Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 stycznia 2014, 10:25

autor: Łukasz Szliselman

Wiedźmin 3: Dziki Gon będzie wyglądał podobnie na PC, PS4 i Xboksie One. Poznaj nowe szczegóły na temat polskiego RPG-a

Studio CD Projekt RED zdradziło kilka interesujących szczegółów na temat gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Polski RPG zajmie nam 50-120 godzin, w zależności od zaangażowania w misje dodatkowe, a także zaoferuje 36 zakończeń. Jeśli chodzi o walkę, twórcy inspirują się nieco na grze Batman: Arkham Asylum. Zdradzają też, że Wiedźmin 3 w obecnym kształcie nie mógłby zostać zrealizowany na PlayStation 3 i Xboksa 360.

Moc nowych konsol pozwoli na wygenerowanie ogromnego świata

Kilka nowych smaczków na temat polskiego RPG-a Wiedźmin 3: Dziki Gon udało się wyciągnąć przedstawicielowi serwisu IGN od Marcina Iwińskiego ze studia CD Projekt RED. Wywiad poruszył takie kwestie, jak rozwiązania fabularne, system walki oraz możliwości sprzętowe nowych konsol.

Główny wątek a misje poboczne

Wiedźmin 3 w skrócie
  1. Producent: CD Projekt RED
  2. Gatunek: RPG akcji
  3. Data wydania: 2014 rok
  4. Platformy docelowe: PC, PS4, XONE

Raz jeszcze twórcy Wiedźmina 3 zapewnili, że wszystkie zadania poboczne będą w pewnym stopniu unikalne, a sposób i czas wykonania niektórych z nich w jakiś sposób wpłynie na główny wątek fabularny. REDzi zdają sobie sprawę, że gracze nie lubią być odcinani od zawartości, dlatego do niemal wszystkich misji drugoplanowych będzie się dało podejść w dowolnym momencie, a przynajmniej przed ostatecznym ukończeniem gry. W odróżnieniu od wielu współczesnych sandboksów raczej nie będzie sposobności zwiedzania świata po obejrzeniu napisów końcowych. Iwiński nie potwierdził, czy zapisy stanu gry z poprzednich odsłon serii wpłyną na kształt zawartości „trójki”, ale zapewnił, że studio nie chce pod tym względem rozczarować pecetowców, którzy liczą na zaimplementowanie tego szczegółu.

Polowanie na potwory zyska na znaczeniu w porównaniu do Wiedźmina 2

Historia przewodnia będzie czymś bardzo ważnym – rdzeniem gry, a nie zbędnym dodatkiem do kolorowego świata. Poznanie samego głównego wątku zajmie jakieś 50 godzin – co najmniej drugie tyle spędzimy polując na potwory, eksplorując świat i na różne inne sposoby odwlekając finał gry. A kiedy wreszcie po kilkudziesięciu godzinach zabawy nastąpi, co nieuniknione, zobaczymy jedno z 36 zakończeń. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie to coś więcej niż inna kombinacja scenek podsumowujących nasze dotychczasowe wybory.

System walki i poziom trudności

Wiedźmin 3 nie pójdzie śladami Demon’s Souls w kwestii poziomu trudności. Oznacza to, że gracze, którzy nie są orłami w tego typu produkcjach, nie będą skazani na wczytywanie save’a co pięć minut. CD Projekt RED zastosuje jednak rozwiązanie rodem z pierwszych odsłon serii Gothic. Pewne obszary będą w naturalny sposób niedostępne na początku gry, a wszystko przez zamieszkujące je niebezpieczne potwory. To właśnie z nimi będą mogli zmierzyć się gracze szukający wyzwania. Natomiast dla największych masochistów przygotowany zostanie tryb Hardcore. Iwiński zapewnił też, że nie będzie się dało przekształcić Geralta w niepokonaną maszynę do zabijania, której niestraszny żaden przeciwnik.

Co ciekawe, inspiracją dla mechaniki starć w trzecim Wiedźminie były najnowsze gry o Batmanie, które notabene wyznaczyły kierunek rozwoju tego systemu dla wielu deweloperów. Nie oznacza to, że twórcy Wiedźmina 3 skopiują walkę z trylogii Arkham, ale na pewno nie zobaczymy już konieczności blokowania celowniczka na pojedynczym przeciwniku.

Nowa generacja pełną gębą

Iwiński z uznaniem wypowiedział się na temat nowych konsol firm Sony i Microsoft. PlayStation 4 oraz Xbox One oferują ogromną moc obliczeniową, w związku z czym twórcy nie musieli poświęcać zawartości gry z powodu ograniczeń sprzętowych. Jak twierdzi CD Projekt RED, Wiedźmin 3 nie wykorzysta ich mocy w pełni, ale dość mocno zbliży się do limitu. Twórcy szacują, że gdyby przyszło im wydać Wiedźmina 3 na PlayStation 3 i Xboksa 360, prawie połowa gry musiałaby pójść do kosza.

A zatem nowa generacja przyszła w samą porę dla finału przygód Geralta. Póki co nie przewiduje się dużych różnic w grafice pomiędzy poszczególnymi wydaniami. Gra będzie wyglądała podobnie zarówno w wersji na PC, jak i na konsole. Iwiński nazwał PS4 i XONE „mocnymi pecetami”, choć zasugerował jednocześnie, że najpotężniejsze blaszaki wyświetlą najładniejszą grafikę. Nie zwiastuje to jednak zbyt niskich wymagań sprzętowych dla wersji PC. Zapytany o konfigurację, jaką będzie trzeba posiadać, by swobodnie zagrać w Wiedźmina 3 na maksymalnych detalach, Iwiński ze śmiechem odparł, że informacja ta wkrótce zostanie ujawniona, ale już teraz warto zacząć zbierać na nowe podzespoły.

Iwiński uspokoił również czarnowidzów, którzy wieszczyli niechybną obsuwę premiery gry. Twórcy zapewniają, że Wiedźmin 3 ukaże się w 2014 roku, choć wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi.

  1. Oficjalna strona gry Wiedźmin 3: Dziki Gon
  2. Zapowiedź gry Wiedźmin 3: Dziki Gon