Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 stycznia 2014, 18:00

autor: Adrian Werner

Envy, Fading Light, Living Will i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (23/01/2014)

W dzisiejszej odsłonie Darmówek polecamy m.in. przygodówkę zrealizowaną w formie testamentu, potężne oldskulowe RPG, symulator myśliwego oraz minimalistycznego RTS-a.

Witajcie w czterdziestym czwartym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Envy

Envy, Fading Light, Living Will i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (23/01/2014) - ilustracja #2

Envy to dynamiczna, pierwszoosobowa strzelanka, w której musimy przetrwać sześć minut bezlitosnych ataków wrogów. Tym, co czyni ten tytuł wyjątkowym jest fakt, że aby nas dorwać nieprzyjaciele dosłownie rozrywają wirtualny świat na strzępy. Grafika oparta jest na prostych wektorach, ale widok otoczenia roztrzaskującego się na setki, a czasem nawet tysiące kawałków robi olbrzymie wrażenie i zapewnia masę wyśmienitej zabawy.

 1. Envy – pobierz grę

A Very Long Rope to the Top of the Sky

Envy, Fading Light, Living Will i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (23/01/2014) - ilustracja #3

A Very Long Rope to the Top of the Sky to oldskulowe RPG zrealizowane w stylu japońskich 16-bitowych produkcji z tego gatunku. Fabuła opowiada o dwóch młodych siostrach, które żyją w powoli dogorywającym świecie. Postawione przed perspektywą ewentualnej śmierci głodowej podejmują ryzyko wspięcia się po tajemniczej linie zwisającej z niewidocznego z ziemi miejsca między chmurami. Gra jest potężna i przejście kampanii zajmuje około 60 godzin. Czas ten wypełniony jest ciekawymi misjami, pomysłowymi zagadkami oraz bitwami rozgrywanymi w systemie turowym. Główny wątek fabularny rozkręca się dopiero po kilku godzinach, ale warto poczekać, gdyż twórcom udało się opracować fascynujący świat oraz realistyczne psychologicznie postacie.

 1. A Very Long Rope to the Top of the Sky – pobierz grę

Clash Tune

Envy, Fading Light, Living Will i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (23/01/2014) - ilustracja #4

Z kolei Clash Tune to RTS z minimalistyczną klockowatą grafiką. Rozgrywka koncentruje się głównie na bitwach. Zajmujemy się więc szkoleniem armii, a następnie za jej pomocą walczymy z innymi graczami. Ciekawym elementem jest system modyfikowania jednostek przypominający rozwijanie bohaterów w produkcjach RPG. Całość nie zaskakuje rewolucyjnymi pomysłami, ale nadrabia to miodnymi bitwami i dobrze zbalansowaną rozgrywką.

 1. Clash Tune

Fading Light

Envy, Fading Light, Living Will i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (23/01/2014) - ilustracja #5

Natomiast Fading Light to dwuwymiarowa platformówka z silnymi elementami logicznymi, której największą zaletą jest wyśmienita atmosfera. Wcielamy się w samotnego mężczyznę podróżującego przez pogrążony w mroku świat, gdzie jedynym źródłem światła jest niesiona przez niego latarnia. Przygoda komentowana jest przez narratora, który w delikatny sposób udziela podpowiedzi ułatwiających znalezienie sposobów pokonania kolejnych przeszkód. Są to jednak zawsze tylko wskazówki i wymyślanie rozwiązań wymaga zazwyczaj sporo sprytu.

 1. Fading Light - zagraj

Darmowy klasyk: Living Will

Envy, Fading Light, Living Will i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (23/01/2014) - ilustracja #6

Ze starszych produkcji chcemy Wam polecić Living Will, czyli jedną z najbardziej oryginalnych i najlepszych tekstowych przygodówek ostatnich lat. Całość zrealizowana jest w formie interaktywnego testamentu. Dokument tej jest dynamiczny, a jego struktura oraz zawartość (w tym koszty i wysokość spadku) zmieniają się na skutek naszych decyzji. Jednocześnie w treści ukryta jest historia życia spadkodawcy. Living Will łączy świeży pomysł z doskonałym wykonaniem, tworząc pozycją obowiązkową dla fanów gier przygodowych.

 1. Living Will - zagraj

Free-2-Play

Deer Hunter 2014

Envy, Fading Light, Living Will i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (23/01/2014) - ilustracja #7

Na Facebooka zawitała niedawno najpopularniejsza marka symulatorów myśliwskich. Deer Hunter 2014 oferuje wszystko to, za co fani pokochali ten cykl. Otrzymujemy potężne olbrzymie i bardzo różnorodne tereny łowieckie oraz bogaty wybór zwierzymy i uzbrojenia. Wszystko to ukazano w atrakcyjnej trójwymiarowej grafice. Sterowanie jest proste, ale mechanizmy zabawy oferują sporo głębi i każde zwierze wymaga innego podejścia. Sprawia to, że odniesienie sukcesu nie jest łatwe, ale za to wirtualne trofea nabierają dzięki temu sporej wartości.

 1. Deer Hunter 2014 - zagraj

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 16 stycznia 2014 (zwycięzca ankiety: Quake Live)
 2. 8 stycznia 2014 (zwycięzca ankiety: Evil Genius Online)
 3. 20 grudnia 2013 (zwycięzca ankiety: Treasure Adventure Game)
 4. 11 grudnia 2013 (zwycięzca ankiety: The Narrow Path)
 5. 4 grudnia 2013 (zwycięzca ankiety: Night Rider Turbo)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 23 stycznia podobała Ci się najbardziej?

Deer Hunter 2014
33,9%
Envy
28,8%
Clash Tune
10,2%
Living Will
10,2%
A Very Long Rope to the Top of the Sky
8,5%
Fading Light
8,5%
Zobacz inne ankiety