Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 listopada 2013, 16:02

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. After Us, The Narrow Path, Qbeh i Fire Point)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. japoński horror, platformówkę o przygodach strażaka, dwie gry logiczne oraz duet produkcji zainspirowanych komiksem The Walking Dead.

Witajcie w czterdziestym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Alice Mare

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. After Us, The Narrow Path, Qbeh i Fire Point) - ilustracja #2

Zaczynamy od Alice Mare, czyli japońskiego horroru, który po kilku latach od premiery doczekał się wreszcie wersji anglojęzycznej. Tłumaczenie opracował fan o ksywce vgperson, mający na koncie podobne łatki dla wielu innych interaktywnych opowieści grozy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Gra pozwala na wcielenie się w chłopca sierotę mieszkającego w niewielkim domu z grupą podobnych mu dzieci. Pewnej nocy budzi go tajemniczy hałas i podczas próby odkrycia źródła tych dźwięków bohater trafia do rzeczywistości koszmaru sennego, z którego pozornie nie ma ucieczki. Całość wykonana została w stylu 16-bitowych RPG-ów, ale nie przeszkadza to grze w skutecznym wywoływaniu ciarek na plecach.

 1. Alice Mare - pobierz grę

After Us

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. After Us, The Narrow Path, Qbeh i Fire Point) - ilustracja #3

Robert Kirkman, czyli ojciec komiksowej sagi The Walking Dead (u nas wydawanej jako Żywe Trupy) zorganizował ciekawą zabawę, w której deweloperzy mieli tylko kilkadziesiąt godzin na opracowanie gier w jakikolwiek sposób powiązanych z twórczością tego autora. Jednym z najciekawszych rezultatów okazała się pierwszoosobowa strzelanka After Us, gdzie zadaniem graczy jest po prostu walka z hordami zombiaków. Pomysł nie należy do oryginalnych, ale został bardzo dobrze zrealizowany i mordowanie martwiaków daje masę satysfakcji.

 1. After Us –zagraj

The Narrow Path

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. After Us, The Narrow Path, Qbeh i Fire Point) - ilustracja #4

Drugą perełką, która ukazała się w ramach konkursu Roberta Kirkmana było The Narrow Path. To mieszanka zręcznościowej strzelanki i RTS-a, w której zajmujemy się tworzeniem własnej armii żywych trupów. Poruszamy się niewielką furgonetką, a do pomocy mamy wiernego psa. Zaczynając zabawę mordujemy kilku niewinnych ludzi i wrogie zombiaki, a następnie wykorzystujemy czworonoga do przyniesienia nam kawałków ciał i telefonów komórkowych. Połączenie tych elementów pozwala na uzyskanie kontrolowanych zdalnie martwiaków. Następnie z ich pomocą eliminujemy kolejnych nieprzyjaciół, co pozwala na uzyskanie nowych części i dalsze powiększanie własnej armii.

 1. The Narrow Path - zagraj

Fire Point

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. After Us, The Narrow Path, Qbeh i Fire Point) - ilustracja #5

Z kolei Fire Point to wyśmienita dwuwymiarowa zręcznościówka, w której wcielamy się w strażaka. Naszym zadaniem jest naturalnie ratowanie ludzi z płonących budynków. Większość ocalonych to kompletni idioci, którzy sami wywołali pożar, a na widok ognia kompletnie panikują, co znacząco utrudnia ich ocalenie. Na szczęście bohater nie należy do delikatnych i jego ulubioną techniką ewakuacyjną jest wyrzucanie ludzi przez okna. Aby dostać się do niedoszłych ofiar musimy także gasić płomienie i wyrąbywać siekierą przejście przez przeszkody. Do tego sporo poziomów wymaga wymyślenia taktyki ich przejścia, przez co rozgrywka przypomina skrzyżowanie platformówki i gry logicznej. Wszystko to zostało wyśmienicie wykonane i skrzy się złośliwym humorem.

 1. Fire Point - zagraj

Darmowy klasyk: Qbeh

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. After Us, The Narrow Path, Qbeh i Fire Point) - ilustracja #6

Ze starszych produkcji chcemy Wam polecić w tym tygodniu Qbeh, czyli pierwszoosobową grę logiczną, którą można w dużym uproszczeniu opisać jako mieszankę Portala i Minecrafta. Naszym zadaniem jest przedostanie się na drugi koniec serii poziomów, mających postać brył zawieszonych w powietrzu. W realizacji tego celu pomagamy sobie mocą materializowania cegiełek. Produkcja jest dosyć krótka, ale zagadki są pomysłowe, a ich rozwiązywanie daje sporo satysfakcji. Ponadto, mimo swojej prostoty grafika potrafi zauroczyć, a do tego dochodzi świetna oprawa dźwiękowa.

 1. Qbeh – pobierz grę

Free-2-Play

Marvel Puzzle Quest: Dark Reign

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. After Us, The Narrow Path, Qbeh i Fire Point) - ilustracja #7

Kilka tygodni po wersjach mobilnych zadebiutowała pecetowa edycja Marvel Puzzle Quest: Dark Reign. Jak sugeruje tytuł, jest to kolejna odsłona popularnego cyklu gier logicznych wzbogaconych elementami RPG. Tym razem autorzy porzucili klimaty fantasy i osadzili akcję w komiksowym uniwersum wydawnictwa Marvel. Podczas zabawy dobieramy trzyosobową drużynę superbohaterów i toczymy za jej pomocą bitwy z innymi podobnymi grupami. Same starcia oparto na rozwiązaniach z serii Bejeweled i polegają one na dobieraniu kombinacji przynajmniej trzech tych samych symboli.

 1. Marvel Puzzle Quest: Dark Reign – pobierz grę

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 4 grudnia 2013 (zwycięzca ankiety: Night Rider Turbo)
 2. 28 listopada 2013 (zwycięzca ankiety: Kingdom Rush: Frontiers)
 3. 20 listopada 2013 (zwycięzca ankiety: The Very Organized Thief)
 4. 15 listopada 2013 (zwycięzca ankiety: The Path of Shadows)
 5. 7 listopada 2013 (zwycięzca ankiety: Blackthorne)