Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 listopada 2013, 11:50

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Path of Shadows, Lumen i Widelands)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. skradankę w klimatach orientalnych, surrealistyczną platformówkę, fanowskiego klona The Settlers II oraz dynamiczne MOBA.

Witajcie w trzydziestym szóstym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

The Path of Shadows

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Path of Shadows, Lumen i Widelands) - ilustracja #2

The Path of Shadows to prototyp skradanki zainspirowanej serią Tenchu. Akcja toczy się w mistycznej wersji średniowiecznej Japonii, a naszym zadaniem jest ciche eliminowanie strażników i przekradanie się niezauważonym obok patroli. Gra nie jest jednak tylko kalką starych rozwiązań. Kierowany przez nas ninja posiada bowiem magiczną moc tworzenia cieni i teleportowania się między nimi. Umiejętność ta oczywiście jest mocno ograniczona, tak aby rozgrywa nie stała się zbyt łatwa. Całość została pięknie wykonana w intrygującym kreskówkowym stylu. Mamy nadzieję, że twórcy rozwiną ten prototyp i opracują na jego podstawie pełną grę.

 1. The Path of Shadows – pobierz grę

Super Resident Raver

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Path of Shadows, Lumen i Widelands) - ilustracja #3

Z kolei Super Resident Raver to strzelanka, w której próbujemy ewakuować hotel opanowany przez zombiaki. Goście pochowani są w pokojach i opuszczają je dopiero, gdy się po nich pofatygujemy. Następnie automatycznie zaczynają biec do wyjścia, a naszym zadaniem jest wyeliminować żywe trupy, które spróbują im w tym przeszkodzić. Ten prosty pomysł zapewnia dużo dobrej zabawy, a o brak nudy dba system rozwoju oraz okazjonalne starcia z bossami.

 1. Super Resident Raver - zagraj

Haymaker

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Path of Shadows, Lumen i Widelands) - ilustracja #4

Natomiast Haymaker to humorystyczna bijatyka osadzona w Stanach Zjednoczonych, w latach 50-tych ubiegłego wieku. Do wyboru są cztery postacie z różnymi stylami walki oraz unikalnymi atakami specjalnymi. Gra jest wyśmienicie wykonana - spore wrażenie robi trójwymiarowa grafika utrzymana w kreskówkowych klimatach, a system starć został odpowiednio zbalansowany. Dla fanów mordobić to pozycja obowiązkowa.

 1. Haymaker – pobierz grę

Lumen

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Path of Shadows, Lumen i Widelands) - ilustracja #5

Lumen to śliczna przygodowa gra akcji utrzymana w stylu znanym z American McGee’s Alice. Wcielamy się w tytułową dziewczynkę, która trafia do świata koszmarów sennych i musi znaleźć drogę ucieczki z tego miejsca. W tym celu eksploruje świat, pokonuje wyzwania platformówkowe, walczy z wrogami i rozwiązuje zagadki. Wszystko to ukazano w pełnej detali trójwymiarowej grafice. Jedyną wadą gry jest to, jak szybko kończy się kampania. Przejście całości zajmuje maksymalnie godzinę i po obejrzeniu napisów końcowych odczuwa się pewien niedosyt.

 1. Lumen – pobierz grę

Darmowy klasyk: Widelands

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Path of Shadows, Lumen i Widelands) - ilustracja #6

Z starszych produkcji polecamy Widelands, czyli darmową strategię ekonomiczną wzorowaną na kultowym The Settlers II. W grze obejmujemy dowództwo nad niewielką osadą i naszym zadaniem jest przeobrażenie jej w prawdziwe mocarstwo. W tym celu gromadzimy surowce, konstruujemy budynki, organizujemy zdrową gospodarkę oraz oczywiście szkolimy armię. Autor odtworzył praktycznie wszystkie rozwiązania z klasyka studia Blue Byte, a następnie dodał do nich masę własnych pomysłów. Rezultat jest imponujący i potrafi dostarczyć dużo dobrej zabawy, zwłaszcza w trybie multiplayer.

 1. Widelands – pobierz grę

Free-2-Play

Solstice Arena

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Path of Shadows, Lumen i Widelands) - ilustracja #7

Z kategorii produkcji darmowych z mikropłatnościami chcemy polecić grę MOBA Solstice Arena, która doczekała się wersji pecetowej kilka miesięcy po mobilnym debiucie. Produkcja podąża znanymi torami gatunku, ale mocno je upraszcza i jednocześnie podkręca tempo starć. Nie ma tutaj creepów, a mecze trwają około 10 minut. Autorzy bardzo dobrze zbalansowali bohaterów i wprowadzili także ciekawy tryb kooperacyjny. W sumie daje to atrakcyjną propozycję dla ludzi, którzy chcą pobawić się w MOBA, a nie mają czasu i chęci zająć się takimi gigantami jak Dota 2 czy League of Legends.

 1. Solstice Arena – pobierz grę

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 7 listopada 2013 (zwycięzca ankiety: Blackthorne)
 2. 30 października 2013 (zwycięzca ankiety: Path of Exile)
 3. 23 października 2013 (zwycięzca ankiety: Warface)
 4. 16 października 2013 (zwycięzca ankiety: Blueprint 3D)
 5. 9 października 2013 (zwycięzca ankiety: TIMEframe)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 15 listopada jest najlepsza?

The Path of Shadows
0%
Super Resident Raver
0%
Haymaker
0%
Lumen
0%
Widelands
0%
Solstice Arena
0%
Zobacz inne ankiety