Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 października 2013, 21:11

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Draw The Line, Unknown, Soul Jar i Warface)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. nietypową grę logiczną, proceduralnie generowany horror oraz strzelankę studia Crytek.

Witajcie w trzydziestym trzecim odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Draw The Line

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Draw The Line, Unknown, Soul Jar i Warface) - ilustracja #2

Zaczynamy od Draw The Line, czyli ciekawej gry logicznej, której akcja toczy się w całości na tablicy szkolnej. Umieszczone na niej zostają różnorodne figury geometryczne. Naszym zadaniem jest narysowanie za pomocą kredy linii, która przetnie każdą ścianę figury. Może wydawać się to proste, ale o odpowiedni poziom trudności dbają dwa ograniczenia – linia nie może przecinać sama siebie, ani przecinać pojedynczej ściany więcej niż raz. Daje to w sumie świeżą produkcje, która potrafi dostarczyć masy dobrej zabawy.

 1. Draw The Line - zagraj

Kingdom

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Draw The Line, Unknown, Soul Jar i Warface) - ilustracja #3

Natomiast Kingdom to prosta, ale urokliwa strategia, w której wcielamy się w króla na koniu. Możemy poruszać się tylko w lewą i prawą stronę ekranu, a mapa jest bardzo małych rozmiarów. Rzucając monety podwładnym kierujemy ich do pracy nad określonymi zadaniami, takimi jak uprawa roli czy produkcja uzbrojenia. Gdy zapada noc do krainy przybywają trolle, które zrujnują nasze królestwo o ile się dobrze wpierw nie przygotujemy. Prędzej czy później potwory zawsze wygrywają i cała zabawa polega na wytrwaniu jak najdłużej.

 1. Kingdom - zagraj

Unknown

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Draw The Line, Unknown, Soul Jar i Warface) - ilustracja #4

Unknown to ciekawy pierwszoosobowy horror, w którym naszym zadaniem jest wydostanie się z ponurego labiryntu. Nie jest to łatwe, gdyż miejsce jest nawiedzone i bycie świadkiem nadnaturalnych zdarzeń powoli wyniszcza psychikę postaci, a zabawa dobiega końca, gdy popadnie ona w szaleństwo. Projekt jest bardzo klimatyczny i potrafi autentycznie przestraszyć, ale najciekawszym jego elementem jest losowość. Zarówno układ korytarzy, jak i wydarzenia mające wywołać strach generowane są bowiem proceduralnie. Z tego powodu za każdym razem szukanie wyjścia musimy zacząć od nowa, a całość zaprojektowano tak, abyśmy potrzebowali kilku sesji, aby zobaczyć wszystko, co gra ma do zaoferowania.

 1. Unknown – pobierz grę

Snake Squad

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Draw The Line, Unknown, Soul Jar i Warface) - ilustracja #5

Z kolei Snake Squad to gra, która łączy mechanizmy oldskulowej strzelanki z pomysłami zaczerpniętymi z klasycznego Snake’a. Akcja toczy się na zamkniętej arenie, a my kierujemy przestępcami odpierającymi ataki kolejnych fal policjantów. Sterowanie ogranicza się do wskazywania kierunku ruchu, podczas gdy strzelanie jest automatyczne. Zaczynamy z pojedynczym kryminalistą, ale potem możemy do grupy dołączyć pozostałych. Cała zabawa tkwi w tym, że nasza drużyna idzie gęsiego. Tym samym im więcej osób mamy w oddziale, tym trudniej jest unikać kul przeciwników.

 1. Snake Squad - zagraj

Darmowy klasyk: Soul Jar

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Draw The Line, Unknown, Soul Jar i Warface) - ilustracja #6

Ze starszych produkcji chcemy Wam polecić Soul Jar. To nietypowa platformówka, w której w przygodach towarzyszy nam robot, który dzięki modułowi sztucznej inteligencji uczy się zachowań w oparciu o nasze czyny. Jeśli rozpoczniemy masakrowanie wrogów bez litości, to poziom agresji robota zacznie rosnąć, aż w końcu może zaatakować nawet nas. Natomiast jeśli będziemy dbali o mechanicznego towarzysza, bronili go i naprawiali, to w jego osobowości zaprogramowane zostanie współczucie. To zresztą tylko dwa przykłady z co najmniej kilkunastu możliwych sposobów wychowywania robota.

 1. Soul Jar – pobierz grę

Free-2-Play

Warface

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Draw The Line, Unknown, Soul Jar i Warface) - ilustracja #7

Doczekaliśmy się wreszcie europejskiej premiery Warface, czyli sieciowej strzelanki studia Crytek. Gra działa na silniku CryEngine 3 i dzięki temu oferuje jakość grafiki rzadko spotykaną w produkcjach darmowych z mikropłatnościami. Autorzy nie silili się na oryginalność i wyprodukowali po prostu bardzo solidnego FPS-a, oferującego zarówno rywalizację z innymi graczami, jak i tryby kooperacyjne. Wszystko to wykonane zostało bardzo dobrze i choć gra nie zrewolucjonizuje swojego gatunku, to powinna Wam zapewnić sporo dobrej zabawy.

 1. Warface - strona oficjalna gry

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 16 października 2013 (zwycięzca ankiety: Blueprint 3D)
 2. 9 października 2013 (zwycięzca ankiety: TIMEframe)
 3. 2 października 2013 (zwycięzca ankiety: MechWarrior Online)
 4. 25 września 2013 (zwycięzca ankiety: SUPERHOT)
 5. 11 września 2013 (zwycięzca ankiety: The America’s Army: Proving Grounds)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 23 października jest najlepsza?

Warface
64,1%
Unknown
10,9%
Draw The Line
8,7%
Kingdom
7,6%
Soul Jar
6,5%
Snake Squad
2,2%
Zobacz inne ankiety