Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 stycznia 2014, 19:25

autor: Ender

13,4 miliona graczy w Polsce i inne informacje o naszym rynku

Z części raportu firmy badawczej Newzoo, który poświęcony został graczom w Polsce, dowiadujemy się, że jest ich w niej w sumie aż 13,4 milionów. 98% z nich bawi się regularnie przy ekranie peceta. Pod tym względem zajmujemy drugie miejsce w Europie.

Firma badawcza Newzoo zajmuje się na co dzień badaniem i analizą rynku gier komputerowych, udostępniając regularnie raporty poświęcone różnym jego segmentom i zjawiskom. Założony przez nią serwis udostępnia też nieodpłatnie różnego rodzaju wizualizacje oparte na zebranych danych. Ze specjalnej styczniowej grafiki poświęconej naszemu krajowi dowiemy się kilku interesujących rzeczy dotyczących przeciętnego polskiego miłośnika elektronicznej rozrywki.

Według Newzoo, w 2013 roku w kraju było w sumie 13,4 miliona graczy. 98% z nich bawi się (nie wykluczając przy tym innych platform) wykorzystując do tego komputer PC lub MAC. Spośród przebadanych krajów zajmujemy pod tym względem drugie miejsce w Europie (na infografice państwa te są zaznaczone ciemniejszym kolorem).

Rodzimi gracze zostali dodatkowo podzieleni na kategorie związane z urządzeniami i rodzajem gier, które preferują. Z pecetów do grania korzysta 9,6 miliona osób. Warto tu zaznaczyć, że z przyczyn biznesowych do tej grupy nie zalicza się miłośników MMO oraz gier społecznościowych/przeglądarkowych. Z tytułami MMO bawi się więc 6 milionów Polaków, a z produkcjami casualowymi i społecznościowymi aż 12 milionów (łącznie na wszystkich platformach sprzętowych). Konsole stacjonarne posiada 6,2 miliona rodaków, natomiast przenośne 1,1 miliona. Do zabawy z grami wykorzystywane są także urządzenia mobilne. 5,6 miliona osób lubi grać na smartfonach, a 1,9 miliona na tabletach.

Oczywiście wiele osób korzysta z dwóch lub więcej platform. Newzoo skupiło je w czterech kategoriach pod względem rodzaju ekranu (ekrany osobiste/smartfony, tablety i konsole przenośne, PC, urządzenia korzystające z telewizora). Ze wszystkich czterech opcji korzysta w Polsce 1,4 miliona graczy.

Równie ciekawie wygląda statystyka dotycząca tego ile płacimy za gry. Według firmy jedynie 52% graczy w Polsce wydaje pieniądze na gry lub płaci za nie np. za pomocą mikrotranskacji. Biorąc pod uwagę popularność produkcji casualowych i mobilnych, z których większość działa w modelu f2p, liczby te są zrozumiałe. Co więcej, płacący gracze przeznaczają miesięcznie stosunkowo niewielkie kwoty. Sytuacja ta plasuje nasz kraj na 24 pozycji na świecie wśród badanych państw pod względem przychodów generowanych przez graczy. Być może wpływ ma na to także średni wiek grających. Newzoo podaje bowiem, że jedynie 6 na 15 polskich graczy MMO ma pracę na pełen etat.

Zebrane informacje zostały przygotowane w oparciu o dedykowane badania ankietowe na wybranej grupie respondentów oraz różnego rodzaju źródłach biznesowych i raportach finansowych.

13,4 miliona graczy w Polsce i inne informacje o naszym rynku - ilustracja #1
13,4 miliona graczy w Polsce i inne informacje o naszym rynku - ilustracja #2
  1. Oficjalna strona firmy Newzoo