki sprzedaży konsoli Wii U ciągną w dół całą firmę.

Firma Nintendo opublikowała raport z najnowszymi wynikami finansowymi. Ukazana w nim kondycja konsoli Wii U nie przedstawia się dobrze. W okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia zeszłego roku sprzedano zaledwie 2,41 mln egzemplarzy tej platformy sprzętowej. W ciągu tych dziewięciu miesięcy uzyskano 4,8 mld dolarów przychodu, czyli o 8 % mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Natomiast aż o 30% zmniejszyły się zyski, które wyniosły 89 mln dolarów. Winą za wszystkie te spadki obarczono głównie Wii U, które do tej pory nie potrafi przekonać do siebie nabywców w Stanach Zjednoczonych i Europie. Co gorsza, zabrakło także szybkiego wzrostu sprzedaży gier na tę platformę, czyli segmentu, który tradycyjnie przynosi duże dochody.

Z bardziej pozytywnych wieści firma pochwaliła się dobrymi wynikami sprzedaży gier. Trzy tytuły na Wii U - The Legend of Zelda: The Wind Waker HD, Wii Party U oraz Super Mario 3D World powędrowały na półki sklepów w ponad milionie egzemplarzy każda. Wielkim przebojem okazały się Pokemon X i Y, których nakład w sumie przekroczył już 11,6 mln sztuk. Dobrze poradziły sobie także Animal Crossing: New Leaf (3,52 mln) i The Legend of Zelda: A Link Between Worlds (2,18 mln).

Nintendo ujawniło również całkowite wyniki sprzedaży swoich czterech ostatnich platform:

Platforma:

Liczba sprzedanych konsol:

Liczba sprzedanych gier:

Nintendo DS

153,98 mln

942,32 mln

Nintendo Wii

100,90 mln

892,34 mln

Nintendo 3DS

42,74 mln

152,29 mln

Nintendo Wii U

5,86 mln

29,37 mln

  1. Nintendo – strona oficjalna firmy
  2. Nintendo – raport finansowy w formie pliku PDF

Nintendo - słabe wyniki finansowe i kiepska sprzedaż Wii U - ilustracja #2

Warto przypomnieć, że niecałe dwa tygodnie temu Nintendo ostrzegło, że niemożliwe będzie osiągnięcie zakładanych wcześniej wyników finansowych. Pierwotnie w ciągu dobiegającego powoli końca roku rozliczeniowego (czyli okresu od 1 kwietnia 2013 r do 31 marca 2014 r.) miano sprzedać 9 mln konsol Wii U, podczas gdy najnowsze prognozy zakładają jedynie 2,8 mln egzemplarzy. Zmniejszono również planowaną sprzedaż konsoli przenośnej 3DS - z 18 do 13,5 mln. Ponadto firma przewiduje, że cały rok zamknie ze stratami w wysokości 239,5 mln dolarów.

Słabe wyniki sprzedaży i równie złe prognozy wywołują oczywiście wielkie niezadowolenie wśród inwestorów. Wielu z udziałowców firmy daje wyraz opinii, że może nadszedł najwyższy czas na zmianę na fotelu prezesa. Inni sugerują porzucenie produkcji konsol i skoncentrowanie się wyłącznie na tworzeniu gier. Te głosy zostaną jednak raczej na pewno zignorowane. Satoru Iwata ani myśli ustępować ze stanowiska prezesa, a Nintendo posiada tak duże rezerwy finansowe, że nawet kompletna porażka Wii U nie będzie końcem świata dla tej firmy.